fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Öncesi Çocuklar İçin Deneyler

Görüntülenme Sayısı: 304724

Anaokulu öğrencileri için merak en etkili öğrenme yöntemidir. Bu noktada da onlarda merak uyandıracak anaokulu deneyleri, hem gördükleri deneyleri sorgulamalarına hem de anasınıfı seviyesinde yaptığı bu deneyler sayesinde gelecekte alacağı fen bilgisi derslerinin temelini atmış olacaktır. Evinizde çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz okul öncesi deneyler ve fen etkinlikleri çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesini sağlayacaktır. Sizler için hazırladığım anasınıfı deneylerini gelin birlikte inceleyelim.

Okul öncesi için zihinsel etkinliklerin etkisini yadsıyamayacağımız gibi, çocukların gelişiminin doğru gerçekleşmesi için anaokulu ve kreş seçiminin önemi de yadsınamaz. Sizler de çocuğunuz için okul arıyorsanız Anaokulları ve Kreşler listemize göz atabilirsiniz.

Şişe ile Balon Şişirme

Okul öncesi fen deneyleri arasında çocuklarınız keyif alacağı fen etkinliklerinden biride farklı malzemeler kullanarak balon şişirebileceğiniz bu deneydir.

Deney için gerekli malzemeler; balon, 40 ml su, 1 litrelik meşrubat şişesi, limon suyu, pipet ve 1 çay kaşığı karbonat.

Yapılışı:

 • Başlamadan önce, şişirmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için balonu esnettiğinizden emin olun.
 • Meşrubat şişesine 40 ml suyu dökün.
 • Şişenin içindeki suya 1 kaşık karbonatı ekleyin ve pipet yardımıyla iyice karıştırın.
 • Limon suyunu da şişenin içine dökün ve zaman kaybetmeden balonun ağzını şişenin ağzına koyun.

Neler Oluyor?

Her şey yolunda giderse balonunuz şişmeye başlayacak. Çünkü limon suyunun karbonata eklenmesi kimyasal reaksiyona neden olur. Karbonat baz iken, limon suyu bir asittir ve ikisi birleşince karbondioksit (CO2) oluştururlar. Gaz yükselir ve şişeden kaçmaya çalışır ancak balondan kaçamayacağı için balonunuz şişmeye başlar.

Pipet ile Patates Delme

Patatesleri pipet ile delmek mümkün mü? Hava basıncının şaşırtıcı şekillerde nasıl kullanılabileceğini gösteren bu eğlenceli anasınıfı deneyiyle hemen nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Deney için gerekli malzemeler; çiğ patates ve sert pipet.

Yapılışı:

 • Plastik pipeti yanlarından tutun (üstteki deliği kapatmadan) ve patatesleri hızlı bir şekilde delmeyi deneyin, ne oldu?
 • Deneyi yeni bir pipetle tekrarlayın, ancak bu sefer baş parmağınız ile pipetin üstteki değilini kapatın.

Neler Oluyor?

Baş parmağınızı pipetin üstündeki deliğin üzerine yerleştirmek, patates derisini delme ve pipeti patatesin derinliklerine itme gücünüzü arttırır. Denemeyi pipetin üstündeki deliği kapatmadan yaptığınızda ise sadece az miktarda patates delmiş olabilirsiniz, peki ikinci denemede neden daha başarılısınız?

Pipetin üstünü başparmağınızla örtmek içerideki havayı hapseder ve pipeti patates derisine saplarken sıkıştırmaya zorlar. Bu, havanın pipetten dışarı itildiği ilk denemenin aksine, pipeti patatesi delebileceği kadar güçlü kılar.

Şekeri Farklı Isılarda Çözme

Heyecan verici bilim dünyasını hayata geçirmeye yardımcı olan bu anaokulu deneyi çocuklar için eğlenceli ve bir o kadar da öğretici bir fen etkinliğidir. Bu etkinlik okul öncesi fen deneyleri arasında oldukça bilinmektedir.

Deney için gerekli malzemeler; küp şeker, bir bardak soğuk su, bir bardak sıcak su ve kaşık.

Yapılışı:

 • Bardaklarda eşit miktarda su olduğundan emin olun.
 • Soğuk suya bir küp şeker koyun ve şeker kaybolana kadar kaşıkla karıştırın. Bardağa şeker atmaya devam edin ve şeker çözülmeyi durdurana kadar bu işlemi tekrarlayın (suya koyduğunuz şeker küplerinin sayısını saymayı unutmayın). Şeker çözülmek yerine camın dibinde toplanmaya başladığında bu bardaktaki işleminiz bitmiş demektir.
 • Aynı işlemi sıcak su için tekrarlayın, soğuk ve sıcak suda çözünen şeker küplerinin sayısını karşılaştırın, hangisinde daha fazla çözüldü?

Neler Oluyor?

Soğuk suda daha az küp şeker çözüleceğini göreceksiniz. Bunun nedeni sıcak suyun, soğuk sudaki moleküllerden daha fazla yayılan daha hızlı hareket eden moleküllere sahip olmasıdır. Sıcak sudaki moleküller arasında daha büyük boşluklar vardır ve bu da moleküller arasına daha fazla şeker sığmasını sağlar.

Limon Suyu ile Görünmez Mürekkep

Okul öncesi deneyler arasında yer alan bu basit ama eğlenceli deney, çocuklarınızın fen etkinliklerine olan ilgi ve alakasını yükseltecektir.

Deney için gerekli malzemeler; yarım limon, su, kaşık, kase, ucu pamuklu çubuk, beyaz kağıt ve lamba.

Yapılışı:

 • Kaseye biraz limon suyu sıkın ve birkaç damla su ekleyin. Suyu ve limon suyunu kaşıkla karıştırın.
 • Ucu pamuklu olan çubuğu karışıma batırın ve beyaz kağıda bir mesaj yazın.
 • Karışımla yazdığınız mesajın kurumasını bekleyin, böylece mesajınız görünmez olacaktır.
 • Gizli mesajınızı okumaya veya bir başkasına göstermeye hazır olduğunuzda, bir ampule yakın tutarak kağıdı ısıtın.

Neler Oluyor?

Limon suyu, ısıtıldığında oksitlenen ve kahverengiye dönen organik bir maddedir. Limon suyunu suda seyreltmek, kağıdı uyguladığınızda fark etmeyi daha da zorlaştırır, hiç kimse ısıtılana ve gizli mesaj ortaya çıkana kadar varlığının farkında olmayacaktır.

Suda Yüzen Yumurta

Okul öncesi fen deneyleri arasında öğrencilerin en çok sevdiği deneylerin başında yumurta ile yapılanlar gelmektedir. Bir yumurtayı bir bardak normal içme suyuna düşürürseniz dibe batar, ancak tuz eklerseniz ne olur? Sonuçlar ilginç olmakla beraber, yoğunluk hakkında bazı gerçekleri öğretiyor.

Deney için gerekli malzemeler; bir yumurta, su, tuz ve uzun bardak

Yapılışı:

 • Yaklaşık yarısı dolana kadar bardağa su dökün.
 • Bol tuz (yaklaşık 6 yemek kaşığı) ilave edin.
 • Bardak dolana kadar dikkatlice normal suya dökün (tuzlu suyu normal suyla karıştırmamaya dikkat edin).
 • Yumurtayı yavaşça suya indirin ve ne olduğunu izleyin.

Neler Oluyor?

Tuzlu su sıradan musluk suyundan daha yoğundur, sıvı ne kadar yoğun olursa bir nesnenin içinde yüzmesi o kadar kolay olur. Yumurtayı suya bıraktığınızda, musluk suya batacaktır, tuzlu suya geldiğinde ise su yumurtanın yüzmesi için yeterince yoğundur. Musluk suyunu tuzlu suya eklerken dikkatli olursanız, yumurtanın camın ortasında yüzdüğünü göreceksiniz.

Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

duru sümbül

hepsi güzel

zehra

Kardeşim, anaokuluna, virüs salgınından dolayı gidemediği için, evde canı sıkıldığında bu deneyleri yaptırıyoruz.

fatma yaren

çook güzeel mükemmeel

Cemre

Çok güzel

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Anasınıfı Boyama Etkinlikleri Anasınıfı boyama çalışmaları için örnek resimlere, anaokulu boyama etkinliklerinin çocuklara faydalarına ve daha fazlasına hemen ulaşın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yeni Umutlar Anaokulu Özel Okul
Özel Yeni Umutlar Anaokulu

Güvenle gözünüz arkada kalmadan rahatlikla cocugunuzu birakip emanet edeceginiz bir kurumdur.ayrica mavevi olarak çok de...

Özel Mektebim Koleji Pelican Hill Anaokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Pelican Hill Anaokulu

muhteşem bir ortam okulda yok yok. mektebim farkını kapıdan içeri adım atar atmaz anlayabiliyorsunuz.

Özel Şengül Anaokulu Özel Okul
Özel Şengül Anaokulu

iyiki sizi tanımışım hem egitim yönünden hemde çoçuklara olan sevginizden çok memlunum en iyi karar oldu oğlumu şengül a...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum