fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Öğretmen Veli İletişimi

Görüntülenme Sayısı: 35647

Değişen dünya ve giderek daha fazla “öğrenci odaklı” olmaya başlayan eğitim anlayışlarıyla öğretmen-veli ilişkileri de eskiden olduğundan çok daha önemli hale gelmiştir.

Öğretmen Öğrenci İletişimi

Veli toplantıları ise çocukların not başarılarının aktarıldığı bir veli bilgilendirme oturumundan ibaretti. Başarısızlığın sorumlusu genel olarak çocuğun sorumsuzluğuydu ve öğretmen-veli işbirliği çocuğu uyarmaktan ve toparlamaktan çok da öteye gitmezdi. Genel olarak öğretmen-öğrenci ilişkisi mevcuttu.

Veli Öğretmen İlişkisi Şimdilerde Çok Daha Sağlıklı

Günümüzde ise özellikle büyük şehirlerde okul-aile işbirliği, öğretmen-veli iletişimi çok daha sağlıklı bir platforma oturtulma çabasında. Artık sorun odaklı olmaktan çok öğrenciye yönelik çözüm odaklı arayışlar gerçekleşmekte. Öğretmen önceden olduğu gibi çocuğun eğitim yaşantısında tek otorite olmaktan çıkıp rehberlik edici bir role girmiş durumda. Aile de aynı şekilde çocuğun eğitim yaşantısının içinde olmazsa olmaz ve destekleyici bir rolde.

Öğretmen Veli İletişimi-1

Öğretmen Aileye, Aile Öğretmene Güvenmeli

Sağlıklı bir öğretmen veli-iletişiminin ise güçlü bir zemine oturtulması için hem anne-babanın hem de öğretmenin karşılıklı güven duygusu içinde olmaları gerekmektedir. Anne-baba öğretmenin destekleyici ve rehberlik edici rolüne ve akademik bilgi ve deneyimlerine güvenmeli, öğretmen ise anne-babanın çocuğun eğitim yaşantısına katılımının içtenliğine ve kararlılığına güvenmeli. Aileler, öğretmen tarafından okula çağırılıp çocuğun okulda sergilemiş olduğu olumsuz bir yaşantısı aktarıldığında  savunmacı bir tutumdansa (Evde asla böyle bir şey yapmaz, evde verilen metinleri okuyor, problemleri çözüyor vb.) destekleyici bir tutum içerisinde olmak (Bu duruma evde dikkat edelim, evde yapmadığı bir davranış sizce neden okulda böyle bir tutum sergiliyor olabilir bize ne önerirsiniz?)  yapıcı ve çözüme yönelik bir adım olacaktır.

Öğretmen Veli İletişimi-2

Öğretmene Karşı Dürüst Olun

Öğretmenle kurulan ilişkilerde açıklık ve dürüstlük de bir o kadar önemlidir.  Çocuğunuzun okulda karşılaşabileceği bir problem olduğunu düşünüyorsanız bu şüphenizi daha o problem ortaya çıkmadan öğretmenle açık bir şekilde görüşmenizde fayda var. Bu açık iletişim sayesinde öğretmen çıkabileceğini düşündüğünüz  problem ortaya çıkmadan önleyici müdahalede bulunabilir. Böylece kaygılanmanıza da gerek kalmaz.  Hiçbir zaman unutmamız gereken nokta her çocuğun biricik ve farklılıklarının olmasının doğal olduğu. Çocuk okula sadece bilgi edinmeye değil toplum içinde yaşarken bir birey olarak sorumlulukları nelerdir, insanlarla iletişim kurarken nasıl bir yol izlemeli bunları da öğrenmeye ve akranlarıyla deneyimlemeye gelir.

Öğretmen Veli İletişimi-3

Öğretmenle Açık ve Aktif İletişim Önemli

Öğretmeninizi aktif olarak dinlemeniz ve sizin de açık bir şekilde iletişime girmeniz tamamen çözüm odaklı bir işbirliğinin başlangıcı olacaktır. Ödevler sizlere çocuğunuzun okuldaki akademik düzeyiyle ilgili genel bir bilgi verebilir. Çocuğunuz ödevlerinde her gün zorlanıyorsa bu öğrendiği akademik bilgilerin tam yerleşmediği ya da sınıfın ilerleme hızına göre biraz zorlandığı anlamına gelebilir. Bu sizin için teyit edilmemiş bir önbilgi olabilir ancak. Çocuğunuzla ilgili bu yorumunuzun doğruluğunu ancak öğretmeniyle iletişime girerek ve işbirliği yaparak öğrenebilirsiniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 19 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okullarda Servis Okul servislerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? Servis kullanımı konusunda nelere dikkat edilmelidir ? Öğrenciler için servis kullanımı ne gibi kolaylıklar sağlamaktadır ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum