fb

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın

Görüntülenme Sayısı: 153

Kaç defa çocuklarınıza dışarı çıkmak için havanın çok soğuk, çok sıcak ya da çok nemli olduğunu söylediniz? Muhtemelen hepimiz bir iki defa söylemişizdir. Ya da “Eğer dışarı çıkarken montunu giyip bereni takmazsan hasta olursun!” demişizdir.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-1

Soğuk Havada Dışarı Çıkmayarak Hastalıktan Korunuyor Muyuz?

Bu yüzden birçok ebeveyn bir dolabın veya çekmecenin içine bir sürü araç gereç ve “Yağmurlu Gün Eğlencesi” etiketli oyunlar gizler. Bazı eğitim uzmanları bu etkinlik listesinin içine dışarıda oynamayı da dâhil etmenizi öneriyor. Onları içeride soğuktan ve yağmurdan uzak tutarak hastalıklardan koruduğumuzu zannederken aslında bütün kış boyunca içeride tutarak hastalık riskini daha çok artırıyoruz.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-2

Isıtıcılar Mikropların Yayılmasını Kolaylaştırıyor

Soğuk hastalığı ve nezlenin kış mevsiminde ortaya çıktığı doğruysa da sağlık uzmanları soğuk havada dışarı çıkmakla nezle olmak arasında nedensel bir bağlantı bulamadı. Nezle ve soğuk algınlığına neden olan virüslerdir. Çocuklar kışın hasta olmaya daha yatkındırlar çünkü genelde içeride kalırlar ve virüslere daha kolay maruz kalırlar. Ayrıca virüslerin kuru havada daha kolay yayıldığı da kanıtlanmıştır. Dışarıdaki hava soğukken içerideki hava kurudur ve insanlar havayı daha da kurutan oda ısıtıcılarını açarak ısıyı yükseltmeye meyillidirler. Bu da mikropların bir kişiden diğer kişiye atlamasını kolaylaştırır.

Unutmayın ki çocukları virüslerden korumanın en önemli yolu onları ellerini sık sık yıkamaya yönlendirmek ve bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaktır. Çocuğunuz hasta olduğunda onları iyileşmelerini hızlandırmak ve virüsü diğerlerine de bulaştırmamak adına evde tuttuğunuzdan emin olun.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-3

Hava nasıl olursa olsun çocuğunuzu dışarı çıkarmanın bazı faydaları aşağıda sıralanmıştır.

  • Egzersiz: Kışın çocuklar dışarıda koşabilir, kızakla kayabilir veya bir kardan adam yapabilirler. Bütün bu etkinlikler çocukların hareket etmesini ve kalplerinin kan pompalamasını sağlar. Ayrıca çocuğunuzun güneş tarafından sağlanan D vitaminine ihtiyacı vardır. Günde sadece 10- 15 dakika D vitaminine maruz kalmak dahi çocuğunuzun enerji seviyesini yükseltip hafızasını, ruh halini ve daha fazlasını geliştirebilir.
  • Hayal Gücü: Çocukların hayal gücü de egzersize ihtiyaç duyar! Bugünlerde “yapılacak hiçbir şey yokken” dışarıda oynamak yerine televizyon izlemek vakit geçirici etkinlik. Ancak çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olacak şey oyun. Birçok dış mekan aktivitesi çocukların problem çözme ve işbirliği yeteneğini geliştirir. Diğerleriyle nasıl anlaşacaklarını öğrenirlerse veya bir kardan adamı en iyi şekilde birleştirmeyi denerlerse, problem çözme etkinliğine dahil olurlar.
  • Sağlık: Çocuğunuzun dışarıda soğuk havada ve pislikte oynamasına izin verirseniz onların bağışıklık sistemlerinin gelişmesine katkıda bulunursunuz. Sağlık uzmanlarına göre çocuklar düzenli olarak bakterilere maruz kaldıklarında alerji geliştirme riski düşüyor.
Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-4

Ne Önlemler Almalısınız?

Aşağıda kış boyunca dışarıda oynayan çocuklar için bazı güvenlik önlemleri var. Bunlar şöyle:

  • Çocukları sıcak tutması için birkaç kat giydirin. Sizin giydiğinizden bir kat daha fazla giymesi iyi bir fikir.
  • Zaman sınırlaması koyun ve çocukların düzenli aralıklarla ısınmak için içeri girmelerini isteyin.
  • Çocuğunuzun vücut ısısını sık sık kontrol edin.
Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-5

Bu yazı Ataşehir Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu kurucusu Arif Bilici tarafından derlenmiştir.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-0 Kaynak Yazı
Bu makale Furkan Namlı tarafından 27 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarınızın Yemek Seçmesine Son Verebilirsiniz Çocuğunuz yemek yerken fazla seçici bir çocuğunuz varsa buna nasıl son verebilirsiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Nokta İlkokulu Başarılı yönetim başarılı eğitmenlerin olduğu çağdas bir kurum.
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Çamlıca Kalem Vakfı Okulları İlkokulu Eğitimden önce sanattan önce spordan önce ahlak dersi veren okul.
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Yeşilköy İlkokulu Çocuğumu bu okula gönderiyorum 3. senesi bu yıl eğitiminden son derece memnunuz ezberden uzak araştırmaya gözlemlemeye t...
Hemen İncele
11129 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!