fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

“Çocuğum Olursa Asla Yapmam” Listeleri

Görüntülenme Sayısı: 4065

Çocuklarımız doğmadan önce diğer anne-babaların çocuklarıyla iletişimlerine bakar, bir takım hatalarını görür, kendimize pay çıkarak “çocuğum olursa ben asla yapmam” listeleri hazırlarız. Fakat çocuğumuz olunca işler değişir. Bir kere çocuk yetiştirmenin yapılacaklar ve yapılmayacaklar listeleriyle mümkün olmadığı anlaşılır.

Peki başkasında görüp tasvip etmediğimiz fakat gün gelince bizim de yaptığımız “asla” listelerinin ilk beş tanesine bakmaya ne dersiniz?

Çocuğum Olursa Asla Yapmam Listeleri

1. Asla Televizyon İzlemeyecek!

Evinizde televizyon yoksa ve eğer çocuğunuza sürekli olarak siz bakacaksınız ve de gerçekten bu konuda çok kararlıysanız neden olmasın?

Genellikle bebeklik döneminde buna uyulmaya çalışılır fakat çocuklar hareketlenmeye başladıklarında biraz sakinleşmeleri amacıyla, yemek yedirirken hipnotize edilmeleri amacıyla, iki dakika izlesin de şurada işimi gücümü halledeyim amacıyla ve buna benzer bir takım amaçlara hizmet etmesi uğruna verilmeye başlayan küçük dozlu televizyon izleme izinleri zamanla bakmışsınız kontrolden çıkmış ve çocuğunuz yayın akışını ezbere bilir hale gelmiştir.

2. Asla Cep Telefonuyla Oynamayacak!

Ne kadar tuhaf değil mi? Sosyal medya hesaplarında arkadaşlarınızın çocuklarıyla olan yemek fotoğraflarına baktığınızda çocukların elinde ya tablet ya cep telefonu var. Ben asla bunu yapmam diyebilirsiniz fakat bir bakmışsınız ki arabada ağladığı için tutuşturuvermişsiniz eline, bir bakmışsınız arkadaşınızla telefonda önemli bir görüşme yaparken sizi çekiştirmemesi için tableti bir süreliğine emanet etmişsiniz.

Çocuğum Olursa Asla Yapmam Listeleri

Ve bir bakmışsınız “Tamam oynayabilirsin ama yarım saat sonra alacağım” diye sınırlamalar getirmeye kalkmışsınız.

3. Asla Sosyal Medyada Fotoğrafını Paylaşmam!

Bu konuda kararlı ebeveynler olsa dahi, çoğunluk azıcık şu pofuduk ayaktan göstereyim ile başlayıp, aman herkes paylaşıyor hem eş dost merak ediyor ayda bir fotoğrafını koyayım da uzaktakiler büyüdüğünü görsünler ile devam edip, bugün de böyleyiz… cümleleriyle paylaşılan fotoğraflara dek uzanan bir süreci takip etmektedir.

4. Asla Yemek Yemesi İçin Arkasından Koşturmam!

Bunu yapan anne-babaların kesinlikle takdiri hak ettiğini belirterek bir asla kalıbının daha nasıl yıkıldığına göz atalım. “Tamam uyguluyorum, yemediğinde üstüne gitmiyorum, nasıl olsa acıkır akşama masaya oturur diyorum ama gerçekten akşam da oturmuyor, hiçbir şey yemiyor ısrar etmezsem” söylemiyle usulca başlar bu süreç.

Çocuğum Olursa Asla Yapmam Listeleri

5. Yatma Saatinden Asla Taviz Vermem!

Saat 21.00’i gösterdiğinde mutlaka yatakta olacak kuralı kalabalık ve eğlenceli bir misafir grubunun gelip de sizin bile saatin nasıl geçtiğini anlamamanızla bir kere bozulur. Arada tatil günleri, ailecek izlenen güzel bir filmin uzaması, sizin dışarıda olup eve o saatte ulaşamamanızla sürüp devam eder…

Çocuğu olacaklara bizden tavsiye; arkadaşlarınızın çocuklarıyla olan ilişkilerini gözlemledikten sonra oluşturacağınız asla listenizi, dikkat etmeye çalışacaklarım listesiyle değiştirmekte fayda var!

Bu makale ilginizi çektiyse, Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz adlı makalemize de göz atmanızı öneriririz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Hülya Hanım

Hepsi de çok doğru tespitler olmuş gerçekten. Özellikle okul dönemi yaklaşırken dikkat etmeye çalışıyoruz ama nafile, su akıp yolunu buluyor. Tabii ilerde başımızı ağrıtacak bu küçük izinler biliyoruz ama elden ne gelir, hele ki televizyon ve telefon konusunda çok büyük kavgalar ediyoruz. Teknoloji faydalı mı zararlı mı bilemiyoruz böyle durumlarda.

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Tekrarlayan 7 Büyük Okul Sorunu İçin Akılcı Çözümler Okul zamanı öğrencilerin ve anne, babaların karşılaştıkları sorunlar nelerdir? Hangi yaklaşımlar bu sorunlara çözüm üretebilir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Başakşehir Akrida Okulları Anaokulu Özel Okul
Özel Başakşehir Akrida Okulları Anaokulu

Çevre okulların arasında güvenilecek okullardan biri. İşini ciddiye alan bir yönetim var. Çocuklara fazlasıyla özeniyorl...

Özel Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Buca Kampüs Fen Lisesi Özel Okul
Özel Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Buca Kampüs Fen Lisesi

Sadece akademik değil insan odaklı eğitim sistemi ile çalışan, hem yönetim hem eğitim kadrosu yardımcı personeli ile baş...

Özel Minik Akademi Çocuk Üniversitesi Anaokulu Özel Okul
Özel Minik Akademi Çocuk Üniversitesi Anaokulu

Minik akademi anaokulu gerçekten harika bir okul kızım için müthiş bir deneyim oldu hem akademik olarak hem fiziksel koş...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum