fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuza Tablet Verilmemesi Gereken Durumlar

Görüntülenme Sayısı: 2832

Teknolojinin ilerlemesi hepimizin hayatını kolaylaştırdı. Çocuklu insanların anne babalarından duyduğu klasik bir cümle vardır “Bu zamanda çocuk yetiştirmekte ne var? Her şey hazır, çocukları oyalayacak çok şey var.”

Çocuğunuza Tablet Verilmemesi Gereken Durumlar-1

Çocuk yetiştirme konusunda günümüzün avantajları olduğu doğrudur. Önemli olan bu imkanları doğru zaman ve uygun yerde kullanabilmek. Tablet kullanımı da bunların başında geliyor. Acaba tableti vermememiz gereken durumlar nelerdir?

Çocuğunuzun Yemek Yemesi İçin Tablet Vermeyin

Bazı çocuklara yemek yedirmek anne babalar için ciddi sorundur. Önüne ne koyarsanız koyun çocuk yemek istemez, istediğiniz kadar yemekleri süsleyin çocuk ilgilenmez bile. Bu tür durumlarda aileler genellikle bir tablet tutuştururlar çocuğun eline. Çocuk orada istediği oyunla ilgilenirken, anneler nefes almasını beklemeden ardı ardına kaşıklarla yemekleri sıralarlar. Bunun sonrasında ise üzülerek söylüyoruz çocuğun bir sofra adabı olmaz. Ne yemeklerin tadına dair bir fikri olur, ne yemek yemeye dair. Çatal kaşık bile kullanmak yük gelir çocuğa. Çocuğunuz ergenliğe geldiğinde ise şu sesi çokça duyabilirsiniz “oğlum/kızım şu sofrada oturup yemek yerken konuşamayacak mıyız biz senle?”

Çocuğunuza Tablet Verilmemesi Gereken Durumlar-2

Çocuğunuzun Uzun Süre Uslu Durması İçin Tablet Vermeyin

Arkadaşlarınızla iş çıkışı bir araya geldiniz. Elbette keyifle bir sohbet başlar. Çocukta bir yere kadar dayanır bu sohbete. “hadi gidelim, ne zaman gidicez?, ben sıkıldım, gitmek istiyorum, anne hadi, baba hadi, çok var mı daha, ne zaman gidicez? (yaklaşık olarak 150 kere sorulur), ben gitmek istiyorum…” Ve işte tam da bu noktada tablet girer devreye, al bakayım şunu oyna biraz. Bu sırada çocuğunuza tablet vermek sizi bir süreliğine rahat ettirir fakat çocuğunuzun bir yerde bekleme becerisini geliştirmesini engeller. Uzun vadede ise 5 dakika bile bir yerde bekleyemeyen sabırsız bir çocuk olma ihtimali yüksek.

Çocuğunuza Tablet Verilmemesi Gereken Durumlar-3

Akşam Sohbetlerinizi Rahat Yapabilmek İçin Tablet Vermeyin

Akşam yemekten sonra çaylarınızı aldınız ve eşinizle birlikte o güne dair rutin sohbetiniz yapıyorsunuz. Çocuğunuz da sürekli sizin lafınızı kesiyor. İki dakika tableti alsın eline de siz de rahat edin değil mi? Bu durumda çocuğunuza tableti vermeniz hem onun sizinle konuşma ihtiyacını önler hem de ileride bir sohbet esnasında edinmesi gereken sosyal becerilerine ket vurur.

Çocuğunuza Tablet Verilmemesi Gereken Durumlar-4

Özetle Tableti Çocuğu Engellemek İçin Kullanmayın

Çocuğunuz ağladığında, lafınızı kestiğinde, sosyal bir ortamda durmadığında, bekleyemediğinde, susmadığında özetle yapmamasını istediğiniz bir davranış sergilediğinde onu durdurmak için tableti “ilaç” olarak kullanmayın. Tablet o an için “geçici” ve “sizin için” bir çözümdür bunu unutmayınız. Bunun yerine çocuğunuz herhangi bir problemle karşılaştığında başa çıkma becerisi geliştirmesine fırsat tanıyınız.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Son Model Robot Çocuklar Çocuklar kendi kendilerine bir şeyler yapmak için çabalamıyor mu? Her şeyi birilerine mi yaptırıyor? Bu durumda çocuklara nasıl yaklaşılması gerekiyor?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu

Sanatsal bir okul, şiirsel çalışmalar çok oluyor.

Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu

Teknolojik imkanlarını çok farklı ve yükseklerde görüyorum. Bu çağdaş eğitim modelini Atatürk İlke ve İnkilaplarıyla bir...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum