fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

LGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı; Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Görüntülenme Sayısı: 1395

Bakanlık tarafından merkezi şekilde yapılan LGS Sınavı başvuruları, 4 Nisan tarihi itibari ile başlıyor. Binlerce öğrencinin ortaöğretim kurumlarına yerleştiği, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavı başvuruları, bu yıl 4-14 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 5 Haziran 2022 tarihinde, merkezi olarak yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı ve başvuruları için “LGS Başvuru Kılavuzu” MEB tarafından yayımlandı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, resmi sitesinde yayınlanan kılavuzda; öğrenci alacak Fen Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve özel programla eğitim veren ortaöğretim kurumları listeleri ve kontenjan bilgileri de paylaşıldı.

LGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı; Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Sınav Ne Zaman?

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Liselere Geçiş Sistemi başvuruları online olarak yapılacak. Öğrencilerin bilgilerinin güncel olması ve olmayanların okul müdürlüklerinden güncelleme yapmaları gerekecek.

Yurt içindeki kurumlarda okuyan 8. sınıf öğrencilerinin başvuruları otomatik başvuru sistemince gerçekleştirilebilecek. Fakat; yurt dışında okuyan ve yurt içindeki bir ortaöğretim kurumuna kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin, yayımlanan kılavuzdaki formu doldurup başvuru yapmaları gerekecek. Otomatik olarak sınava başvuruları gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu bulunmayacak.

27 Mayıs itibari ile e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde sınav giriş belgeleri yayımlanacak. Öğrenciler mühürlenmiş sınav giriş belgelerini okul müdürlüklerinden alabilecek ve sınava katılabilecekler.

LGS Sınavı Nasıl Olacak? Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Liselere Giriş Sistemi (LGS) Sınavı geçen sene olduğu gibi çoktan seçmeli 90 soru ve iki oturum şeklinde olacak. Sınav için birinci oturum Türkiye saati ile saat 09.30'da, ikinci oturum ise saat 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, Din Kültürü, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak. Sorular için 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak yanıt süresi için ise 80 dakika olacak.

2022 LGS Sınav Sonuçları; 30 Haziran 2022 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde açıklanacak.

Bu makale tarafından 18 Eylül 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Liselere Giriş Sınavı (LGS) 2023 Tercihi Nasıl Yapılır? Lise tercihleri nasıl yapılır? 2023 LGS tercihleri nasıl yapılır? Sınava giremeyen öğrenciler veya tercihleri kaçıran öğrenciler ne yapacak? Lise tercihleri hakkında bilmeniz gerekenler bu makalede.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Anadolu Lisesi

Uluslararası program akreditasyonları bulunan, akademik olarak başarılı bir okul.

Özel Merter Final Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Merter Final Okulları Anadolu Lisesi

Okulun kurucularının tanınmış öğretmenler olması ve işin mutfağında bulunmaları güzel gerek idareci gerek öğretmen olara...

Özel Sancaktepe Sınav Koleji Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Sancaktepe Sınav Koleji Anadolu Lisesi

Hem kadrosu hemde kalitesi ile bölgenin en iyi okulu. Gönül rahatlığı ile çocuğumu gönderiyorum ve cocugumdaki gelişmeyi...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum