fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Kitap Önerisi; Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Görüntülenme Sayısı: 12759

“Öteden beri insan doğasını ve nasıl bazı insanların sorumlu, üretken, iyi insanlar olurken bazılarının diğer insanlara zarar veren cinsten olduğunu anlamaya çalıştım. Çalışmalarım bana ahlaki gelişimin, kötülüğün köklerinin, genetik eğilimlerin ve çevresel etkilerin daha sonraki seçimlerimizi belirleyen hayati kararları ve sonunda kim olduğumuzu nasıl şekillendirdiği hakkında çok şey öğretti. Kötü muameleye maruz kalmış olmanın zarar verici davranışlar için birer "özür" olduğuna inanmıyorum. Fakat erken çocuklukta gelişen karmaşık ve farklı ilişkilerin seçimlerimizi şekillendirdiğini ve en iyi kararları almamıza engel oluşturabileceğini biliyorum.

Kitap Önerisi; Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta öğrendiklerimin bir kısmını sizinle paylaşıyorum. Tüm acılarına ve korkularına karşın bu kitapta hikâyeleri anlatılan çocuklar çok büyük bir cesaret ve insanlık sergilediler ve bana umut verdiler. Onlardan kayıp, sevgi ve iyileşme konusunda çok şey öğrendim. Bu çocuklar sayesinde öğrendiklerimin aslında hepimiz için büyük ders niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Çünkü travmanın ne olduğunu anlamamız için hafızanın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çocukların iyileşme süreçlerini doğru değerlendirebilmemiz için onların sevmeyi nasıl öğrendiklerini, zorluklarla nasıl mücadele ettiklerini ve stresin onları nasıl etkilediğini anlamamız gerekiyor. Kendimizi daha iyi tanıyabilir, çevremizdekilere özellikle de çocuklara daha fazla sevgi gösterebiliriz." -Bruce D. Perry

İsmi Kadar Sarsıcı Bir Kitap

İsmi size ne kadar sarsıcı geliyorsa “Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk” en az ismi kadar sarsıcı ve gerçek. Bu bir roman değil, içerisinde okuyacağınız her hikaye gerçek. Erken yaşta ihmalkarlıkla çocuklarda oluşabilecek zihinsel ve duygusal travmaları bir psikiyatri profesörünün birebir yaşanmışlıklarından öğreneceksiniz. Beynin sıralı gelişiminin nasıl travma ve ihmalkarlıktan etkilendiğini, ihmalkarlığa maruz kalan çocukların ne gibi tepkiler geliştirdiklerini ve Dr. Perry ile uzman ekibinin bu çocuklara hangi yollarla yardım etmeye çalıştıklarını öğreneceksiniz.

Çocuğunuz var ise gün içinde ona sarılmanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha kavrayacaksınız.

Çocukların Travmaları ile Tanışacaksınız

Ani Bebek Ölümü Sendromlarının bir teoriye göre bebeklerin yetişkinlerle yeterince fiziksel temas kurmamasından dolayı hayati duyusal verilerden yoksun kalmalarından kaynaklanabildiğini ya da yetişkinlerin bebeklerini kucaklarında sallama hızlarının bir yetişkinin bir dakikada kalp atışı sayısına eşit olduğunu okuyacaksınız.

En önemlisi de Tina, Justin, laura, Davidian çocukları, Leon, Conno, James ile tanışacaksınız. Onların travmalarına şahit olacak ve insanın her koşulda, doğru destekle telafi edilemez görülen durumlarda bile içinde kendini iyi edebilme gücü olduğunu göreceksiniz.

Üzelecek ve Şaşıracaksınız

Okurken çoğunlukla üzülecek zaman zaman şaşıracaksınız. Bir çocuğun hiçbir fiziksel problemi olmadığı halde yeterli fiziksel temas alamadığı için büyüyemediğini üzülerek okuyacak, başka bir çocuğun anaokuluna başlarken çektirdiği fotoğrafını doktoruna yolladığında belki de mutluluktan ağlayacaksınız.

Bu kitabı çok seveceksiniz. Çocuğunuz olsun olmasın... Sevginin ve sarılmanın mucizevi gücüne inanamayacaksınız…

  • Kitap Adı: Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
  • Yazarlar: Maia Szalavitz, Bruce D. Perry
  • Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
Bu makale Esin Acartürk tarafından 02 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Eğitimde Farklı Olmak Bu Kadar Fark Etmemeli Otizm ne demek? Sadece bir farklılık daha fazlası değil. Otizmli çocuklara karşı anne-baba yaklaşımları nasıl olmalıdır ? Otizmli çocuklar için okul seçimi nasıl yapılmalıdır ? Otizimli öğrencilere verilen eğitimlerde nelere dikkat edilmelidir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bahçeşehir Vega Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Bahçeşehir Vega Okulları İlkokulu

Okulumuzdan çok memnunum. Öğretmen kadrosu çok tecrübeli. Özellikle yabancı dil eğitiminden memnunuz. Kızıma akademik ol...

Özel Özlüce İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Özlüce İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Oğlumun koşarak ve severek gittiği güzel okulumuz ✌️Bütün öğretmenlerimiz özellikle sınıf öğretmenimiz Nazan hanım ve di...

Özel Artı Sonsuz Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Artı Sonsuz Koleji İlkokulu

Öğretmenlerin ve idarecilerin profesyonellikleri yanı sıra güler yüzleri ve pozitif enerjilerini çok beğeniyorum,hepsine...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum