fb

Kitap Okumanın Yararı

Görüntülenme Sayısı: 764

Günlük okuma alışkanlıklarınız sosyal medya güncellemeleri merkezinde duruyorken, kolay ulaşılabilirlik ve kısa yazımların okuma alışkanlıklarımıza en çok zarar veren şeyler iken kitap okumanın yararlarını tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Kitap Okumanın Yararı-1

Strese Karşı İlaç

Okulda, kişisel ilişkilerde, sınavlar veya günlük yaşamda karşılaşılan sayısız sorunlarda ne kadar stres yaparsanız yapın, büyük bir hikaye ile kendini başka bir dünya içinde bulan bir öğrencide, hepsi kaybolur. İyi yazılmış bir roman, etkileyici bir makale, öğrencileri rahatsız edecek alanlardan uzaklaştırır.

Kitap Okumanın Yararı-1

Entelektüel Birikim

Okunan her şey yeni bilgi parçaları ile zihinleri doldurur ve ne zaman kullanışlı olabileceğini asla bilemezsiniz. Sahip olunan bilgiyle, ne kadar zorlu olursa olsun karşı karşıya kalınan herhangi bir meydan okumayla başa çıkmak daha kolay olacaktır.

Kitap Okumanın Yararı-1

Kelime Dağarcığı

Ne kadar çok okunursa, o kadar fazla kelimeyle karşılaşırsınız ve bu kelimeler kaçınılmaz olarak günlük konuşmalara da girerler. Açık konuşma ve iyi konuşma, herhangi bir kişi ile konuşmada çok yardımcı olur ve özgüvenle konuşabileceğini bilme, benlik saygısı için muazzam bir artış olabilir.

Kitap Okumanın Yararı-1

Huzur

İyi bir kitabı okumakta eşlik eden gevşemeye ek olarak, okunan konunun iç huzuru getirebilmesi mümkündür. Ruhsal metinleri okumak, kan basıncını düşürebilir ve muazzam bir sakinlik duygusu yaratabilirken, bazı duygu ve durum bozuklukları ve hafif zihinsel hastalıklardan muzdarip insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kitap Okumanın Yararı-1

Gelişmiş Odaklanma ve Konsantrasyon

İnternet çılgınlığı dünyasında, her gün birçok görevde olduğumuzdan, bir defada milyon farklı yöne dikkat çekiliyor. 5 dakikalık bir sürede, ortalama bir kişi bir görev üzerinde çalışmak, birkaç kişiyle sohbet etmek için, twitter'a göz kulak olmak, akıllı telefonlarını izlemek, okul arkadaşlarıyla iletişim kurma etkileşimleri gibi birçok şeyi aynı anda yapan çocuklarımız var. Bir kitap okuduğunda ise dikkatin tümü hikayeye odaklanır; dünyanın geri kalan kısmı tamamen kaybolur ve çocuklar her ince ayrıntıya dalabilir. Okuldan önce 15-20 dakika okumayı deneyen çocuklar (toplu taşımada yapılırbilirse) okula varıldığında ne kadar odaklanmış olduklarına şaşıracaklardır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 13 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Her Mevsimde Dışarı Çıkın ve Oynayın Çocuklarınızla hava soğuk olduğu zaman dışarı çıkmayı tercih etmediğiniz de aslında doğru bir karar veriyor musunuz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Canada Okulları İlkokulu Ulus Özel Okul
Canada Okulları İlkokulu Ulus

Hem kentin bu kadar merkezinde hem de bu kadar yeşil alana sahip başka bir okul kampüsü bulamazsanız. Uluslararası eğiti...

Özel İleri Nesil Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel İleri Nesil Okulları İlkokulu

Doğa dostu bir okul olması çok ilgimizi çekti Kendimde bir eğitimci olduğum için deneyimli eğitimci kadrosu da artı özel...

Özel Liv Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Liv Koleji İlkokulu

Özel Çekmeköy Liv Koleji İlkokulu ; 2018-2019 eğitim öğretim döneminde faaliyete geçecek olup şu an güçlü bir başlangıç...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum