fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Özel Okul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görüntülenme Sayısı: 11809

Özel okulların sayısı her geçen gün artmakta ve bu kurumlar son yıllarda ebeveynler tarafından kaliteli eğitim verdiklerinden tercih edilmektedir. Teknolojik altyapısı, öğrencilere sundukları fiziki olanaklar ve yabancı dil imkanları ile fark yaratan bu kurumlar aynı zamanda yüksek üniversiteye yerleştirme oranı ile de göze çarpmaktadır. Peki özel okul tercihinde nelere dikkat etmelisiniz? Okullar ile görüşürken hangi soruları sormalısınız? Öncelikleriniz neler olmalı? Tüm bu soruların cevabını makalede bulabileceksiniz.

Okul Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Okulun Akademik Başarı Durumu

Her şeyden önce tercih edilecek okulun üniversiteye yerleştirme oranlarına ve öğrencilerin hangi bölümlere yerleştiğini bakılmalıdır. Bu bilgiler sizlere okulun verdiği eğitim kalitesiyle ilgili ipuçları verebilir. Bunun dışında okul, mezun ettiği öğrencilerin nerelerde istihdam edildiğine bakıyor mu, sorusu sorulmalıdır. Okul akademik açıdan başarı elde edemiyorsa bu noktada eğitim sisteminde değişikliğe gidebilmelidir.

Öğretmenlerin Niteliği

Okulda bulunan öğretmenler ile ilgili mutlaka bilgi sahibi olunmalı ve kaç yıldır kurumda hizmet verdikleri öğrenilmelidir. Eğer okuldaki öğretmenler sürekli değişiyorsa bu durum sorgulanmalı ve nedeni öğrenilmelidir. Öğrenciler için istikrarın önemli olduğu unutulmamalı yaşanan öğretmen değişimlerinin olumsuz etki yaratabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Okulun Teknolojiyle Olan İlişkisi

Tercih edeceğiniz okulun her köşesini detaylıca gezmeli, fiziki donanımı ve altyapısının durumu ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Teknolojinin eğitimde kullanılması ve derslere entegre edilmesi öğrencilere eğitimde kolaylık sağlamaktadır. Bu sebeple okulların teknolojiyle olan bağı son derece önemlidir. Okulun bilgisayar sınıflarını, kütüphanesini, laboratuvarlarını gezmeden tercihinizi gerçekleştirmeyiniz.

Sosyal Aktivitelerin Çeşitliliği

Özel okulları devlet okullarından ayıran özelliklerden biri de sanatsal, sosyal ve sportif etkinliklerin yoğunluğudur. Öğrenciler eğitime devam ederken diğer yandan kendilerini düzenlenen aktiviteler ile geliştirme şansı yakalamaktadırlar. Bu yüzden okulların yıllık etkinlik listesini incelemeli daha önceki seneler yapılan çalışmaların neler olduğunu okul yetkililerinden öğrenebilirsiniz. Unutmayın, akademik başarı ancak kendini birçok açıdan geliştirmiş donanımlı bireyler tarafından elde edilebilir.

Okul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sözleşme Detayları

Okul ile veli arasında yapılacak sözleşmede yer alan tüm maddeler okunup incelenmeli, anlaşılmayan noktaların sorulması gerekmektedir. Gözü kapalı imzalanan sözleşmeler daha sonra mağduriyetler oluşturabilir. Bu sebeple ebeveynler sözleşmeyi imzalamadan önce dikkatlice okumalıdır. Her sene bu işlem yapılmalı ve yeni sözleşme imzalanmadan önce okulun gidişatı ve verdiği eğitim ile ilgili bir değerlendirme yapılmalıdır. Okula bakış açınızın zamanla değişeceğini ve ilerleyen dönemlerde başka bir özel okulu tercih etme ihtimalinizin olduğunu unutmamalısınız. Bu gibi durumlar gayet normal olduğundan sözleşmeleri uzun vadeli değil dönemlik yapmanız yararınıza olacaktır.

Fiyat Konusu

Okul tercihi yapılırken genelde aileler öncelikle okulların fiyatını merak eder ve okul yetkilileriyle fiyat konusunda anlaşmaya çalışır. Ancak şu unutulmamalıdır ki alınan bir eşya veya elle tutulur bir mal değil, çocuklarınızın geleceği olan eğitimdir. Ebeveynler yukarıda bahsedilen kriterleri inceledikten sonra fiyat konusunu değerlendirmeye almalıdır. Özel bir okulu tercih edip etmeme nedeni fiyata bağlı olmamalı, verilen eğitimin kalitesine göre okul fiyatlarının da yükselmesinin doğal olduğu bilinmelidir.

Bu makale tarafından 16 Ağustos 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Değerler Eğitimi Değerler eğitimi nedir? Değerler eğitimi panosu nasıl olmalıdır? ve Bu eğitim nasıl verilmelidir? gibi sorularınızı cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erdem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Erdem Koleji İlkokulu

Bir aile dostumuzun tavsiyesi üzerine kayıt yaptırdık. Hiç bir sıkıntımız yok Allah'a şükür. Bizlere vatana millete yakı...

Özel Büyük Düşler Anaokulu Özel Okul
Özel Büyük Düşler Anaokulu

Sınıf mevcutlarının az olması avantaj böylece öğretmenler çok daha fazla ilgilenebiliyor. Okulda çalışan velilere yardım...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum