fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

KOVİD-19 Sonrası Anaokullarına Dönüş

Görüntülenme Sayısı: 2144

Yaşanan virüs salgını sonra ülkemizde tatil edilen okullar daha sonra uzaktan eğitime geçiş yapmış ve eğitim kurumları bu dönemin verimli geçirilebilmesi adına büyük çaba sarf etmişti. Anaokulları ise 1 Haziran tarihinden itibaren kademeli olarak açılmaya başladı ve öğrenciler tekrar okul öncesi eğitim dönemlerini verimli geçirebilmek adına ihtiyaç duydukları anaokullarına kavuştular. Peki salgın döneminde uzun süre evde kalan öğrenciyi okula nasıl hazırlayabiliriz? Özellikle okul öncesi dönemde bulunan çocukların anaokuluna tekrar başladıktan sonraki ilk gününde ona nasıl yaklaşmalıyız? Bu soruları, Beşiktaş Mi Casa Anaokulu yetkilileri sizler için cevapladı.

Okula Dönüş Süreci

Okula Başlamadan Önceki İki Gün

 • Ebeveynler çocuklar ile okula dair neleri özlediğini ve okula gitmek isteyip istemediğini sorabilir.
 • Çocuk ve ebeveyn evde okula dair en güzel anılar, en sevdiği aktiviteye dair sohbet edebilir.
 • Okula başlama sürecine dair masallar, hikayeler okunup, oyunlar oynanabilir.
 • Ebeveynler çocuklara okulun ona hazır olduğunu ama bazı değişikliklerin de olacağını iletilmelidir. (maske takmak, girişte kapıda vedalaşmak, bekleme alanları gibi).
 • Ebeveynler öğretmenlerin maske, siperlik takacağını, okulun kapısında çocuk ile sarılıp vedalaşacağını, okul içerisinde eskisi kadar ten teması olmayacağını ve bunun sebebinin mikrobun zayıflasa da tamamen yok olmadığı açıklanmalıdır.
 • Birlikte okulda en çok özlenen ve okula tekrar gidince yapmak istediği şeylerin listesi çıkartılabilir. Eğer çok fazla ten teması içeren aktiviteler var ise, birlikte bunlara alternatif aktiviteler önerilip ve onlar listeye çizilerek veya yazılarak eklenebilir.
 • Pazar günü, ertesi gün okulun başlayacağı çocuğa hatırlatılır. ‘Bu akşam uyuyacağız ve sabah uyandığımızda ben her zamanki gibi seni uyandıracağım, sonra kahvaltımızı edip, maskelerimizi takıp evden çıkacağız ve öğretmenlerin, arkadaşlarının bir kısmı seni okulda bekliyor olacak’ diye açıklanır.
 • Pazar günü ilk okul gününe çocuğun ne giymek istediği konusunda anlaşılır, birlikte kıyafet seçilir ve okul moduna girilir.
 • Eğer çocuğun uyku düzeninde bir değişiklik var ise Cuma ve Cumartesi akşamı uyandırma saati ile oynanarak eski uyku düzenine dönmesine yardımcı olunur.
 • Perşembe ve cuma günü öğretmen görüşmelerinde öğretmenler; okula başlayacak çocuklara, yakında onu göreceği için heyecanlı olduklarını söyleyebilir.
Covid-19 Sonrası Eğitim

Okulun İlk Günü

Bugün çocuklar için çok heyecanlı olduğu kadar biraz da kaygı uyandırıcı olabilir. Dolayısıyla her senaryoya hazır olmak, günün devamına önemli iş ve toplantılar koymamak veya çocuğun okula gitmediği durumda onunla evde kalacak alternatif birini ayarlamak önemlidir.

 • Sabah çocuğun uyandırılması süreci için zaman tanımalıdır. Uzun zamandır eğer çok erken bir saatte online dersi yoksa çocuklar kendi kendiliğinden uyanmaktalardı.
 • Sabah rutinleri olduğu gibi devam etmeli, yüz yıkama, el yıkama, diş fırçalama, kahvaltı gibi rutinler evde ne ise uygulanmalı.
 • Birlikte bir gün önceden seçilen kıyafet giyilmeli. Eğer çocuk fikir değiştirirse, hızlı bir alternatif seçilip kaygısını yenme konusunda desteklenmeli.
 • Evden çıkmadan önce gün ile ilgili hangi konuda heyecanlı, endişe duyduğu bir konu var mı bu konular konuşulmalı, ebeveyn de kendi hislerini paylaşmalı.
 • Evden çıkmadan önce çanta ve ihtiyaçlar kontrol edilmeli, okula bırakılmak üzere yedek ayakkabılar çocuk ile birlikte bir iki gün önceden seçilmeli.
 • Evden çıkarken maske takılmalı, yolda çocuk ile sohbet edilip yolda gördüğü değişiklikler neler konuşulmalı.
 • Okula varmaya yakın çocuğa ‘Neredeyse geldik, nasıl hissediyorsun? Ben okula giremeyeceğim biliyorsun kapının önünde park edeceğim, seni indireceğim ve kocaman sarılıp tekrar arabaya bineceğim. Okul bitince 4 saat sonra da seni yine ben alacağım’ gibi bir açıklama yapılmalı.
 • Okula varmadan önce, çocuk kendisini sınıf öğretmeninin değil ancak görevli bir öğretmen ve okul personelinin karşılayacağını bilmeli, ebeveyn tarafından çocuğa sınıfa girdiğinde öğretmenini ve arkadaşlarını göreceği hatırlatılmalıdır.
 • Çocuk eğer araba içerisinde ağlamaya başladıysa veya okula gitmekten vazgeçtiğini söylediyse, yol üstünde müsait bir yerde durup, ebeveyn arka koltuğa çocuğun yanına geçip onunla konuşmalı, sakinleştiğine emin olmalı. Birlikte okula bir şans verebileceğine karar verdiği ve hazır hissettiğini söylediği zaman yeniden yola çıkılmalı.
 • Yolda birden fazla kez benzer durumların yaşanma olasılığı normal karşılanmalı.
 • Okulun önüne gelindiğinde ‘Hazır mısın?’ diye sorulup onay alınmalı. Eğer hazırsa ebeveyn arabadan inip çocuğu kapıda öğretmenlere teslim etmeli eğer hazır değilse müsait bir bekleme alanında çocuk kendini iyi hissedene kadar durmalı.
 • Çocuk eğer arabadan indiği anda ağlamaya başlıyor ve kesinlikle okula girmeyi reddediyorsa, ebeveyn; arabayı kapının önünde en fazla 5 dakika tutabileceği için çocuğa içeri girmesini ve öğretmeniyle kendisi arabayı park edip okulun kapısına gelene kadar beklemesini önerebilir, birlikte ileride bir yerde park edip hazır hissettiğinde okula yürüyebileceklerini söyleyebilir, sokağın karşı tarafında birlikte durup içeri kimlerin girdiğini izlemeyi teklif edebilir.
 • Tüm bunlara rağmen çocuk kesinlikle girmek istemiyorsa, o gün için eve dönmek kabul edilebilir ve ertesi gün bu süreç tekrar denenir.
 • Gün içerisinde uygun bir zamanda sınıf öğretmeni veya okul psikoloğu ile görüntülü konuşma yapıp ertesi gün için bir görüşme ayarlanabilir.

Bu makale Beşiktaş Mi Casa Anaokulu yetkilileri tarafından yazılmıştır.

Bu makale tarafından 16 Mart 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Salgın Sonrası Anaokullarında Alınabilecek Önlemler Salgın sonra anaokulları ne gibi önlemler alarak eğitim vermelidir? Ailelere ve okullara düşen sorumluluklar nelerdir? Bu gibi sorularınızın cevabı makalemizde.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Masal Park Venezia Anaokulu Özel Okul
Özel Masal Park Venezia Anaokulu

Genel imkanlarını çok beğeniyorum, bence bölgedeki en iyi okullardan biri. Her şey için çok teşekkür ederiz.

Özel Tuzla Ora Bilim Anaokulu Özel Okul
Özel Tuzla Ora Bilim Anaokulu

Bu kadar ilgili bir okul daha önce görmemiştim. Kadrosu, müdürü, yemekleri ve çocuklara ilgisiyle mükemmel bir okul olmu...

Özel Sancaktepe Dünyam Anaokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Dünyam Anaokulu

Okulun dil eğitimi bakımından iyi olduğunu duymuştuk başta çok ağır gelir mi çocuk için diye korktuk ancak gördük ki der...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum