fb

Anaokuluna Gitmenin Çocuğunuza Faydaları

Görüntülenme Sayısı: 23602

Okul öncesi eğitim; çocuğu sosyal, bilişsel, fiziksel ve duygusal olarak hayata hazırlar. Çocuğumu neden anaokuluna göndermeliyim diye düşünüyorsanız anaokulunun faydalarından tereddüdünüz olmasın. Anaokulu eğitiminin çocuğunuza faydalarına gelin birlikte bakalım...

Anaokuluna Gitmenin Çocuğunuza Faydaları-1

Anaokuluna gitmenin faydalarından en önemlisi çocuğun anaokulunda evdeki “çocuk” rolüyle bulunmamasıdır. Çocuk evde annesinin bir tanesidir, babasının kıymetlisidir, babaannesinin dünyasıdır ve dedesinin dokunulmazıdır. Ev çocuğun alanıdır ve anne-babalar ne kadar bu duruma düşmeyi istemeseler de özellikle tek çocuksa evdeki kurallar değişken ve esnektir. Beslenme düzeni çocuğa göre şekillenir. Oyunları tektir. Paylaşım yoktur. Sınırlar çoğu zaman belirsizdir. Bu nedenle anaokuluna gitmenin çocuğa; sosyallik, bilişsel hazırlanma, duygusal hazırlanma ve beden farkındalığı gibi faydaları vardır.

Sosyalleşme

Çocuk anaokuluna başladığında artık orada bir “birey” olarak bulunur. Annesinin birtaneliğinden sınıfın 15 öğrencisinden bir tanesi olur. Babasının kıymetliliğinden öğretmenin 15 değerli öğrencisi arasına katılır. Her şeyden önce sosyalleşir. Kendisi gibi en az 15 çocukla bir arada bulunmak bile başlı başına yeni bir deneyimdir. Bu yeni deneyim çocuk için öğreticidir de. Eşyaları paylaşmayı, sıra alarak bir şeyler yapabilmeyi, başkasını dinlemeyi, kendini ifade edebilmeyi, karşılaştığı bir sorun karşısında beraber hareket edebilmeyi, yardım almayı, yardım etmeyi, işbirliği yapmayı öğrenir.

Bir çocuğun yaşıtlarıyla birlikteyken yaşadığı deneyimi dünyanın en iyi sistemi dahi olsa bir yetişkinin aktarması mümkün değildir. Erken yaşta sosyalleşme becerilerini edinmek çocuğa karşılaşacağı her alanda olumlu destek sağlar. Anaokulu neden önemlidir? sorusunun ilk ve en önemli cevabı budur. Anaokulu gereklidir çünkü çocuk evde yaşayamayacağı sosyalleşmeyi burada öğrenir.

Anaokuluna Gitmenin Çocuğunuza Faydaları-2

Bilişsel Hazırlama

Anaokulu sosyalleşmeyi sağlamasının yanı sıra çocuğun zihinsel gelişimini destekler. Eşleme, sınıflama, temel matematik becerileri (Sayı sayma, tane kavramı vb), okuma-yazmaya ön hazırlık etkinlikleri vb. akademik becerilerle çocuğu bilişsel olarak hazırlar. Bu becerileri evde de kazandırabilirsiniz fakat anaokulu ortamındaki gibi belli ve düzenli saatler içerisinde aşama aşama yapamayabilirsiniz. Kendisi gibi birçok çocukla beraber öğrenme deneyimi yaşamasını evde sağlayamazsınız. Ayrıca çocuklar birbirlerinden etkilenerek de öğrenme gerçekleştirirler.

Duygusal Hazırlama

Anaokulunun faydalarından önemli bir tanesi de çocuğu duygusal olarak hazırlamasıdır. Birincisi çocuğu duygusal olarak okul hayatına hazırlar. İkincisi ise çocuk bir yetişkin tarafından tek bir ilgiyi diğer yaşıtlarıyla paylaşmayı öğrenir, bu da çocuğa duygusal olgunluk kazandırır.

Beden Farkındalığı

Anaokuluna gitmenin faydalarından bir diğeri ise çocuğun beden farkındalığı kazanmasıdır. Erken yaşta yapılan fiziksel etkinlikler çocuğun bedenini tanımasını, hareket koordinasyonunu ve beden disiplinini sağlar. Bu hem büyük kas gelişimini güçlendirir hem de çocuğun ilerideki yaşam felsefesini etkiler.

Anaokuluna Gitmenin Çocuğunuza Faydaları-3

Özetleyecek olursak anaokulu faydalı mı? sorusunun cevabı kesinlikle evet olacaktır.

  • Çocuğunuzun yaşıtlarıyla bir arada sosyalleşerek her gün düzenli öğrenme deneyimleri yaşamasını,
  • Bir arada olmanın gerektirdiği sosyal sınırlar ve kuralları öğrenmesini,
  • Beden farkındalığı kazanmasını,
  • Kendini ifade etme becerileri geliştirmesini,
  • Düzenli beslenme alışkanlığı kazanmasını,
  • Öz bakım becerilerini güçlendirmesini,
  • Okuma-yazmaya hazırlık becerileri edinmesini,
  • Toplumsal yaşama dair deneyim kazanmasını ve en önemlisi bağımsız bir birey olmasını istiyorsanız mutlaka anaokulu eğitimi aldırmanızı tavsiye ederiz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz mi?

Bu makale Esin Acartürk tarafından 23 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Anaokulunun Fiziksel Özellikleri İdeal bir anaokulunu fiziksel özellikleri nasıl olmalıdır? Anaokulunda sağlıklı öğrenme ortamını yaratmak için hangi koşullar sağlanmalıdır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Tan Mavi Beyaz Çocukevi Özel Okul
Özel Tan Mavi Beyaz Çocukevi

yemyeşil bir bahçesi var gerçekten insanın çocuğunu böyle bir ortamda yetiştirebilmesi artık istanbul'da lüks oldu. tert...

Özel Ateş Böceği Çocuk Yuvası Özel Okul
Özel Ateş Böceği Çocuk Yuvası

Öğretmenler çocuklarla çok iyi anlaşıyorlar. Bizim de aklımız çocuklarımızda kalmasın diye yaklaşık ayda bir toplantı dü...

Özel Kurtköy Yeni Yorum Anaokulu Özel Okul
Özel Kurtköy Yeni Yorum Anaokulu

Arkadaşlarım öve öve bitiremiyorlar bu okulu. Sitesi de güzele benziyor. :)

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum