fb

Okulun İlk Günü

Görüntülenme Sayısı: 1361

Ve beklenen gün gelir çatar... Okullar açılır, minicik bedenler özene bezene giydirilir (gönül ister kendi kendilerine giysinler tabi). İlk güne özel şahane kahvaltılar hazırlanır. Kahvaltı sofrasında günün anlam ve önemine ithafen ufak çaplı nutuklar atılmaya başlanır.

"Eee artık okula başlıyorsun, kocaman oldun. Kahvaltını güzel yapman gerekli yoksa öğretmenine konsantre olamazsın, derslerinde zorlanırsın." 40 senede kahvaltı nutukları kafan çalışmazdan odaklanma problemine evrilir tabi kırk yıl içinde değişen tek şey bu değildir

Okulun İlk Günü-1

Ailenin biriciği minik bedenimiz okuldaki ilk gününe bir akraba ordusu ve kameralar eşliğinde okul bahçesine girerek başlangıç yapar. Tabi ki diğer minik bedenlerimiz, onların kameramanları ve sevenleri de... Olmasın mı bu kadar seremoni? Olacak elbette. 1. sınıfa başlıyor o çocuk. Hayatında yepyeni bir dönem, çok önemli bir devir başlıyor. Bir kere okumayı öğrenecek ki o başlı başına bir devrin başlangıcı. Artık kendinizi kurtarmak için uydurduğunuz masumane bir takım uyarı levhaları yutulamayacak çocuk tarafından mesela. Veya oyuncağı tam alacakken arkasında yazan şu 10 yaşından küçükler oynayamaz yazısı. Tamamen masumane. Okumayı öğrenme de bu mantıkta gidilirse sizin masumiyetinizin bir sonu olacaktır.

Sosyal medya hesapları cayır cayır yanacak o gün #okuldailkgün hashtagleriyle. Anne ve babalarda ayrı bir heyecan. Ellerde mendiller ağlayan büyükanne ve dedeler. Olmasın mı bu heyecan? Elbette olsun. Artık ilkokula giden bir çocuğa sahip olmanın tatlı gururudur bunlar.

Her okulun kendine özgü ilk gün açılış konuşmalarından sonra bizim minik bedenler ya okul bahçesinde aileyle vedalaşıp sırayla el ele sınıfa girerler ya da yine el ele sırayla ama kortejin yanında flaşlar, seslenmeler, bir kısım cesur çılgın veliden öğretmeni de kadraja alabilen selfie girişimleri ile girilir. Bu tamamen öğretmenin 1. sınıf ilk gün sınıfa çocuk yerleştirmesine özgün stiliyle alakalı bir durumdur. Öğretmeniniz burada anlatılmayan bir şekilde miniklerinizi yerleştirdiyse lütfen panik olmayınız, emin olunuz her stilin ardında hatırı sayılır bir deneyim vardır.

Gelelim asıl meselemize. Minikler sıralara oturup, koca koca gözlerle öğretmene bakarlarken bazı minikler veryansın eder feryadı. Bazısı oturmaz bile ve içeri girmeyi reddeden de olur tabi ki. İşte öğrenci velisi olma durumu o anda başlar. Hayallerde bu yoktu ve nereden de çıktı şimdi? Herkesin çocuğu oturdu ne güzel seninki oturmadı üstüne ağladı bir de feryat figan. Hatta sınıftan kaçtı girmek istemedi. Gördün mü sayın veli? Ne yapacağız şimdi? Neden böyle yaptı şimdi bu çocuk? Okul fobisi mi var acaba? Olmasın değil mi bu?

Şimdi derin bir nefes al alım ve rahatlayalım... Başlıyoruz…

Okulun İlk Günü-2

Her şeyden önce bütün çocuklar birbirinden farklıdır ve bu farklılıklar bizi özgün kılar. Bu çok klişe gelebilir şu anda size fakat özellikle çocuklarla ilgili bir problem yaşadığımızda bunu aklımıza getirmekte fayda var. Diğerleri hemen alıştı sen neden alışmadın? Diğerleri hemencecik yaptı sen neden yapamadın? Diğerleri bitirdi sen neden bitirmedin? ler var ya işte bu zamanlarda büyük bir nokta koymamıza yarayabilir bu cümle.

Nasıl biz bu yetişkin halimizle yeni bir ortama girdiğimizde farklı farklı reaksiyonlar veriyorsak ( mesela ben çok konuşamam hep dinlemek zorunda kalırım ortamdaki en konuşkanı) ki bu yaşımıza kadar kaç sosyal ortama girmişizdir. O minicik beden ne yapsın? Kaçıncı sosyal ortamı bu?

Burada önemli olan çocuğa okulu iyi anlatabilmek. Okula başlama anına kadar çocuğu okul fikrine alıştırabilmek. Okul ile ilgili kavramlarla ilgili bilgilendirmek, okul alışverişini birlikte yapmak alıştırma sürecine sağlıklı bir başlangıç olabilir.Evden ayrılmak evet elbette miniğimiz için zor olacaktır fakat tatil boyunca okulla ilgili konuşmak ve bunu doğal bir süreç olarak aktarabilmek, okula duygusal olarak hazırlamak gereklidir. Ve tabi en önemlisi okulun ilk gününden itibaren öğretmenle doğru iletişimi kurabilmek ve iş birliği yapmak.

Miniğinizin direnişi belki 1 gün belki 1 hafta belki 1 ay sürecektir bunu bilemeyiz fakat bu süreçte eğitimcilerinizin yönlendirmeleriyle yapılan doğru müdahalelerle, kararlı da olursanız çocuğun çok daha farklı bir problemi olmadığı sürece bu sorun aşılacaktır. Ve hatta bu süreç çocuğunuzla aranızdaki iletişiminizi, tutumlarınızı belki gözden geçirmenize neden olacaktır. Belki de bir bakacaksınız çocuğunuzda problem olarak gördüğünüz bu problem biraz da sizin tutumlarınızdan ve alışkanlıklarınızdan kaynaklanmakta. Belki de ilk gün yaşadığınızı sandığınız eziyet bir şenliğe dönüşecektir.

Bu nedenle çocuğunuz ilk gün ağlarsa ve sınıfa girmek istemezse lütfen panik olmayınız ve hemen öğretmeninizden yardım isteyiniz. Bunun geçici bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmadan öğretmen veya okul psikolojik danışmanının desteğiyle gerekli müdahaleleri yapınız. Hemen pes etmeyiniz önünüzde okuma-yazma çalışmalarına destek vereceğiniz uzun bir dönem var.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Öğrenme Güçlüğü Nasıl Tedavi Edilir Özel öğrenme güçlüğü ile ilgili belirtileri dikkatinizi çektiyse ve sınıf öğretmeni de benzer görüşlere sahipse ne yapmanız gerekir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erkan Ulu İlkokulu Özel Okul
Özel Erkan Ulu İlkokulu

Erkan Ulu, harika bir eğitim vermesinin yanında çocuklarımıza her türlü olanağı sağlıyor. Çok başarılı bir okul.

Özel Sahakyan Nunyan Ermeni İlkokulu Özel Okul
Özel Sahakyan Nunyan Ermeni İlkokulu

Laboratuvarları, kütüphanesi, atölyeleri, hocalarıyla dört dörtlük bir eğitim verilen okul. keşke sosyal faaliyetlerde d...

Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu

Teknolojik imkanlarını çok farklı ve yükseklerde görüyorum. Bu çağdaş eğitim modelini Atatürk İlke ve İnkilaplarıyla bir...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!