fb

Pedagog Nedir ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?

Görüntülenme Sayısı: 42190

Pedagog ve Çocuk Psikoloji uzmanı kavramları gerçek anlamlarının dışında o kadar çok kullanılıyor ki aileler hangi kavramın, hangi anlama geldiğini bilemiyor. Peki, gerçekten kime pedagog, kime Çocuk Psikolojisi Uzmanı denir? Pedagog nasıl olunur? Aileler bir uzmandan destek almak isterken nelere dikkat etmelidir? Tüm bu soruların yanıtlarını uzman görüşleriyle sizler için derledik...

Pedagog ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?-1

Günümüzde pedagog kavramı; çocuk psikologu, çocuk eğitimcisi, çocuk gelişimcisi gibi pek çok farklı meslek grubuna mensup kişilerin kullandığı bir ünvan haline gelmiştir. Özellikle son zamanlara popüler bir kelime haline gelmesi ve ailelerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması sebebiyle bir kavram karmaşasına neden olarak, etik olmayan uygulamalara da sebebiyet vermektedir. Peki, en doğru tanımıyla pedagog kime nedir? Ayrıntılara birlikte bakalım...

Pedagog Nedir?

Pedagog; 1982 yılına kadar “Pedagoji” bölümünden mezun olan kişilere verilen unvandır. Pedagoji Bölümünün 1982 yılında kapanması üzerine devlet, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunlarını Pedagog olarak atamaya başladı. Günümüzde bu bölümden mezun olan kişilere psikolojik danışman, rehber öğretmen ve çocuk eğitimcisi denmektedir.

Psikolojik danışmanlar, yetişkin ve çocuklar ile çalışabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, çocuk psikolojisi alanında çalışmak isteyen kişilerin bu alanda yüksek lisans ve doktora yapmış olması ya da çocuk psikolojisi alanında yoğun eğitimler almış olması (oyun terapisi gibi) gerektiğidir. Çocukların psikolojik sorunlarının tedavisinde, çocuk psikologu ve çocuk psikiyatristi görev almaktadır.

Pedagog ve Çocuk Psikoloji Uzmanı Kimdir?-2

Çocuk Psikolojisi Uzmanı Kimdir?

Ülkemizde bir diğer mesleki unvan karışıklığı da çocuk psikolojisi uzmanı kavramıdır. Ülkemizde çocuk psikolojisi uzmanı yetiştiren lisans ve yüksek lisans programlarının bulunmaması, alanda bir kavram karışıklığı oluşmasına neden olmaktadır. Psikoloji ve rehberlik ile psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olan kişiler, psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yaparak ve yoğun çocuk psikolojisi eğitimleri alarak çocuk psikologu olabilir. Ancak çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda da eğitim almaları önemlidir.

Psikolojik hizmetler "Kreşte Psikolojik Destekler Nasıl Olmalıdır?" ve "İlkokulda Psikolojik Destekler Nasıl Olmalıdır?" nasıl olmalı merak ediyorsanız makalelerimize göz atın.

Ailelerin bilmesi gerekenler;

  • Çocuk gelişimi, anaokulu öğretmenliği gibi bölümler ‘pedagog’ değildir. Pedagog olmak ve unvanını alabilmek için üniversitelerin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir.
  • İyi bir Çocuk Psikolojisi Uzmanı olmak için üniversitelerin 4 yıllık Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ya da Psikoloji bölümlerinden mezun olmak, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olmak gereklidir. Ayrıca Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi konusunda eğitim almaya devam etmek, güncel bilgileri takip etmek iyi bir Çocuk Psikolojisi Uzmanı olmayı gerektirir.
  • Üniversitelerin sadece Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olan kişiler Pedagog unvanını kullanabilir, ancak psikoloji alanında yüksek lisans yada doktora yapmamış, Çocuk Psikolojisi konusunda eğitim almamış (oyun terapisi gibi), bir uzmanın çocuk psikolojik sorunlarının tedavisinde görev alması doğru değildir. Lütfen çalışacağınız uzmanının cv’sini dikkatlice inceleyiniz.

Rehberlik Araştırma Merkezi ne yapar? RAM Başvurusu nasıl yapılır? öğrenmek için makalelerimizi inceleyiniz.

Kaynak olarak Pedagog Sevil Yavuz yazısı kullanılmıştır.

Bu makale tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

DERYA BERBER

Kesinlikle katılıyorum.Psikolojik danışmanlar çocuğu tanımıyor olabiliyor, özellikle okul öncesi kurumlarda çocuklarla çalışacak olan pdr'lerin çok iyi bir oryantasyon ve eğitim sürecinden geçmesi gerekiyor. Yoksa karşılaşılan problem durumlarında etkisiz kalınabiliyor veya yanlış teşhislerle aile ve çocuk olumsuz etkilenebiliyor.

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Hangi Oyun Grubu? Çocuğunuzu oyun grubuna göndermeye karar verdiniz. Oyun grupları farklı programlar uygulayabiliyor. Siz hangi programı tercih edeceksiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Pendik Gül Bahçesi Anaokulu Özel Okul
Özel Pendik Gül Bahçesi Anaokulu

Harika eğitimi olan çok disiplinli bir okul Herkese tavsiye ederim

Özel Denizin İncileri Anaokulu Özel Okul
Özel Denizin İncileri Anaokulu

aktivitelerde çok fazla eğleniliyor çocuğum eve geldiğinde anlatışından anlaşılabiliyor. teşekkürler

Özel Pembe Mavi Yuvam Anaokulu Özel Okul
Özel Pembe Mavi Yuvam Anaokulu

KIZIM 2 YILDIR SEVEREK DEVAM ETMEKTE. BÖLGEMİZDEKİ EN KALİTELİ KURUM.OKUL GEREK FİZİKİ YAPISI GEREKSE KURUCULARININ EĞİT...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum