fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Yarı Yıl Tatili İçin Alternatif Etkinlikler

Görüntülenme Sayısı: 6761

Sömestr tatilinde çocuğunuzun farklı deneyimler yaşamasına yardımcı olacak ve oldukça eğleneceği programlar bulunmaktadır. Eğlenceli bilim etkinliklerinden tutun da macera ormanında hayatta kalma oyunlarına kadar etkinlik alternatiflerini kısaca sıraladık.

Yarı Yıl Tatili İçin Alternatif Etkinlikler

Üniversitelerin Kış Okulları

Artık birçok üniversite 7-11 yaş ilkokul çocukları için titizlikle hazırlanmış bir programla sömestr tatili boyunca hizmet vermektedir. İçinde temel mühendislik, 3 boyutlu yazılım, oyun ve uygulama yazılımları, basit kimya deneyleri, yabancı dil vb. konu başlıklarının yer aldığı ve üniversite uzmanları tarafından onaylanmış programlardır. Bu programlara katılan öğrenciler deneyimleyerek bilimle tanışırken bir yandan da takım olma bilinci edinebilmektedirler.

  • İtü Bilim Merkezi Kış Okulları (23 Ocak-3 Şubat 2017)

Üniversitelerin Kış Spor Okulları

Basketbol, futbol, jimnastik, yüzme, tenis, dans vb. branşlarda açılan üniversitelere bağlı ve yine üniversite uzmanlarınca onaylanan programlardır. Sporun insan yaşamındaki önemi tartışılmaz. Özellikle küçük yaşlarda spor yapma alışkanlığı kazanan çocuklar tüm yaşamları boyunca sporu hayatlarına dahil etmektedirler. Spor sağlıklı yaşamanın gereği olduğu kadar, iç disiplin ve hayat düzeniyle alakalı da alışkanlıklar kazandırmaktadır.

  • Boğaziçi Üniversitesi (Mezunları ve Personeli kullanabiliyor)
  • Marmara Üniversitesi Spor Okulları Fiyatları
  • Yüzme: 450 TL-2 ay (16 ders); 275 TL 1 ay (8 ders)
  • Tenis: 450 TL-2 ay (16 ders); 275 TL 1 ay (8 ders)
  • Cimnastik: 450 TL-2 ay (16 ders); 275 TL 1 ay (8 ders)
  • Basketbol: 375 TL-2 ay (16 ders); 225 TL 1 ay (8 ders)
  • Voleybol: 375 TL-2 ay (16 ders); 225 TL 1 ay (8 ders)
  • Futbol : 275 TL-2 ay (16 ders); 175 TL 1 ay (8 ders)
  • Taek-wondo: 275 TL-2 ay (16 ders); 175 TL 1 ay (8 ders)

Bilim ve Mühendislik Atölyeleri:

Şu aralar oldukça revaçta olan çeşitli mühendislik ve sen de yap etkinlikleri bulunmakta. Sabun yapmaktan tutun da ufak bir yazılım geliştirmeye kadar uzanan bu atölyelerde çocuğunuz oldukça eğlenebilir, eğlenirken çok farklı alanlardan yaparak ve yaşayarak deneyim edinebilir.

Birkaç Öneri: Maker Çocuk/ 4 Levent, Engineering For Kids / Kayışdağı

Müzelerin Sömestr Programları:

Müzelerin 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlediği sanat programlarını incelemeniz çocuğunuza o güne dair farklı sanatsal bir deneyim kazandırmanıza yol açabilir. Uzman eğitmenler müzedeki sergiye dair bilgilendirme yaptıktan ve eserleri çocuklarla beraber inceledikten sonra çeşitli etkinlikler programlandırılmaktadır.

Birkaç Öneri: İstanbul Modern/ Karaköy, Pera Müzesi/ Beyoğlu, Sabancı Müzesi/ Emirgan

Macera Parkları, Binicilik, Buz Pateni:

Çocuğunuzla şehrin merkezinde ama şehir hayatından uzak bir gün geçirmek istiyorsanız doğal yaşam parkları içinde oluşturulmuş macera ormanı etkinliğine katılabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına göre uzman eğiticiler eşliğinde binicilik deneyimi kazanmasını istiyorsanız çeşitli binicilik okullarına gidebilir. Daha önce buz pateni yapmadıysanız beraber buz pateni yapma fırsatı yaratabilirsiniz bu tatilde.

Birkaç Öneri: Xtreme Adventures/ Maslak, İstanbul Binicilik / Çekmeköy, İstanbul Atlı Spor Kulübü/ Maslak, Kemer Golf & Country Club/ Göktürk, Paten Okulu / Trump Towers

Çocuk Kitabevleri:

Ne mutlu ki artık şehirlerde sadece çocuklar için düzenlenmiş harika kitabevleri var. Hemen hemen her kitabevinin de düzenlediği masal drama atölyesi, ritm atölyesi ya da konuk yazar atölyesi gibi günlük aktiviteleri var. Evinize yakın olsun olmasın bir gününüzü kitabevlerini gezmeye, kitapları incelemeye ayırmanızı öneririz.

Birkaç Öneri: İyi Cüceler Kitabevi/Caddebostan, Tırtıl Kids/ Levent, Kidsnook Book&Stories/ Beşiktaş, Yalvaç Abi Kitabevi/ Nişantaşı

Sanat Atölyeleri:

Seramik, heykel, resim, müzik gibi pek çok farklı alanda atölye çalışmasından birini çocuğunuzun ilgi alanlarına göre inceleyip sömestr tatili sanatsal bir etkinlikten yola çıkarak yaratıcılığının ortaya çıkmasına fırsat yaratabilirsiniz.

Birkaç Öneri: İstanbul oyuncak Müzesi/ Göztepe, Simla Sunay Çocuk ve Sanat atölyesi/Kuzguncuk, Mim Sanat Atölyesi / Moda, Belediyelerin Sanat Atölyeleri, AkSanat/ Beyoğlu


Yaratıcı Yazarlık ve Yaratıcı Okuma Atölyeleri:

Yaratıcı Yazarlık 9-12 yaş çocuklarıyla beraber bir öykü yolculuğuna çıkıp, kahramanları ve macerasıyla beraber bir hikaye yaratım sürecini çocuğun bağımsız yapma becerisidir. Bazı atölyeler çocuğun hikayesini tasarladıktan sonra kitap olarak basılı halini hediye etmektedirler. Okumaya meraklı çocukların oldukça keyif alacağı yaratıcı yazarlık atölyeleri bulunmaktadır.

Yaratıcı Okuma Atölyeleri ise her oturumda bir kitap seçilerek drama yoluyla kitabın canlandırılması ve hikayenin kahramanlarına bürünmesiyle devam ettirilen bir etkinlik. Okuma ve oyunu birleştiren oldukça keyifli programlar.

Birkaç Öneri: Çocuk Atölyesi / Cihangir, Çocuk Kitabevleri zaman zaman yapmakta

Dikkat ve Zeka Oyunları Atölyeleri:

Uzun süreçte çocukların öğrenme süreçlerindeki dikkatlerini arttıracak , kısa süreçte ise konsantrasyon ve zamanı planlamayla ilgili oyun yoluyla öğrenme gerçekleştirecek çeşitli dikkat oyunlarıyla çocuklar hem eğlenecek, hem ekip olarak başarıya giden yolda mücadele edecek hem de dikkatlerini güçlendirecekler. Uzman eğitmenler eşliğinde hazırlanan programlarda çocuğunuz heyecanlı oyunlar yoluyla farklı deneyimler kazanabilir.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Şubat... Tatil mi, Fırsat mı, Eziyet mi? Şubat tatili uzun bir süre, bu süre sizin için neyi temsil edecek? Bir çalışma kampı mı oluşturmak gerekiyor, yoksa öğrencilerin dinlenmesine fırsat sağlamak mı?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu Özel Okul
Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu

İyiki dünya çocuk ilkokulu. Çocuğum hem çok mutlu hem de çok iyi eğitim alıyor.

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum