fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Montessori Etkinlikleri

Görüntülenme Sayısı: 36268

İtalya'nın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori'nin geliştirdiği eğitim yaklaşımına Montessori eğitimi denilmektedir. Bu yaklaşım; çocukların özgür bir şekilde kendi kararlarını kendileri vermeleri, ailelerin çocuklarının hata yapmalarına müsaade etmeleri ve çocukların hataları deneyimlemeleri gerektiğini savunmaktadır. Montessori etkinlikleri ile çocukların bu yaklaşımla eğitim almaları kolaylaşmakta; özgür düşünebilen, problem çözebilen ve ekip çalışmasına yatkın bireyler yetiştirilmektedir. Evde veya okulda yapılabilecek 2, 3, 4 ve 5 yaş Montessori etkinlikleri çocuklarınızın eğlenmelerini sağlarken aynı zamanda bütünsel bir öğrenme süreci oluşturacaktır.

Montessori Etkinlik Önerileri

Evde Yapılabilecek Montessori Etkinlikleri

Montessori etkinlikleri her ne kadar yaşa göre değişse de temelde aynı amaca hizmet etmektedir. Bu sebeple her etkinlik tüm yaş gruplarına uygundur denebilir. Anaokulundan veya kreşten gelmiş olan çocuğunuz yoğun bir günün ardından aynı yoğunlukta devam etmeyen ev ortamından sıkılabilir. Böyle bir durumda hem onu mutlu edecek hem de gelişimine katkı sağlayacak birçok Montessori etkinliği bulunmaktadır. Örneğin; çocuğunuz bezelye ayıklayabilir ve bunu yaparken el - göz koordinasyonunu geliştirebilir. Bir bahçeniz varsa çamaşır asma konusunda size destek verebilir bu da bir şeyleri başarmış olma hissi uyandıracağından çocuğunuzun kendisine olan özgüveninin yükselmesine olanak tanıyacaktır.

Montessori Etkinlikleri

Duyu Becerileri Kazandıran Montessori Etkinlikleri

Çocukların duyularını keşfetmesi ve etkin bir şekilde kullanabiliyor olması son derece önemlidir. Çünkü duyu organlarımız beynimizi beslemekte ve gelişmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle dokunma duyusu tam gelişmemiş çocuklarda ince motor gelişimi zayıf olmaktadır. Çocuğunuzun bu gibi bir sorunla karşılaşmaması için birçok Montessori etkinliği bulunmaktadır. Çocuklarınızın önüne farklı meyveler koyarak dış yüzlerine dokunmalarını isteyebilir, farklı şekillere sahip materyallerin bulunduğu bir kovayı çocuğunuza vererek, birbirine benzeyen materyalleri eşleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Montessori Duyu Beceri Gelişimi

Dili Geliştiren Montessori Etkinlikleri

Çocuklar 3 yaşına geldiklerinde iki veya üç kelimeden oluşan basit cümleler kurabilmektedir. Bu cümlelerin ardından çocuğunuzun harfleri öğrenmesi ve yazma bilincinin yavaş yavaş oluşması ilkokul eğitimini kolaylaştıracaktır. Özellikle yabancı ilin 0 - 6 yaş aralığında çok daha kolay öğrenildiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Başta İngilizce olmak üzere birçok dil ile ilgili etkinliklerin yapılması çocuğunuzun erken yaştan yabancı dil temelinin oturmasına katkı sağlayacaktır. Bu süreçte çocuklara oyunlar eşliğinde harfler öğretilebilir, öğrenilen harflerle kısa ve basit kelimeler oluşturulabilir. Özellikle 3 yaş Montessori etkinlikleri bu süreçte aileler tarafından ilgi görmekte ve dil gelişimi konusunda önerilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Montessori Dil Gelişimi

İstanbul'da yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara'da yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.
İzmir'de yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.
Antalya'da yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.
Bursa'da yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.
Kocaeli'da yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.
Adana'da yer alan anaokullarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayılarla Montessori Etkinlikleri

Çocuklarda matematik becerilerinin erken yaşta gelişmesi ilerleyen yıllarda alacağı akademik eğitim adına büyük önem arz etmektedir. 3 ile 6 yaş arasında matematik eğitimi almış çocukların aynı zamanda ilkokula daha hazır oluğu yapılan bazı araştırmalar sonucunda görülmüştür. Bu sebeple Montessori etkinlikleriyle harmanlanan matematik eğitimi çocuklarınız gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili 4 farklı etkinlik önerisi ise aşağıdaki resimde görülmektedir. Çocuğunuzun sevdiği bir meyve eşliğinde rakamları öğrenmesini sağlayabilir daha sonra kolay toplama ve çıkarma işlemleri ile süreci ilerletebilirsiniz.

Montessori Matematik Uygulamaları

Bahçede Yapılabilecek Montessori Etkinlikleri

Açık havada oyun oynamak veya etkinliklere katılmak çocukların doğayı tanımasını, çevre bilincinin oluşmasını ve kendini keşfetmesini sağlamaktadır. Çocuklar böylece hem bedenlerini geliştirme şansı bulmakta hem de sosyal farkındalıklarının oluşmasının önünü açmaktadır. Montessori etkinlik önerileri ile çocuklarınız bahçelerinizde hem eğlenecek hem de gelişecekler. Bunun için çocuklarınızın arkadaşlarıyla birlikte bir bitkiyi ekmesini sağlayabilir, çeşitli parkurlar hazırlayarak el - ayak koordinasyonunun gelişimini sağlayabilirsiniz.

Montessori Bahçe Etkinlikleri
Bu makale Umut Arslan tarafından 16 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Anaokulu Bilmeceleri Sizler için bir araya getirdiğimiz okul öncesi bilmeceleri ile çocuklarınız hem eğlenecek hem de düşünme becerilerini geliştirecek.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir REGA Anaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir REGA Anaokulu

Benim oğlum da Adıgüzel Anaokuluna başladı. Çok sıcak ve profosyonel yaklaşımlarla oğlum daha ilk günden çok mutlu gidip...

Özel Eyüp Şirinler Anaokulu Özel Okul
Özel Eyüp Şirinler Anaokulu

Kurumda 2 senemiz bitiyor. Kurum sahipleri, Okul müdüresi Gülşen hanım, öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlar ile aile gib...

Özel Dokuz Nokta Anaokulu Nature Şubesi Özel Okul
Özel Dokuz Nokta Anaokulu Nature Şubesi

İkinci şubenin açılmasına çok sevindik. Artık okulumuz evimize daha yakın. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum