fb

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın

Görüntülenme Sayısı: 1922

Kaç defa çocuklarınıza dışarı çıkmak için havanın çok soğuk, çok sıcak ya da çok nemli olduğunu söylediniz? Muhtemelen hepimiz bir iki defa söylemişizdir. Ya da “Eğer dışarı çıkarken montunu giyip bereni takmazsan hasta olursun!” demişizdir.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-1

Soğuk Havada Dışarı Çıkmayarak Hastalıktan Korunuyor Muyuz?

Bu yüzden birçok ebeveyn bir dolabın veya çekmecenin içine bir sürü araç gereç ve “Yağmurlu Gün Eğlencesi” etiketli oyunlar gizler. Bazı eğitim uzmanları bu etkinlik listesinin içine dışarıda oynamayı da dâhil etmenizi öneriyor. Onları içeride soğuktan ve yağmurdan uzak tutarak hastalıklardan koruduğumuzu zannederken aslında bütün kış boyunca içeride tutarak hastalık riskini daha çok artırıyoruz.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-2

Isıtıcılar Mikropların Yayılmasını Kolaylaştırıyor

Soğuk hastalığı ve nezlenin kış mevsiminde ortaya çıktığı doğruysa da sağlık uzmanları soğuk havada dışarı çıkmakla nezle olmak arasında nedensel bir bağlantı bulamadı. Nezle ve soğuk algınlığına neden olan virüslerdir. Çocuklar kışın hasta olmaya daha yatkındırlar çünkü genelde içeride kalırlar ve virüslere daha kolay maruz kalırlar. Ayrıca virüslerin kuru havada daha kolay yayıldığı da kanıtlanmıştır. Dışarıdaki hava soğukken içerideki hava kurudur ve insanlar havayı daha da kurutan oda ısıtıcılarını açarak ısıyı yükseltmeye meyillidirler. Bu da mikropların bir kişiden diğer kişiye atlamasını kolaylaştırır.

Unutmayın ki çocukları virüslerden korumanın en önemli yolu onları ellerini sık sık yıkamaya yönlendirmek ve bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaktır. Çocuğunuz hasta olduğunda onları iyileşmelerini hızlandırmak ve virüsü diğerlerine de bulaştırmamak adına evde tuttuğunuzdan emin olun.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-3

Hava nasıl olursa olsun çocuğunuzu dışarı çıkarmanın bazı faydaları aşağıda sıralanmıştır.

  • Egzersiz: Kışın çocuklar dışarıda koşabilir, kızakla kayabilir veya bir kardan adam yapabilirler. Bütün bu etkinlikler çocukların hareket etmesini ve kalplerinin kan pompalamasını sağlar. Ayrıca çocuğunuzun güneş tarafından sağlanan D vitaminine ihtiyacı vardır. Günde sadece 10- 15 dakika D vitaminine maruz kalmak dahi çocuğunuzun enerji seviyesini yükseltip hafızasını, ruh halini ve daha fazlasını geliştirebilir.
  • Hayal Gücü: Çocukların hayal gücü de egzersize ihtiyaç duyar! Bugünlerde “yapılacak hiçbir şey yokken” dışarıda oynamak yerine televizyon izlemek vakit geçirici etkinlik. Ancak çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olacak şey oyun. Birçok dış mekan aktivitesi çocukların problem çözme ve işbirliği yeteneğini geliştirir. Diğerleriyle nasıl anlaşacaklarını öğrenirlerse veya bir kardan adamı en iyi şekilde birleştirmeyi denerlerse, problem çözme etkinliğine dahil olurlar.
  • Sağlık: Çocuğunuzun dışarıda soğuk havada ve pislikte oynamasına izin verirseniz onların bağışıklık sistemlerinin gelişmesine katkıda bulunursunuz. Sağlık uzmanlarına göre çocuklar düzenli olarak bakterilere maruz kaldıklarında alerji geliştirme riski düşüyor.
Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-4

Ne Önlemler Almalısınız?

Aşağıda kış boyunca dışarıda oynayan çocuklar için bazı güvenlik önlemleri var. Bunlar şöyle:

  • Çocukları sıcak tutması için birkaç kat giydirin. Sizin giydiğinizden bir kat daha fazla giymesi iyi bir fikir.
  • Zaman sınırlaması koyun ve çocukların düzenli aralıklarla ısınmak için içeri girmelerini isteyin.
  • Çocuğunuzun vücut ısısını sık sık kontrol edin.
Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-5

Bu yazı Ataşehir Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu kurucusu Arif Bilici tarafından derlenmiştir.

Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın-0 Kaynak Yazı
Bu makale Furkan Namlı tarafından 27 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarınızın Yemek Seçmesine Son Verebilirsiniz Çocuğunuz yemek yerken fazla seçici bir çocuğunuz varsa buna nasıl son verebilirsiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Özel Yeşilköy Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Yeşilköy Okulları İlkokulu

Öğretmen kadrosu yapılandırmacı eğitim anlayışını tam anlamıyla ilke edinmiş alanında uzman öğretmen kadrosundan oluşuyo...

Özel Şerifali Uluğbey Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Uluğbey Okulları İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum