fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Yarı Yıl Kitap Önerileri

Görüntülenme Sayısı: 2495

Yarı yıl tatilinde en güzeli çocuklarımızın bir kitapçıya gidip doya doya kitapları incelemeleri. Ancak buna fırsat bulamayan ve daha okumayı öğrenememiş çocuklarımız için birkaç kitap önerimiz olacak. Herkese keyifli okumalar dileriz.

BU KIŞ KİMSE ÜŞÜMEYECEK

BU KIŞ KİMSE ÜŞÜMEYECEK

Küçük kır faresi ısınmak istiyor!
Soğuk bir kış sabahı üşüyerek uyanan küçük kır faresi, yakacak çalı çırpı bulmak için yola koyulur. Ama karlarla kaplı uçsuz bucaksız ormanda beklenmedik bir şey olur. Bakalım küçük kır faresi ısınmanın bir yolunu bulabilecek mi?
Tavşan dev yığını görünce gözlerine inanamadı.
"Bu yükü çekmeye gücüm yetmez!" dedi.
"Güçlerimizi birleştirirsek çekebiliriz" dedi küçük fare.
Feridun Oral'ın yazıp resimlediği sıcacık bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)

Ünlü yazar Feridun Oral’dan çocuklara muhteşem bir yeni yıl hediyesi. Bu Kış Kimse Üşümeyecek yeni kitaplar arasında, 2015 yılının son günlerinde çıktı.  Tüm kitaplarının ayrı bir keyifle okunduğu yazar sıcacık bir kar hikayesiyle geliyor bu sefer minik okurların karşısına. Küçük kır faresinin ısınmak için karlarla kaplı ormandaki macerası ve ısınabilmek için diğer hayvanlarla sürdürdüğü mücadelesiyle hikaye ilerliyor. Kitabın en dikkat çeken ayrıntısı ise normalde hikayelerde birbirlerine karşı güç unsuru oluşturan tavşan, tilki, ayı gibi hayvanların birbirleriyle dost olmaları. Hiçbir hayvan bir diğerinden korkmuyor ve hep birlikte mücadele ederek küçük kır faresine destek oluyorlar. Yardımlaşma, paylaşma, dostluk ve bir yarı yıl tatilinin olmazsa olmazı bolca kar da var daha ne olsun?. Çizimlerin her biri ayrı bir tablo güzelliğinde tabi ki ; bir Feridun Oral klasiği. Okul öncesi çocukların başucu uyku kitabı, okumanın keyfine varanların ise kitaplıklarının en kullanılan köşesinde yer alacağını umuyoruz. Bu arada kitabın çok naif bir sürprizi var!

BU KIŞ KİMSE ÜŞÜMEYECEK
Feridun Oral
Yapı Kredi Yayınları, 2015
28 sayfa,19 TL

SÜPER KURTİ

SÜPER KURTİ

Upuzundur Süper Kurti,
Hem akıllı, hem kuvvetli,
Kıpır kıpır, duramıyor!
Kıvrım kıvrım kıvrılıyor!
İşte geliyor Süper Kurti
Yoktur onun bir benzeri.

Muhteşem ikili Julia Donaldson ve Axel Scheffler’dan 2013 basımı güzel bir hikaye. Okulöncesi dönem çocuklarına okurken Süper Kurti tekerlemeleri minik dillere pelesenk olabiliyor. Bu anlamda dil gelişimine olumlu katkısı var tekerlemelerin. Hikaye ise çocuklara bir solucanı kahraman göstermesi açısından oldukça önemli. Genelde solucan hikayelerde kullanılmayan, kullanılsa bile önemsiz gösterilen bir figüran olabiliyor fakat bizim hikayemizde eğlenceli ve çevresindeki börtü böcekler tarafından çok sevilen bir kahraman. Kahramandan hoşlanmayan bir de kertenkele var, Sihirbaz Kertenkele ve uşağı Karga. Tekerlemelerle dolu akıcı bir dille türlü maceralara sürükleniyorlar. Kitabın en güzel yanı yağmur sonrası ortaya çıkan ve maalesef bazen insanların da acımasızca davrandığı solucanları çocuklara arkadaş canlısı,eğlenceli bir dost olarak tanıtması.

SÜPER KURTİ
Julia Donaldson-Axel Scheffler
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2013
32 Sayfa

PÖTİ-BİR BARINAK KÖPEĞİNİN ÖYKÜSÜ

PÖTİ-BİR BARINAK KÖPEĞİNİN ÖYKÜSÜ

Sizleri Pöti ile tanıştıralım... Pöti yedi yaşında tatlı bir kız. Sıradan köpeklere göre çok daha havalı. Hem çok özel hem de farklı...

Pöti, Gökçe Gökçeer'in yazıp Mustafa Gündem'in resimlemiş olduğu yeni resimli kitap serisinin ilk kitabı. Gökçeer bizlere bu seride Pöti adındaki bir köpeğin maceralarını anlatıyor. Üstelik bu serinin bir özelliği var, o da kitapta anlatılan köpeğin tamamen gerçek olması!

Pöti, seneler önce Yedikule Hayvan Barınağı'ndan evlat edinilmiş. Dolayısıyla Gökçeer de kitabında okurlara Pöti'yi tanıtırken bir yandan da hayvan barınaklarının önemini anlatıyor. Petshop'lar yerine barınaklardan ve sokaktan hayvan evlat edinilebileceğini vurgulayarak çocuklarınızla birlikte sadece hayvanları beslemek için de barınaklara gidebileceğinizi hatırlatıyor.

Kitabın aynı zamanda çok özel başka bir yanı daha var... Bu kitabı satın alarak Pöti gibi barınaklarda yaşayan hayvanlara yardım edebilirsiniz. Çünkü aldığınız her bir kitap için Yedikule Hayvan Barınağı'na 1 TL bağış yapıyor olacağız.
(Tanıtım Bülteninden)

Çocuklar şahsına münhasır bir köpekle tanışıyor; kendisi Pöti, gözlerinin her biri farklı renkte. Genelde çocuk hikaye kitaplarında bir mesaj verme kaygısı olur. Olmalı mıdır olmamalı mıdır okuyucuya göre değişir. Fakat Pöti o kadar farklı bir kitap ki iyi ki de verilmiş o mesajlar deniliyor. Bir kere “farklılık güzeldir” diyor. Hayvanların o fotoğraflarda görülenlerin dışında da güzellikleri var diyor. Bakın çocuklar hayvan barınağı diye bir yer var diyor. Bir hayvanla yaşamanın sorumluluklarından bahsediyor ve sonunda bir bakıyorsunuz Pöti’nin gerçek fotoğrafları. Pöti gerçek bir köpek! Ve en güzeli kitabı alınca Yedikule Hayvan Barınağına da bağış yapmış oluyorsunuz.

PÖTİ - BİR BARINAK KÖPEĞİNİN ÖYKÜSÜ
Yazan: Gökçe Gökçeer
Resimleyen: Mustafa Gündem
Yaş Grubu: 3+
Redhouse Kidz, 2015,40 Sayfa

HAYALPEREST ÇOCUK

HAYALPEREST ÇOCUK

Hayallerim ve Ben

Deniz hayal kurmayı çok seven bir çocuktu. Ama bunun için işitmediği azar kalmıyordu! Çevresindeki büyükler, Deniz'in kurduğu hayallerin bir gün ne işlere yarayacağını bilseler, ona hiç kötü davranırlar mıydı? Hayal kurmaktan vazgeçmeyen bütün çocuklara, Görkem Kantar Arsoy yazdı, Mert Tugen resimledi.

Tadımlık

Deniz süzülen kuş tüyünü dikkatle izlerken onu yakaladığını, kafasına taktığını, Kızılderili olduğunu düşledi... Kabile üyeleriyle ateşin etrafında dönerek dans ediyor, şarkılar söylüyor, davul çalıyordu... İçinde tarif edilmez bir coşku vardı.

O sırada kuş tüyü süzüldü, süzüldü, süzüldü ve asfalta yumuşak bir iniş yaptı. Yerdeyken rengi daha da koyulaşmıştı. Belki bir kargaya, belki de bir güvercine aitti. Deniz yaklaşan araba sesini duydu. Tüy yine havalanacak mı diye merak etti. Araba geldi geçti. Deniz kuş tüyüne bakındı. Yerinde değildi. Ortadan kaybolmuştu. Hayretler içinde kaldı. "Belki de sahibini bulmuştur!" diye geçirdi içinden. İşte, buna sevindi. Deniz sık sık renkli hayallere, oyunlara dalıp giderdi. O, halinden memnundu, ama annesi, babası ve öğretmeni, Deniz'in aklı beş karış havada, yavaş ve dikkatinin dağınık olduğunu düşünürlerdi. Aslında, bunu pek belli etmemeye çalışsalar da Deniz öyle düşündüklerini içten içe hissederdi. Üstelik, buna çok üzülürdü.
(Tanıtım Bülteninden)

Bu kitap 9-11 yaş arası çocuklar için fakat yetişkin olarak okuduğunuzda bir çocuğun gözünden anne-babaların nasıl göründüğünü o kadar doğal anlatıyor ki.. Kahramanımız Deniz, hayal kuruyor, hayalleri önemsenmiyor. Gerçek hayatta ise önemsenenler ödevler, dersler. Sanılıyor ki Deniz önemsemiyor bunları ama Denize daha başka bir şey lazım. Yaşayarak, yaparak öğrenmek ister Hayalperest Deniz. Ve bir gün öyle bir haberi duyar ki yaşadığı tüm çevreyi değiştiriverir. Hayal kurmak iyidir çocuklar, hayallerinizin peşinden gidiverin diyor. Ne de iyi ediyor.

Hayalperest Çocuk
Yazan: Görkem Kantar Arsoy
Resimleyen: Mert TugenYaş Grubu: 9-11 yaş
Yapı Kredi Yayınları 2015, 80 sayfa

Bu makale Esin Acartürk tarafından 20 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Anaokulunda Okuma Yazma Öğretimi Doğru Mu? Anaokulu dönemi öğrenci gelişiminin temeli niteliğindedir. Peki anaokuluna giden çocuklar için okuma yazma öğretimine başlamak doğru mu? Nasıl bir yol izlenmeli?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Eyüp Şirinler Anaokulu Özel Okul
Özel Eyüp Şirinler Anaokulu

Kurumda 2 senemiz bitiyor. Kurum sahipleri, Okul müdüresi Gülşen hanım, öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlar ile aile gib...

Özel Şerifali Gülen Yüzler Anaokulu Özel Okul
Özel Şerifali Gülen Yüzler Anaokulu

Sancaktepe şubesinde kızım eğitim görmekte ve eğitim sisteminden çok memnun kaldığım bir okul . Bence Şerifalide’de fark...

Özel Kartaltepe Dahi Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Kartaltepe Dahi Çocuk Anaokulu

Eğitim olarak çok ilgili bir ekip ile karşılaştım, Özellikle bakırköyde böyle bir bahçesi olan okul bulmak çok zor, eğit...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum