fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarda İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Görüntülenme Sayısı: 10045

Teknoloji çağı olarak adlandırılan bu dönemde bilgisayar ve internet kullanımı yaşamın vazgeçilmezleri haline gelmiştir. İnternet temelde bilgiye hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşmak, insanlar arası iletişimi kolaylaştırmak amacıyla kullanıma sunulmuştur. Ancak internetin hızlı bir şekilde yaygınlaşıp, insanlar ihtiyaç durumunun dışında, normalden fazla bir şekilde kullanılmaya başlaması ile “internet bağımlılığı”, internete farklı araçlarla kolayca ulaşmak ve eğlenmeyi “sanal bir ortamda” fazlaca yaşamaya başlamak sonucunda “teknoloji bağımlılığı” ortaya çıkmıştır.

Çocuklarda İnternet ve Teknoloji Bağımlılığını Önleme Yolları

İnternet ve teknoloji bağımlılığından korumak için neler yapmalıyız?

Öncelikle 2 yaşından önce çocuğunuzu internet, televizyon ve bilgisayar ile tanıştırmaktan sakınmalısınız. Aşırı uyaran almaya alışan küçük çocuğunuz, bir süre sonra hızlı ve akıcı olmayan şeylerden çabuk sıkılmaya başlayacaktır. Uzmanlar okul öncesi dönemdeki çocukların günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanabileceğini belirtmektedir. İlkokul dönemine gelen çocuğunuzun okul ödevleri dışında oyun ve eğlence için 45 dakikadan fazla bilgisayar başında zaman harcamaması dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Ortaokul döneminde ise hafta sonu esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygun olacaktır. Lise çağında ise çocuğunuzun en fazla günde 2 saatini bilgisayar başında geçirmesine izin vermek doğru bir yaklaşımdır.

Rahatlık İçin Teknolojiyi Onlara Sunmayın

Erken çocukluk döneminde çocuğunuzun rahat yemek yemesi için ya da bir yere gittiğinde sizi rahatsız etmemesi için teknolojik aletlerden yararlanmamaya dikkat etmek gerekir. Çocuğunuzun yemek yerken dikkatini bilgisayar ekranına vermesi doyduğunu anlamamasına, bu da kendini kontrol becerilerinin gelişmemesine neden olacaktır. Bunun yerine insanlarla etkileşimini arttıracak faaliyetler planlamaya özen göstermeniz gereklidir.

İlgi ve Yeteneklerine Yönlendirin

  • Çocuğunuzun boş zamanlarını geçireceği aktivitelerde bulunabilmesi için plan yapmasına yardım edin. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda bir kursa yönlendirmek ya da arkadaşları ile birlikte gezi planları yapmak iyi bir fikir olabilir.
  • Çocuğunuzun internet ve bilgisayar kullanımını kontrol etmek için bilgisayarı çocuğunuzun odasına koymak yerine, salonda herkesin görebileceği bir alana yerleştirin.
  • Erken çocukluk döneminde çocuklar çizgi film izlemekten çok hoşlanmaktadır. Televizyon izlemeyi kısıtlamak zor olsa d,a birlikte televizyon izleyerek izlediği programlar ile ilgili sohbet etmek, tv izlese de sizle olan iletişimini kopartmasını engelleyecektir.

Ekran Başında Yemek Servisi Yapmayın

  • Çocuğunuza bilgisayar ya da tv başında yiyecek içecek servisi yapmayın. Yiyecek içecek zamanını bir etkinliğe dönüştürmek onun bilgisayar ve televizyondan kısa sürelide olsa kopmasına yardımcı olacaktır.
  • Güvenli internet ve televizyon kullanımı için mutlaka şifreleme yöntemini kullanın.
  • Küçük yaştan itibaren bilgisayar, televizyon, tablet gibi teknolojik aletlere çok maruz kalan çocuklarda aşırı görsel uyaran almaları sebebiyle “dikkat eksikliği” görülmektedir. Çocuğunuzun sadece görsel değil işitsel ve dokunsal olarak ta dikkatini geliştirebilmesi içim küçük yaşlardan itibaren farklı duyulara yönelik etkinlikler yapın. Tiyatro, müzik, dans, çeşitli spor dalları gibi sosyal faaliyetlere katılın

Model Olun

  • Her zaman söylediğimiz gibi çocuklar model olma yolu ile olumlu ve olumsuz davranışı çok güzel öğrenirler. Sizler çocuğunuza “telefonla oynama, derken siz elinize telefon alıyorsanız, uzun süre sosyal paylaşım sitelerinde takılırken çocuğunuza yeterli zaman ayırmıyorsanız çocuğunuzda sıkıldığında bilgisayar ya da telefonla arkadaş olabilir.
  • Çocuğunuz her şeye rağmen çok fazla zamanını bilgisayarda geçiriyor olabilir. Bunun için çizelgeler hazırlayarak, uygun kullanımda bulunduğunda bir süre ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz. Ancak kademeli olarak ödül sayısını azaltmak gerekecektir.
Bu makale Elif Biçer tarafından 19 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Zihinsel gelişimini zamanında tam olarak gerçekleştiremeyen çocuklar, yalan söyleme davranışı göstererek karşısındakini kandırma isteği duyabilirler.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel TİNK Teknoloji Ve İnsan Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel TİNK Teknoloji Ve İnsan Koleji İlkokulu

6B’den Mehmetcan’ın velisiyim . Oğlumun bilişim dersine olan ilgisi, diğer tüm derslerini de severek isteyerek yapmak...

Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu

Bağcılarda güvenilir ve tarafsız eğitim veren kurum bulmak çok zor iken Key Kolejiyle tanıştım çocuğum anaokulu itibariy...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum