fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Z Kuşağı ile Tanışın

Görüntülenme Sayısı: 7849

Z Kuşağı çocukları artık önceki kuşaklar gibi sokakta oyun oynamıyorlar. Akıllarındaki tek şey teknoloji hayatlarını bu doğrultuda kuruyorlar ve idealist bir yaşam onlar için pek mantıklı değil. Ancak kendileri teknolojiyle bir arada oldukları için değişen teknoloji ile karakterleri de sürekli olarak değişmektedir.

Z Kuşağı ile Tanışın

Z Kuşağınun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

 • Alaycılar: Ekonomik zorluklar, terörizm ve yaşamın karmaşıklıkları gibi sorunlardan yorgun düşmüş, idealist olmayan daha gerçekçi olma eğilimindedirler.
 • Daha fazla özel hayat istiyorlar. Kendi hayatlarında özel bir yaşam istedikleri gibi günde yaklaşık 11 saat harcadıkları sosyal medyada bile özel alan istemektedir. Ailelerinin bulunduğu Facebook’tan uzaklaşıyorlar. Kendi sosyal çevresini oluşturabildiği uygulamaları tercih ediyorlar. Facebook 2011 yılından beri Z kuşağının yüzde 25'ini kaybetti.
 • Girişimcidirler. Z kuşağı kariyerinde birinin çalışanı olmak değil, işinde öncü olmayı planlıyorlar. Mevcut lise öğrencilerinin bile büyük çoğunluğu bir iş kurmak istiyor. Yaşamın ilerleyen zamanlarında bir işe ihtiyaç duyacaklarını farkındalar.
 • Tek bir işten sıkılıyorlar. Tek bir işe odaklanmak onların istediği bir şey değil. Aynı anda telefona, bilgisayara, televizyona bakmayı seviyorlar. Yani onlarla iletişime geçerken göz temasını sağlamanız pek olası değil.
 • Teknolojiye Bağlılar. Bu artık herkesin bildiği bir gerçek halini aldı. Z kuşağı için hava ve su gibi temel ihtiyaçların yanında teknolojiyi sayıyorlar.
 • Dijitaller; kalem ve kağıt değil, öğrendiklerinin tablette veya ekranda olmasını bekliyorlar. Günümüz öğrencileri okuma yazmaya ihtiyaç duyarken, değişen dünyada da gelişmek için dijital becerilere ihtiyaç duyuyorlar.
 • Görseller; Bilgi yüklü bir çağda, mesajlar gittikçe resim temelli hale geldi ve işaretler. Logolar ve markalar tercihlerini yaparken kelimeler ve cümleler yerine renk ve resimle iletişim kuruyor. Sembolleri ve resimleri iletişim kurmak tamamen yeni bir kavram değildir ancak Z kuşağı artık uzun cümlelerin yer aldığı bilgileri almak istemiyor. Bunun yerine görsel bir şekilde bilgilere ulaşmak istiyor.
 • Küreseller: Bugünkü nesil öğrenciler gerçekten küresel ve birden fazla ülkede çalışmak için en olası nesildir. Tarihte en çok dünya ile bağlantılı ve etkilenmiş neslin konumlarıdır ve yerelle sınırlı değildir, adaha önce hiç olmadığı kadar küreselleşmiştir.
Z Kuşağı ile Tanışın

Beklentileri ve Şikayetleri Neler?

 • Büyük bir çoğunluğu ailesinden, öğretmenlerinden, çevresinden diğer yaşıtlarına göre daha fazla baskıya maruz kaldığını düşünüyor.
 • Kendilerini eğitmek için çevrimiçi ortamlara güveniyorlar.
 • %65 oranında bildiklerini çevrimiçi paylaşmaktan hoşlanıyor çünkü kendi öğrendiklerini internetten aldıklarını biliyor.
 • Büyük bir çoğunluğu çevrimiçi deneyimlerinin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacağını düşünüyor.
 • Büyük bir çoğunluğu bir görüşe dahil olmasa da azımsanamayacak kadar öğrenci üniversite eğitiminin gerçek hayattaki iş becerilerine katkı sağlamadığını düşünüyor.
 • %65’i ilerideki yaşamlarında ekonomik açıdan önemli derecede kazanç sağlayacağını düşünüyor.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada Ortaokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada Ortaokulu

Bu okulu ben çok araştırıp oğlumu yazdırdım.LGS ye güzel hazırlıyorlar İngilizcemiz çok ilerdi başka seçmeli dil de öğre...

Özel Sancaktepe Sınav Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Sınav Koleji Ortaokulu

Bu yıl 7. sınıf olduk ve Sancaktepe Sınav'da 3. yılımız. Çok memnunuz. Emeklerinden dolayı tüm kadroya teşekkürler...

Özel Bakırköy GEN Gelecek Nesiller Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Bakırköy GEN Gelecek Nesiller Koleji Ortaokulu

Orta okul ve lise bölümünde okuyan 2 çocuğum var. Verilen eğitim, ilgi alakadan çok memnunum. Çocuklarımla ilgili her ko...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum