fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Öncesi Çocuklara Kitap Önerileri

Görüntülenme Sayısı: 6071

Okul öncesi çocuklarınızla beraber okuyup, resimlerini gösterebileceğiniz kitap önerilerini sizler için bir araya getirdik

Okul Öncesi Çocuklara Kitap Önerileri-1

Zuzu Çöplükte

Zuzu'nun maceraları devam ediyor...Zuzu'nun Ormanı, Zuzu ile Uykucu Baykuş kitaplarından sonra Zuzu bu defa çöplükte eşiniyor. Neden mi? Kedi arkadaşları çatıdan kitaplarını çöpe düşürünce, koşa koşa ondan yardım istemeye gelirler. Çöpçülerin kitabı kamyona atıp götürdükleri çöp dağının önünde Zuzu ve arkadaşlarını çok iş beklemektedir. Kitaplarını arayan yoldaşlar, beklenmedik, yeni arkadaşlarla tanışırlar. Eski kitaplar, şişeler, giysiler... daha neler neler... Canı sıkılan bütün bu atıklar, Zuzu'nun ve arkadaşlarının yardımıyla hayata geri döner...Zuzu Çöplükte kitabını Görkem Kantar Arsoy yazdı, Simeon Tennant resimledi. (Tanıtım Bülteninden)

Zuzu serisi okulöncesi çocuklarının resimlerine severek baktığı ve keyifle dinlediği bir seri. Zuzu da nasıl bir sihir vardır bilinmez ama kitabı eline alan çocuk bırakamaz hale geliyor. Zuzu çöplükte kitabında ise yazar Görkem Kantar Arsoy bu sefer atıkları dile getiriyor. Zuzu’nun arkadaşları olan kediler kitaplarını yanlışlıkla çöpe düşürürler ve Zuzudan da yardım alarak kitabı çöpten kurtarmaya giderler. Çöplerin döküldüğü alana gittiklerinde ise gördükleri karşısında şaşırırlar. Aslında kullanılabilir fakat çöpe atılmış bir sürü eşyayla karşılaşırlar ve martıların da yardımıyla hepsini kurtarıp yenilerler. Çocukların çevre farkındalığı sağlamaları açısından oldukça güzel bir kitap Zuzu. Çocuklar çizimlerine bayılıyorlar. Kitabı o kadar seviyorlar ki bir süre kitabın cümlelerini sayfalar geldiğinde söylemeye başlıyorlar. Bu anlamda dil gelişimini de destekliyor.

Okul Öncesi Çocuklara Kitap Önerileri-2

Rengarenk Tavşanlar İstiyorum

Sarı, kırmızı, mavi, mor, turuncu, yeşil...Tibo'nun rengârenk tavşanları var!Tibo gülümseyerek uyandı, "Rengârenk tavşanlar istiyorum!" dedi.Çünkü rüyasında bir sürü rengârenk tavşan görmüştü.Birden kapı aralandı, dileği gerçek oldu! (Tanıtım Bülteninden)

Tibo rüyasında gördüğü rengarenk tavşanlardan ister ve dileği gerçekleşir. Rengarenk 3 tavşan girer, beraber  oyun oynarlar, eğlenirler fakat tavşanlar uyuyakalır Tibo yeni bir dilek diler ve farklı renkte tavşanlar gelir. Yeni gelen tavşanlarda uyur ve Tibonun dilekleri devam eder. Kitap çocuklara renk kavramını öğretiyor. Ayrıca sayı sayma becerisini geliştiriyor. Hem eğlenceli hem öğretici oldukça güzel bir kitap.

Okul Öncesi Çocuklara Kitap Önerileri-3

Balıkçı Osman

İstanbul'u hiç martıların gözünden gördünüz mü? Açlıktan gözleri dönmüş iki uyanık martı, Balıkçı Osman'ın peşindedir. Kendi paylarına da bir iki balık düşer umuduyla yanından ayrılmazlar. Ama Balıkçı Osman'ın niyeti bambaşkadır... İstanbul'u çok iyi gözlemleyen Anne Hofmann'ın yazıp resimlediği Balıkçı Osman benzersiz kent görünümleri eşliğinde, sıradışı bir balıkçı hikâyesi... Çocukların da büyüklerin de çok seveceği bir başucu kitabı...Tadımlık"Ancak pes etmedik. Güçlerimizi birleştirerek onu yola getirmeye çalıştık ama bu da bir işe yaramadı. Osman'ın çerçöpten başka bir şey tuttuğu yoktu. Unutulmuş, kaybedilmiş, çöpe atılmış şeyler... Uzun lafın kısası, oltasına balık hariç her şey takıldı."(Tanıtım Bülteninden)

Bu kitap çocuklar için fakat bir İstanbul aşığıysanız kitabın resimlerini çerçeveletip evinizin en güzel köşelerine asmak istemeniz mümkün. Osman ve oldukça aç iki martının hikayesini anlatıyor kitap. Osman aslında bir balıkçı fakat balık tutmaktansa denizden çer çöp toplayıp atıklardan harikalar yaratmayı tercih ediyor. Özellikle denizden çıkarılan atıklarla çocuklarda bir farkındalık yaratıyor. Ve bunu yaparken de çok başarılı oluyor. Kitabın yazarı ve çizeri Anne Hoffman İstanbulu bize bizden daha iyi anlatmış. Çocuklar Osman’a bayılacaklar. Bu arada Osman iki aç martıyı ihmal etmiyor bilginize…

 

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Bilişsel Gelişim Doğumdan başlayarak, bebeğin yetişkin olma süreci boyunca dünyayı algılayabilmesini ve etkileşimde olabilmesi gelişim süreci nasıl işler? Çocuğun bilişsel gelişimi hakkında neler bilmelisiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ankara Meltem Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Ankara Meltem Koleji Anaokulu

Kızımı gözüm arkada kalmadan gonderebildigim anaokulu.

Özel Gizem Anaokulu 1 Özel Okul
Özel Gizem Anaokulu 1

Bir arkadaşımın önerisiyle araştırdım ve öğretmenlerle tanışıp okulu inceleyince kafamda tam anlamıyla onayladım. Eğlenc...

Özel 2Anne 1Dilek Anaokulu Özel Okul
Özel 2Anne 1Dilek Anaokulu

Gönül rahatlığı ile çocuklarımı bırakabildiğim bir yer. Ahter hanımı ve ekibini uzun yıllardır tanıyorum. Çocuklarımın y...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum