fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarda İnternet Bağımlılığını Önleme ve İnternetin Verimli Kullanımı

Görüntülenme Sayısı: 11187

İnternet, teknolojinin bugün geldiği noktada artık bir ihtiyaç halini almıştır. Günümüzde çocuklar internet ile çok daha erken yaşta tanışmakta, interneti kullanmayı önceki nesillere göre çok daha hızlı öğrenmektedir. Ebeveynler bu jenerasyon farkını anlamlandıramadığında çocuklardaki internet kullanımı önüne geçilmez bir noktaya gelebilir. Peki bu internet kullanımının bağımlılık haline gelmemesi ve verimli kullanılabilmesi için ebeveynlere düşen sorumluluklar nelerdir?

cocuklarda-internet-bagimliligi

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar?

İnternet temelde iletişimi ve bilgiye erişimi kolaylaştırmak amacıyla insanların hizmetine sunulmuştur. Teknolojinin hızla ilerlemesi internete erişimi hızlandırmaktadır. TÜİK 2020 verilerine göre hanelerin %90.7’sinin internete erişiminin olduğu gözlemlenmektedir. Günümüzde de çocuklar bu teknolojik yaşantının içine doğdukları için internete kolayca erişebilmektedir.

Ebeveynler tarafından denetlenmezse internet ve teknoloji tehlikeli olabilir. Ebeveynlerin bilinçli olduğu ve kontrolü sağladığı durumlarda çocuklar için bağımlılık olmaktan çıkacak, tüm aile için keyifli bir vakit geçirme aracı olacaktır.

İnternet bağımlılığı, çocukların günlük yaşamlarında oyun, uyku, yemek yeme gibi kişisel gelişimleri için oldukça önemli aktivitelerin yerini tablet, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin almasıdır. İnternetin çocukların ilgisini çeken uyaranlar içermesi bağımlılığın başlama sebebi olabilir.

Ebeveynler çocuklarının yemek yemesi, yolculuklarda çevresini rahatsız etmemesi, eğer çalışıyorlarsa akşamları biraz sakin vakit geçirebilmek gibi amaçlarla çocuklarına telefon verebilir. Ebeveynler adına bu iyi bir amaca hizmet etse de uzun vadede çocuklarda bağımlılığa ve koşullanmaya sebep olabilir.

İnternetteki yoğun ve hızlı uyaranlara, renkli ve hareketli görsellere maruz kalan, özellikle 3-6 yaş arası çocuklara günlük yaşantı yeteri kadar eğlenceli ve oyalayıcı gelmeyeceğinden çocukların internete olan bağımlılığı artabilir.

internetin-verimli-kullanimi

Çocukların İnternet Bağımlılığını Nasıl Önleyebiliriz?

  • Çocukların internete bağımlı olmadan internetin iyi taraflarından yararlanması sağlanabilir. Bunun için çocukların internete ebeveyn kontrolünde ulaşmaları çok önemlidir. Çocukların yaş grubuna uygun eğitici içeriklere, günlük saat sınırlamaları ile erişmeleri gelişimleri için iyi bir şey bile olabilir.
  • Özellikle çalışan ebeveynlerin, işten döndüklerinde dinlenmek istemeleri anlayışla karşılanabilecek bir durumdur ancak bunun için çocukların internetle oyalanması yerine çocuğun ailesiyle güvenli bağ kurabileceği yorucu olmayan aktiviteler üretilebilir. Kitap okuma saatleri, gününüzün nasıl geçtiğini birbirinize anlatacağınız sohbetler, kısıtlı zaman aralığında beraber ekran karşısında, izlenilen içerikler hakkında konuşarak da geçirilecek vakitler çocuğun internet bağımlılığını önleyebilir.
  • Çocukların teknolojik aletlerle geçireceği vakit, tüm aileyi kapsayacak bir etkinliğe dönüştürülebilir. Birlikte oynanabilecek oyunlar, izlenebilecek video ve program içerikleri çocuğun internete bağımlı bir yaşam geçirmesini önleyebilir. İnternetin de ailesiyle vakit geçirmesine aracı, eğlenceli bir aktivite olduğunu fark eden çocuk internete dair bilinçsiz bir bağımlılığa sahip olmaktan uzaklaşabilir.
  • Çocuklar gelişimlerini sağlıkla tamamlayabilmek için fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Fiziksel aktivitelerinin yerine internette vakit geçirmeleri hem bağımlılığı artıracak hem de gelişimlerini olumsuz etkileyecektir. Gün içinde dışarı çıkma, yaşıtlarıyla vakit geçirme imkanının sağlanması çocuklar için çok önemlidir. Bunun için çocukların ilgi ve yeteneklerine göre bir alana yönlendirilmesi, okul öncesi eğitim alması çocuklar ve ebeveynleri için iyi olacaktır.
  • cocukların-internet-bagimliliği-nasil-onlenir
  • Çocuklar en çok ebeveynlerini örnek alırlar. Bütün gününü internete bağlı geçiren bir ebeveynin, çocuğundan internete bağlı olmadan vakit geçirmesini beklemesi çocuk için etkili olmayacaktır. Çocuk, ebeveynlerinin teknolojiden uzak ve kaliteli vakit geçirdiğini görmelidir. Bu şekilde ebeveynlerini örnek almaya ve internette geçirdiği vaktin yerini başka etkinliklerle doldurmaya başlayabilir.
  • Çeşitli filtrelemelerle ve kısıtlamalarla sunulan internet erişimi, çocuklar için faydalı olabilir. Çocuğun yaş grubuna göre getirilecek günlük saat kısıtlaması; her reklama, siteye tıklayamayacağı güvenli şifreleme sistemi ile çocuk internete ebeveyn kontrolünde ve bilinçli şekilde erişecektir. Teknolojik aletlerin, evin salon gibi ortak yaşam alanlarında kullanılması durumunda çocuk internetin bir kaçış yolu olmadığını kavrayacak, böylelikle ebeveyn kontrolü de kolaylaşacaktır.
  • Ebeveyn kontrolünde internet aracılığı ile oynanacak oyunlar, çocuklar için eğitici olabilir. Stratejik kaçış oyunları problem çözme yetisini geliştirirken çeşitli zeka oyunları beyin gelişimleri için fayda sağlayacaktır. Çok oyunculu oynanabilecek oyunlar bir aile aktivitesi haline gelebilir. Bu şekilde çocuk oyunları başardıkça özgüven kazanacaktır. Bu oyunlar büyük çoğunlukla belirli sürelerde başarılması gereken oyunlar olduğundan ekran karşısında geçirilen vakit hem sınırlı hem de kaliteli olacaktır.

Bu makale Zehra Yeşilmen tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Çocuklar zaman zaman yalan söyleme davranışı göstererek karşısındakini kandırma isteği duyabilirler.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bahçeşehir Vega Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Bahçeşehir Vega Okulları İlkokulu

Okulumuzdan çok memnunum. Öğretmen kadrosu çok tecrübeli. Özellikle yabancı dil eğitiminden memnunuz. Kızıma akademik ol...

Özel Sancaktepe Nazmi Arıkan Fen Bilimleri İlkokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Nazmi Arıkan Fen Bilimleri İlkokulu

Pandemi dönemini verimli bir şekilde geçirdik. Eğitim kadrosu özverili.Kayıt yaptırdık.Sadece okul bahçesi biraz küçük....

Özel Beykent İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Beykent İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Çevredeki okullara kıyaslamak gerekirse bir çağ önden giden bir okul Doğa Koleji. Eğitimden de olanaklardan da memnunuz....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum