fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İkizler Aynı Sınıfta Olur Mu?

Görüntülenme Sayısı: 35350

İlkokul 1. sınıfa başlayacak olan ikiz çocukları olan anne-babaların en kararsız kaldıkları konuların başında gelir çocukların aynı sınıfta mı yoksa ayrı sınıflarda mı olmaları gerektiği. Genelde ayrı sınıflarda olma kararı alınsa da iki ayrı iyi öğretmen arayışı da bu kararın uygulanabilirliğini zorlamaktadır. Peki gerçekten ikizler ayrı sınıflarda mı yoksa aynı sınıfta mı olmalılar?

İkizler Aynı Sınıfta Olur Mu?

İkizler Farklı Karakterlerdir

İkiz çocukların her birinin kişilikleri birbirinden farklı ve bağımsızdır. İkiz olmaları ilgi alanlarının aynı olması gerektiği, yeteneklerinin aynı olduğu ya da zihinsel gelişimlerinin aynı hız ve seviyede olduğu anlamına gelmemektedir. Çocukların her birinin kendine özgü ilgi ve yetenekleri, birbirlerinden tamamen bağımsız karakter özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca öğrenme biçimleri de farklılık gösterebilir. Bu nedenle uzmanlar birbirlerinin gelişimlerinden olumsuz etkilenmemeleri adına ikiz çocukların ayrı sınıflarda olmaları gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Aynı Okul, Ayrı Sınıf

Çocukların teneffüslerde birbirlerini görmeleri kendilerini güvende hissetmeleri ve kardeşinin nerede olduğu merakını giderir. Böylece çocuk kardeşinden ayrıldığını düşünmez. Okula gidip gelirken kardeşiyle beraber olmak onu motive eder.

Listemizde yer alan ilkokullara buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı sınıfta olan ikiz öğrencilerin muhtemel sorunlar nelerdir?

Diyelim ki ikizlerimizin biri kız biri erkek; Ece ve Ege. Öncelikle bilmeniz gereken onlar okulda Ece ya da Ege olarak tanınmayacaklar, onlardan ikizler diye bahsedilecektir. Hatta okulda diğer öğretmenler tarafından bahsedilirken 1-A sınıfındaki ikizler olarak bahsedileceklerdir. Evet okuldaki diğer öğretmenler hiçbir çocuğun ismini bilmezler fakat en azından “uzun sarı saçlı kız” “teneffüste sürekli resim çizen çocuk” yerine “ikizler” deyip aynı sınıfta olan ikiz öğrencileri bu şekilde tanımlayacaklardır.

Sıkça Karşılaşılan Sorunlar

  • Derslerde zihinsel olarak aynı olmayacakları için belli derslerde mutlaka biri diğerinden daha başarılı olarak etiketlenecektir. Bu da çocuklarda başarısızlık duygusuna neden olacaktır. Çocukları istemeyecekleri ve hoşlanmayacakları bir rekabet içerisine sokacaktır.
  • Arkadaşlık ilişkilerinde içlerinden biri muhtemelen daha ön planda olacak bir diğeri hep onun çekingenliğini yaşayacaktır.
  • Öğretmen ister istemez anne-babaya birini diğerine kıyaslayarak anlatacaktır. Ege verilen ilk dört harfi birleştiriyor Ece de birleştiriyor fakat yazarken Ege’ye göre daha yavaş vb.. Oysa tek çocuk için öğretmen tarafından geri bildirim verilirken hiçbir zaman sınıftan başka bir öğrenciyle kıyaslama yapılmaz.
İkizler Aynı Sınıfta Olur Mu?-1

Evde Bile Tavırlar Değişecektir.

Çocukların birbirlerine göre akademik olarak ne durumda olduklarını bilmek evde çalıştırırken bile anne-baba tavırlarına yansıyacaktır çünkü ödevlerde aynı olacaktır. Oysa ayrı sınıflarda olsalar ödevleri farklı olacak ve öğretmenlerin çocuklara yönelik geri bildirimleri çocukların tamamen birine özgü olacağı için başarısızlık hissetme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Çocukların her birinin bağımsız ve kendine özgü özellikleri, kişilik yapıları olduğunu hissettirmede elbette okul önemli bir faktördür ama esas etkili olan her zaman için anne-baba tutumlarıdır bunu da unutmamakta fayda var.

Çocuklarınızın birbirine çok bağlı olduğunu (İkiz çocuklar birbirlerine bizim tahmin edemeyeceğimiz boyutlarda bağlı olabilmekteler), birbirlerinden ayrılırlarsa bu durumdan çok etkileneceklerini düşünebilirsiniz. İkiz öğrenciler ayrı sınıflarda okula başladıklarında bazen ilk 1 hafta uyum problemi yaşayabilmektedirler. Bu durum sizi endişelendirmesin çünkü genelde 1 hafta sonunda her biri ayrı ayrı öğretmenlerine alışıyor ve her biri ayrı ayrı arkadaşlıklar ediniyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Çocuğun Sosyal Gelişimi İçin Öneriler

Neden Ayrı Sınıf?

  • İkiz kardeşler aynı sınıfta olduklarında ister istemez birbirlerinin yükünü çekiyorlar. Çocuk kardeşinden daha başarılı olduğunda bile bunun üzüntüsünü yaşayabiliyor. Kendini başarılı olduğu için kötü hissedebiliyor.
  • Ayrı sınıflarda “ikizler” değiller, 1-A sınıfından Ece ve 1-B sınıfından Egeler. Ortak arkadaşlarının dışında her birinin ayrı arkadaş grupları var. Bu çocukların hafta sonu etkinlik programlarına bile yansıyor. Biri sınıftan arkadaşının doğum gününe giderken diğeri arkadaş grubuyla veli eşliğinde sinemaya gidebiliyor. Bu bile başlı başına çocukların özgüven gelişimi için çok önemlidir.
  • İlkokul 1. sınıfa başlayacak ikiz çocukların var ise okula başlamadan önce onları ayrı sınıflarda okuyacaklarını alıştırmalı ve okula uyum sürecinde yumuşak bir geçiş yapmalarını sağlayabilirsiniz.
Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokul Döneminde Çocuğun Sosyal Gelişimi İlkokul çağındaki çocuğunuzun sosyal gelişimi nasıl olmalıdır ? Sosyal gelişimler dahilinde verilen eğitimler nasıl ilerletilmelidir ? İlkokul çağında çocuklar sosyal bakımdan nasıl desteklenmelidir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum