fb

Çocuk ve Oyun

Görüntülenme Sayısı: 920

“Oyun oynayan çocuğun zamana olan münasebeti şahanedir, zira hiçbir münasebeti yoktur, çocukta bizleri hayran kılan da budur, zamandan çıkış.”

Erich Kastner

Oyun ciddi bir iştir. Nedeni ise çok açık çocuğun hayal dünyası, duygusal özellikleri, zihinsel ve fiziksel işlevleri devreye girer oyun oynarken. Çocuk serbest oyunlarında tamamen özgürdür ve bu nedenle bir yaratımdır da oyun aynı zamanda.

Çocuk ve Oyun

Suyla oynayan çocukları gözlemlediğinizde çocukların oynarken bambaşka bir dünyada olduklarını, bulundukları ortamdan kendilerini soyutlayıp kendilerini tamamen suyun rahatlatıcılığına bıraktıklarını görürsünüz.Suyun biz yetişkinler için de aynı rahatlatıcılığı söz konusu. Çocukların suda bu kadar rahatlamalarının nedeni suyun duyularına hitap etmesi ve sakinleştirici bir özelliği olması.

Aynı durum toprak ya da kumla oynayan çocuklar için de söz konusu. Artık çocuklarımız eskisi kadar toprakla haşır neşir olamasalar da çocuk parklarında mutlaka toprakla oynamaları için bir alan ve bir kum havuzu bırakılıyor. Çocuk doğal malzemelerle oynarken “oyun” için üretilmiş nesnelerden daha çok rahatladığı kesin.

1 dakikadan daha fazla kıpırdamadan duramayan dürtüsel bir çocuğun oyun yoluyla 2-3 dakika kıpırdamadan durması sağlanabilir. Oyunun bu gücünü gören eğitimciler ve uzmanlar sadece oyunla uygulanabilen davranış değiştirme programları bile geliştirmişlerdir. Örneğin Amerika’da uygulanan Rus bir psikolog tarafından geliştirilmiş Tools of the Mind uygulaması çocuklara dürtülerini kontrol etmeyi ve davranışlarını düzenlemeyi öğretmek için oyunun gücünü kullanarak büyük başarı kazanmıştır. Çocukların bağlanma sorunlarında bir yöntem olarak kullanılan Theraplay ve psikolojik, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimi için terapötik bir araç olarak kullanılan oyun terapisi gibi yöntemlerde yine oyunun gücünden yararlanmaktadır.

Çocuğunuzun planlı bir oyun programına katılmadan da kendi özdenetimini sağlayan en basit araçlardan biri birkaç kişi beraber oynanabilecek kutu oyunlarıdır. Kutu oyunları çocukların hem zevkli zaman geçirmelerini sağlar hem de oyunun kuralları çocuğun dürtülerine karşı koymasını gerektirir. Beklemek, sıra almak, pas geldiğinde oynanamamak gibi oyun kuralları çocuğunuza aslında öz-denetim sağlayan kurallardır. Bunun dışında en önemli kazançlarından biri çocuğun sosyalleşmesini ve sanal dünya dışında gerçek arkadaşlarla sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlamasıdır.

Oyunun en önemli işlevlerinden biri de gerçek hayat için pratik yapmaktır. Deneyim sağlar. Oyun çocuğun işidir. Hem de en ciddi işidir. Sosyalleşmesine, öğrenmesine, pratik yapmasına, öz-denetim sağlamasına fırsat tanır. Hayatın bir pratiğidir ve yaşam becerileri kazanmasını sağlar. Bu nedenle anne-babaların çocuklarını özgürce oyuna teşvik etmeleri gerekir.

Çocuğu oyuna teşvik etmek derken oynaması için sınırsızca oyuncak alımı kastedilmiyor elbette. Bir oda dolusu oyuncakla çocuğun sevdiği ve oynamaktan zevk aldığı sayılı oyuncak arasında çok da fazla fark yoktur. Ayrıca çocuğun odasında bulunan çok fazla oyuncak çocuğun herhangi bir oyunu esnasında dikkat dağıtıcı unsur olabilmektedir. Oyuncak da elbette önemlidir ama çocuk nasıl toprakla oyun oynarken herhangi bir malzemeye gerek duymuyorsa sadece hayal gücüyle de oyunlar oynayabilir. Yeter ki çocuğunuzu teşvik edin. Çocukların hemen hemen hepsi yaratıcıdır bu konuda. Bize göre bir çarşaf onlara göre bir yelkenlinin yelkeni, bir çadır, bir peri, bir bulut vb.. görünür. Yeter ki fırsat tanıyalım.

Ve en önemlisi çocuğun oyunlarına anne-baba olarak arada katılmanız. Bazen bir kutu oyununa, bazen hayali bir oyuna. Çocuğunuzun çok farklı yönünü keşfedeceğinize emin olabilirsiniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 29 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Anaokullarına Devlet Desteği Başvuruları Çocuğunuzu özel anaokuluna yollamak için devlet desteği nasıl alınır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Mavi Kanguru Anaokulu Özel Okul
Özel Mavi Kanguru Anaokulu

Kanguru Erken Çocukluk Eğitim Modeli, Mavi Kanguru Anaokullarında kullanılan erken çocukluk eğitim modelidir. Bu model;...

Özel Naz Anaokulu Özel Okul
Özel Naz Anaokulu

Oğlumu bu okula göndermiştim. Oğlum da biz de çok seviyorduk okulumuzu. Bizimki hala anlatırdurur ve çok özlüyor. Öğret...

Özel Ceviz Ağacı Montessori Anaokulu Özel Okul
Özel Ceviz Ağacı Montessori Anaokulu

Mentessori eğitimi veriyor olması bizi cezbeden yanı oldu. Eğitimde başarılı bir okul, öğretmenleri ilgili. Okul binası,...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!