fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata

Görüntülenme Sayısı: 12970

Çocuğunuzun ders çalışması için motive etmek isterken yaptığınız 7 hata…

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata

Yapmadığı takdirde mahrum edilecekleriyle tehdit etmek.

Çocuğunuza “ödevlerini yapmazsan bilgisayarda oyun oynayamazsın” gibi olumsuz bir cümle kullanarak onda ders çalışma isteği uyandıracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şimdiye kadar hiçbir çocuk sonunda bir oyun olacağı için koşarak ders çalışmaya gitmedi olsa olsa zorla oturmuştur o ödevlerin başına.

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata-1

Öğretmenine şikayetle tehdit etmek.

Siz iş yerinizde patronunuza şikayet edilmekle tehdit edilseniz orada çalışmak sizi ne kadar motive ederse çocuğunuzu öğretmeniyle tehdit etmek de onu ders çalışmaya o kadar motive eder. Bizden söylemesi.

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata-2

Her çalışmanın sonuna türlü türlü ödüller koymak.

Eğer sürekli çocuğunuzu ödüller vaat ederek ders çalıştırıyorsanız o çalışma öğrenmek için değil tamamen ödüle ulaşmak için yapılan bir çalışma olacaktır. Sonuç=Ödül varsa çalışırım yoksa çalışmam.

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata-3

Yaşıtlarını örnek göstererek istek uyandırdığını düşünmek.

Lütfen sevgili anne-baba biraz empati! Çocuğunuz sizi yaşıtlarıyla kıyasla ne kadar hoşunuza gider bu durum bir düşünün. Hiç kimse bir başkasıyla kıyaslanarak herhangi bir şeye motive olamaz.

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata-4

Tüm hayatı durdurmak.

Bazı evlerde çocuk ders çalışırken hayat durur. Televizyon ve ona benzer ses çıkaran ne varsa kapanır. Herkes susar. Çocuğu rahatsız etmemek ve dikkatini dağıtmamak adına odadan odaya geçerken bile parmak ucunda gidilir. Gerçek hayatta ise maalesef bu kadar sessiz bir ortam yoktur ve çocuğa göre uyarlanmış bu ortamın tüm öğrenim hayatı boyunca istikrarla sürdürülmesi mümkün değildir.

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata-5

Ders çalıştırıyorum derken ders çalışmak.

Birkaç ufak yardım ve müdahaleyle başlayıp kontrolün kaybedilmesiyle bir bakmışsınız ödevleri sizin yapıyor olmanızla son bulan durumdur. Nasıl oldu da iş bu safhaya geldi anlamazsınız. Sonuç olarak çocuğunuz değil fakat siz düzenli bir ders çalışma alışkanlığına sahip olabilirsiniz. Aman dikkat.

Çocuğunuza Ders Çalıştırmak İçin Yaptığınız 7 Hata-6

Bizim zamanımızda cümleleri kurmak.

Çocuklar anne ve babalarının çocukluklarını gerçekten merak ederler. Fakat her problem anında bizim zamanımızda senin imkanların yoktu biz ders çalışmak için sofranın kalkmasını beklerdik… O zor şartlarda bile çalışmak için can atardık.. cümleleri kurulursa inanın çocuklarınızı motive etmez. Sizi çocukluğunuzda ders çalışmanız için motive eden duygular neydi çocuğunuza onlardan bahsedin. Elbette her akşam değil☺

Bu makale Esin Acartürk tarafından 06 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

sevgi sogutlu

Yapmamamız gerekenleri öğrendik.doğrusunu öğrenebilirsek seviniriz

Burcu

benim annem hep başkalarıyla kıyaslıyo beni:(

Meraklı

Hepsini yapıyorlar

Mert Özdemir

Annem hep benim benden yükseklerle kıyaslayıp duruyor, babam ve annem beni sanayide çalışmakla tehdit ediyorlar, eğer çalışmassan bilgisayar yüzü görmeyeceksin diyorlar, arkadaşlarımın ailelerini kıskanmaya başladım artık :(

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Tiyatronun Çocuk Gelişimine Faydaları Çocuğunuzun kültürel zekasının artmasına katkı sağlamak için çocuklarınızla tiyatroya gitmek neden önemli? Sahne oyunları çocuklara neler kazandırmaktadır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu

Teknolojik imkanlarını çok farklı ve yükseklerde görüyorum. Bu çağdaş eğitim modelini Atatürk İlke ve İnkilaplarıyla bir...

Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum