fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Erken Dönem Yaşantıları ve Çocuklar İçin Yapılan Seçimler

Görüntülenme Sayısı: 1663

0-6 yaş dönemi insan yaşamının en kritik dönemlerini içeriyor. Bu dönemde adeta tüm yaşamın senaryosu yazılıyor. Çocuklar doğumdan ilkokul çağına gelinceye kadar binlerce saat kayıt yapıyor. Bu kayıtlar genellikle anne ve baba kayıtlarından oluşuyor.

Erken Dönem Yaşantıları ve Çocuklar İçin Yapılan Seçimler

Çocuk anneyle ve babayla ilişkisinin, deneyim ve yaşantılarının kayıtlarını tutuyor; hem de bu veriler herhangi bir filtreleme yapmadan olduğu gibi kayda geçiyor. Söz konusu kayıtlar adeta çocuk için bundan sonraki yaşlar için de geçerli olacak veri tabanını oluşturuyor. Erken dönem yaşantıları ile ilgili kayıtlar adeta çocuğun veri tabanını ve işletim sistemini oluşturuyor. Altı yaşından sonra ise kayıtlar hemen hemen tamamlanmış, çocuk kendisi ve dünya hakkındaki kararlarını vermiş oluyor. İlerleyen dönemlerde olumsuz erken kayıtlarının negatif etkilerini değiştirilmesi adına o bireye kayıtlarını geçersiz hale getirecek yeni deneyimler kazanması gerekmekte ya da terapi ile bu kayıtlara yama programlar yapılması gerekmektedir. Çocuğun kendi kendine tecrübe ettiği deneyimler de değişime maruz kalabilir. Örneğin; ¨Ben yetenekli değilim, futbol oynamayı beceremem." gibi bir kayıt, topla tanışarak deneyimlediğinde güncellenmiş olur.

1- Eşlerimizi seçerken aynı zamanda çocuğumuz için de seçim yapmış oluruz.

Eş seçiminde aynı zamanda doğacak çocuğumuzun, fiziksel özelliklerini, karakterini, zekasını seçmiş oluyoruz. Kısacası çocuklar, eş seçimlerimizin sonucuna bağlı kalıyor.

2- Çocuklarımızın isimlerini biz seçiyoruz.

Çocuklara isim verirken aynı zamanda onlara bir anlam yüklemiş oluyoruz. Örneğin anne babalarımızın ismini veriyoruz, hayranı olduğumuz bir kişini ismini verebiliyoruz ya da korkularımıza iyi gelmesi adına cesur, güçlü olması için demir isimlerini verebiliyoruz. Çocuklar, bu sözcükleri hayatları boyunda taşıyor ve anlamlarını hissediyorlar. Yani bir anlamda verdiğimiz isimler çocuktan beklentilerimizi, kendisini konumlandırmamız konusunda ipucu veriyor.

3- Anne - babalık tarzlarımızı biz seçiyoruz.

Herkes çocuklarını kendisine has anne - babalık tarzı ile yetiştiriyor. Çocuklar aşırı koruyucu, cezalandırıcı, eleştirel, başarı odaklı, mükemmeliyetçi, demokratik, ilgisiz, tutarlı, tutarsız vb. tarzlarından birine maruz kalıyor. Örneğin eleştirel ve cezalandırıcı bir tarzda yetişen çocuklar kaygılı, depresif ve benlik saygısı düşük kişilik örüntüsüne sahip olurken aşırı koruyucu tutumla yetiştirilen çocuklar, sakınmacı, güvensiz, edilgen bir kişilik örüntüsü geliştirmektedirler.

Çocuklar Adına Karar Vermek

4- Çocukların eğitim alacakları okulları yine bizler seçiyoruz.

Çocukları seçtiğimiz okulun eğitim yöntemlerine, felsefesine, inanç sistemine, değerlerine ve vizyonuna emanet etmekteyiz. Kimi uzmanlara göre okula başlamak sosyal bir doğum olarak nitelendirilmektedir. Çünkü çocuk sosyal olarak okulda bir kez daha dünyaya gelmektedir. İlkokula kadar benlik algısını oluşturan çocuğun akademik benlik algısı okulda oluşmaktadır. Merak, ilgiler, beceriler çalışma alışkanlıkları vb. yine okul tarafından oluşturuluyor. Bu sebeple okul seçimi sandığımızdan daha farklı boyutta anlamlar içermektedir.

Özetle çocuklar, seçimlerimizin bir neticesidir; beğensek de beğenmesek de bizim seçimlerimizdir.

Bu bilgiler ışığında Yönder Okulları Kurucusu Uzman Klinik Psikolog Süleyman Hecebil psikolojik yardım ihtiyacı olan çocukların yanı sıra anne babalarına da yardımcı olmayı hedeflemektedir. Eğer mümkünse dört yaşına gelmeden direkt çocukla çalışmaktan ziyade, anne baba ile çalışmayı tercih ettiğini dile getirmektedir. Zira yaş küçüldükçe anne ve babaya yönelik sağlanan psikolojik yardım hizmetinin önemi o derece artmaktadır.

Bu yazı Yönder Okulları kurucusu Uzman Klinik Psikolog Süleyman Hecebil tarafından yazılmıştır.

Bu makale Süleyman Hecebil tarafından 16 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarınızın Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler Ailelerin çocuklarıyla izleyebileceği, Türkçe dublajlı çocuk filmlerine, 2020 çocuk animasyonları listesine hemen ulaşın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Zekeriyaköy Mini Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Zekeriyaköy Mini Çocuk Anaokulu

Kızım yaklaşık 1 aydır bu okulda ve evine inanılmaz mutlu geliyor.Okulun fiziki şartları ve hijyeni bizim için en önemli...

Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu

Okulda çok fazla branş dersi yok açıkçası ama özellikle dil eğitimine önem vermeleri ve havalar müsait olduğu sürece her...

Özel Pinokyo Çocuk Evi Özel Okul
Özel Pinokyo Çocuk Evi

Binalarda İstanbul Üniversitesi'nden depreme dayanıklılık raporu alınmıştır. Geniş bir öğretmen kadrosuna sahip eğitim k...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum