fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?

Görüntülenme Sayısı: 2830

Çocukları olan ve düzenli olarak çocuklarla iletişim kuran herkes, çocukluğun hatırladığı çocukluktan kökten farklı olduğunu bilir. Teknolojinin ve özellikle sosyal medyanın yaygınlığı, neredeyse tanımanın ötesinde bir çocuk olmak anlamına gelmektedir. Böyle çarpıcı değişikliklerle, modern kültürün çocukluluğu mahvediyor olması mümkün mü?

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?

Kendi Oyunlarını Yaratmak Zorunda Değiller

Özellikle çocuk bakımı ile ilgilenen kişiler tarafından bildirilen en büyük sorun, yaratıcı oyunlarda eskisinden çok daha az etkileşim kurmalarıdır. Modern teknoloji dikkatleri üzerine giderek daha çok çekmektedir, çocuklar bu talepleri karşılamak için teknolojiye daha çok vakit ayırmaktadır oysa oynamak için zamanları ve eğilimleri yoktur. Eğer giderek daha fazla video oyunları veya TV'ye erişmenin yolları varsa, neden kendi başlarına bir oyun hazırlamak zorunda kalsınlar ki?

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?-1

Her Şeye Çevrimiçi Ulaşabilirler

Ayrıca çocuklar çevrimiçi erişebilecekleri bir sorunu varsa, internetin gelişinden önce, bakıcılar bir çocuğun hangi bilgilere erişebildiğini kontrol edebilirdi. Şimdi ise, bir çocuk çevrimiçi bir şeyi rahatlıkla bulabilir. Bu, yaşlarından dolayı uygun olmadığı materyalleri görürlerse gerçek bir tehlike olabilir.

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?-2

Helikopter Ebeveynlik Sorunu

Çocukların modern kültürde yaşadığı en büyük sorun 'helikopter ebeveynlik' sorunudur. Bir çocuğun hayatının her yönünü kontrol etme eğilimi, anne-babalar tabii ki çocuklarının güvenli ve mutlu olmasını istemektedirler. Bununla birlikte, çocuklar dışarı çıkıp kendi deneyimlerine sahip olamadıkları için içeride kalıyor ve bunun yerine önlerindeki ekranlarla dünyayı tecrübe ediyorlar.

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?-3

İnternet Sınırsız Bir Dünya

Çocuklar, internet sayesinde, ebeveynlerinin hayal bile edemeyeceği şeylere erişebilirler. Yeni şeyler keşfetme şansları neredeyse sınırsızdır ve dünyanın dört bir yanından gelen diğer çocuklar ve eğitim uzmanlarıyla bağlantı kurabilirler.

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?-4

Sınırlar Yaratılabilir

Ebeveynler, çocuklarının çevrimiçi olarak gördükleri şeyle kendileri de ilgileniyorsa, onların nelere ulaştığını kontrol etmeleri mümkündür. Ebeveyn denetimleri çoğu İnternet özellikli cihazda kolaylıkla kurulabilir. Çevrimiçi gördükleri şeylerle ilgili çocuklarınızın açık ve dürüst olmasını teşvik ederseniz bu konuda önemli bir yol kat edebilirsiniz.

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?-5

Oyun Artık Daha Farklı

Oyun günümüzde farklıdır, ancak tamamen kaybolduğu anlamına gelmez. Tıpkı yetişkinlerin çocukken yaptıkları gibi, çocuklar hala okul bahçesinde en sevdikleri karakterler gibi oynamanın tadını çıkarıyor. Dışarda olması için hala çok fazla hayal gücüne sahip. Aradaki fark, modern çocukların kendi oyunlarını oynarken daha geniş bir dünyaya sahip olmasıdır.

Modern Hayat Çocukların Hayatını Mahvediyor Olabilir mi?-6

Peki Modern Kültür, Çocukluğu Mahvediyor Mu?

Her zaman evet veya hayır diyemeyeceğimiz bir soru bu. Modern hayatın çocuklar için çok daha fazla tehlikeli olduğu doğrudur ancak çok daha fazla fırsatı da vardır. Bir çocuğa, modern yaşamın tehlikeleriyle ilgili konuşabileceğiniz şekilde eğitebilirseniz, mutlu, tatmin edici bir çocukluğuna sahip olabilirler.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 18 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
3 Büyük Çocukluk Korkusunun Üstesinden Gelmek için İpuçları Çocukların küçükken korktukları şeylerin sayısı fazla olmaktadır. Bunlardan üçünde sizlere yardımcı oluyoruz. Çocukların korkularına yenik düşmesini önleyin!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Beykent Bil Çocuk Üniversitesi Anaokulu Özel Okul
Özel Beykent Bil Çocuk Üniversitesi Anaokulu

Bir çok kreş araştırması yaptıktan sonra kendileri ile tanıştım, diğer kurumlardan ayırdığım en önemli özelliği teknik o...

Özel Bağcılar Düzgün Anaokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Düzgün Anaokulu

3 yaşında ki kızımın severek hergün koşarak gittiği değerli yöneticilerin ve sevgili öğretmenlerimizin son derece ilgili...

Özel Küçükçekmece Minik Dahiler Anaokulu Özel Okul
Özel Küçükçekmece Minik Dahiler Anaokulu

Okulunuz mükemmel hem maddi hemde manevi eğitim ve öğretim sunuluyor bu imkanlar her okulda olmalı çok teşekkür ederim

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum