fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

LGS 2021 Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görüntülenme Sayısı: 4764

Türkiye genelinde yapılan 2021 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları 30 Haziran tarihinde açıklandı. LGS sonuçlarını öğrenen öğrenciler ve aileler ise sınav sonuçlarını göz önünde bulundurarak lise araştırmalarına başladılar. Farklı özelliklerde okulların varlığı ise velileri bütün okulların özeliklerini araştırdıktan sonra lise seçimi yapmalarına neden olmaktadır. Bu makalemizde lise tercihinde dikkat etmeniz gereken noktaların neler olduğunu, çocuğunuz için en doğru okulu nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz.

LGS Tercihlerinde İzlenmesi Gereken Yol

LGS tercih kılavuzu geçtiğimiz günlerde açıklandı ancak velilerin ve öğrencilerin tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği ile ilgili akıllarında soru işareti bulunuyor. Öncelikle sınava giren öğrenciler fen liselerini ve sosyal bilimler liselerini tercih listelerine ekleyebilecekler. Bunun dışında meslek liseleri ve özel liseler değerlendirmeye alınabilecek diğer eğitim kurumlarıdır.

LGS'ye giremeyen veya aldığı puanla herhangi bir okula kabul edilmeyen öğrenciler ise adrese dayalı sistem ile kendine en yakın liseye kontenjanlar uygunsa yerleştirilecek. Bu öğrenciler Anadolu liselerine, meslek liselerine ve imam hatip liselerine kayıt yaptırabilecekler.

Lise tercihi yaparken çok farklı özelliklere sahip okulların olduğu unutulmamalı ve bu kurumların farklı ihtiyaçlara cevap verdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple öncelikle çocuğunuzun tam olarak ne istediği anlaşılmalı, seçim yapmadan önce öğrencilerin düşüncelerine değer verilmelidir.

Lise Seçiminde Üzerinde Durulması Gereken Hususlar

LGS sonuçları çocuğunuzun okul tercihini etkileyecek birinci etmendir. Ancak öğrencinin ilgi ve istekleri göz ardı edilmemeli, mutlu olabileceği ve kendini rahat hissedebileceği liselerin seçilmesi okula daha bağlı olmasının önünü açacaktır. Örneğin sayısal derslerde başarılı olan bu dersleri sevmeyen bir öğrenciyi fen lisesine göndermek öğrencinin mutsuz olmasına neden olacaktır.

Lise eğitimi, üniversitenin kapılarını açacak olan akademik donanımın kazanıldığı dönemi kapsamaktadır. Öğrencilerin hedeflerine uygun olan liseleri tercih etmesi, onları hayallerine yaklaştıracak ve hedeflerine ulaşmasının yolunu açacaktır. Örnek vermek gerekirse; mühendis olmak isteyen bir öğrenci, üniversitenin bu fakülteleri sayısaldan öğrenci kabul ettiğinden öğrencinin sayısal alanda iyi eğitim veren bir liseyi seçmesi onu istediği bölüme bir adım daha yaklaştıracaktır.

Çocuğunuzun okula giderken ulaşım sorunu yaşaması onun okula olan bağlılığının zayıflamasına ve çeşitli problemlerle karşılaşmasına sebebiyet vermektedir. Evinize yakın liseleri tercih etmeniz bu noktada çocuğunuz için en doğru tercih olacaktır.

Çocuğunuz aldığı LGS puanıyla iyi bir liseye gidemiyorsa özel liseleri tercih edebilir. Aşağıdan bölgenizde bulunan liselere göz atabilir, liseler ile kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

Bu makale Umut Arslan tarafından 26 Haziran 2019 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Sınav Başarısında Beslenmenin Yeri: 5 Altın Öneri Liseye geçiş (LYS) ve üniversiteye giriş (YKS) sınavlarına hazırlanan öğrenciler için beslenmenin önemi nedir? Sınavdan bir önceki gün neler yenmelidir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Beylikdüzü Key Koleji Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Beylikdüzü Key Koleji Anadolu Lisesi

kızım üç yıldır bu okulda eğitim görüyor eğitimi, öğretmeni ilgi alakasıyla çok iyi

Özel Çengelköy Akşam Lisesi Özel Okul
Özel Çengelköy Akşam Lisesi

Yetkililer çok ilgili ve işini bilen eğitimciler

Özel Bakırköy Kadro Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Bakırköy Kadro Anadolu Lisesi

Okulun birçok şeyi olumlu. İlk olarak bir veli olarak semti ve okulun yeri çok iyi okula gidip delmek çok basit ve ulaşı...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum