fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Yabancı Bir Öğretmenin Gözünden Çin`de Eğitim

Görüntülenme Sayısı: 16859

Çin'de yaşamak kolay değildir. Sosyal güvencesi olmayan bir ülkede sizin gibi 1,5 milyardan fazla insan olduğunda, savaşmaktan ve tırmanmaktan başka bir seçeneğiniz yok. Çinli çocuklar ise, zor bir çalışma, okuldaki ilk yılla başladığı için oldukça hazırdırlar.

Yabancı Bir Öğretmenin Gözünden Çin'de Eğitim

Birçok Okulda Merkezi Isıtma Sistemi Yok

Merkezi ısıtma sadece ülkenin kuzeyinde bulunur. Orta ve Güney Çin'deki binalar sıcak bir iklim için yapılmıştır, bu da kışın sıcaklığın 0 derecenin altına düşebileceği anlamına gelir; tek ısıtma aracı klimadır. Bu nedenle öğretmenler ve çocuklar montları ve paltolarıyla ders yapabilir. Okul üniformaları birbirine benziyor. Tasarımları göğüs üzerindeki renkler ve okul amblemleri hariç benzer. Tüm okul binaları, her zaman kapatılan büyük demir kapılarla sınırlandırılmıştır. Sadece okul çocuklarını dışarıda bırakmak için açılan kapılardır.

Her Gün Isınma Yapılır

Çin'deki okullar her gün (günde bir kez değil) ısınma programlarını uygularlar. Tipik bir okul sabahı ısınma ile başlar, ardından çocuklara haberler verilir ve okulun veya devlet bayrağının yükseldiği sıralamayla gider. Tüm çocuklar üçüncü ders sonrasında göz egzersizleri yapıyorlar - rahatlatıcı müzik ve öğretmenin kaydettiği ses için bedenleri üzerine özel noktalara basarlar. Sabah egzersizine ek olarak, öğleden sonra saat 2.00'de de çalışmalar var. Müzik çalmaya başlar ve tüm çocuklar dersliklerinden dökülür (içeride yeterli alan yoksa) ve kollarını yana ve yukarı kaldırmaya ve yerinde atlamaya başlarlar.

Yabancı Bir Öğretmenin Gözünden Çin'de Eğitim-1

Molalar Bir Saat Sürer

Öğle molası olan büyük molalar genellikle bir saat sürer. Bu süre zarfında, çocuklar kantinde yemek yer (eğer yoksa, özel olarak getirdiği yemeği yer), birbirlerini kovalayın, bağırın küçük çocuklar olurlar. Bazı ilkokullar öğle molasından birkaç dakika sonra da 'şekerleme zamanı' uygularlar. Bu arada, öğrencilerim dersin tam ortasında birkaç kez uyudu ve zavallı küçükleri uyandırmak zorunda kaldım.

Öğretmenler Büyük Saygı Görür

Bir öğretmene mutlaka soyadı ile seslenilir ve bu soyismin önünde öğretmen de olması gerekir. Örneğin 'Öğretmen Zhan' gibi. Bir okulda öğrenciler tanıştığımızda -benimkiler hem de diğerleri- bana bir yay verdiler.

Fiziksel Cezai Yöntemler Doğaldır

Pek çok okul, cezai yaptırımları kabul ederler. Bir öğretmen bir öğrenciye eliyle veya bir cetvelle yaptığı hata için vurabilir. Hatanın basitliğini göre daha az veya daha çok olabilir. Çinli arkadaşım bana, okulda İngilizce kelimeler öğrenmek için belirli bir süre verildiğini ve hazırlanmayan her kelime için bir sopayla vurulduğunu söyledi.

Teşvik için Notlar Tahtada Yazılıdır

Notlar A'dan F'ye, burada A% 90-100'e eşit en yüksek nottur ve F,% 59'luk yetersiz derecedir. İyi davranışların teşvik edilmesi eğitimin önemli bir parçasıdır. Örneğin, bir öğrenci, ders sırasında konuşurken ve yanlış davranışlar yıldızların ve puanların kaybolmasına yol açarken, belirli bir rengin bir yıldızı veya doğru bir cevap veya model davranış için ek puan alır. Öğrencilerin sıralamaları günlük olarak güncellenir ve kara tahta üzerindeki özel bir grafikte herkes tarafından görülebilir - açık bir rekabet.

Yabancı Bir Öğretmenin Gözünden Çin'de Eğitim-2

Günde 10 Saatten Fazla Çalışıyorlar

Dersler genellikle sabah saat 8:00'de başlar ve saat 3-4'da sona erer. Sonra çocuklar eve gidip 9-10 gibi evden çıkmayı beklerler. Büyük şehirlerde, öğretmenler, müzik dersleri, sanat çalışmaları ve spor kulüpleriyle her hafta ek dersler veriyorlar. Rekabet o kadar yüksek ki, ebeveynler çocuklarını çok genç yaştan hazırlıyorlar - okul mezuniyet sınavlarında yüksek dereceler almazlarsa (Çin'de zorunlu eğitim 12-13 yıl sürer), üniversiteye kabul edilmelerinin hiçbir yolu yoktur.

Yabancı Dil Eğitimi Önemli

Okullar devlet ve özel olarak ikiye ayrılmıştır. Özel bir okulda öğrenim ücreti ayda 1.000 dolara çıkabilir, ancak orada eğitim düzeyi çok daha yüksektir. Yabancı bir dili öğrenmek, burada özellikle önemli bir konudur. Günde iki veya üç sınıf İngilizce dersi vardır ve başarılı okul öğrencileri, beşinci veya altıncı yılda dillerini özgürce konuşuyorlar. Ancak Şangay, örneğin, yabancı öğretmenlerin sıradan devlet okullarında çalışmasına izin veren, devlet tarafından finanse edilen özel bir programa sahiptir.

Eğitim Kelime Öğrenme Üstüne

Eğitim sistemi kelimenin tam anlamıyla kelime öğrenme üzerine kuruludur. Öğretmenler, öğrencilerin gerçekte söylediklerini anlamaları konusunda gerçekten umursamadan otomatik olarak ders anlatırken çocuklar sadece oturuyor ve çok sayıda dersi gerçekten öğreniyorlar. Bununla birlikte, bugünlerde, çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Montessori veya Waldorf yöntemlerine dayanan, giderek artan alternatif okullar ortaya çıkıyor. Elbette, bu tür okullar özeldir ve oradaki öğrenciler çok az insan için pahalı ve erişilebilir durumdadır.

Yabancı Bir Öğretmenin Gözünden Çin'de Eğitim-3

Kung-Fu Okulları Tercih Ediliyor

Çocuğunu okula göndermeyen aileler ya da çocuğu okuldan atılan aileler çocuklarını kung-fu okullarına yolluyor. Bu okullarda tam pansiyonlu eğitim görüyorlar ve eğitim sabahın ilk ışıklarından gece saatlerine kadar uzanıyor. Eğer çocuklar yeterince şanslı ise okuma yazma öğreniyor ama bu çok zor gerçekleşiyor. Çince'yi düşününce pek de şansları olmuyor.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Velilere Tavsiyeler - Çocuğunuzun Eğitim Hayatına Destek Olun Çocuklarınızın eğitim hayatına evde hangi yaptıklarınızla destek olursunuz ya da zarar verebilirsiniz. Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum