fb

Anaokuluna Kayıt Süreci

Görüntülenme Sayısı: 106083

Anaokulu kayıt tarihleri ne zaman? sorusunun cevabını çocuğu olan her aile aramaktadır. Anaokulu kayıt tarihleri devlet ve özel okullara göre farklılık göstermektedir. Devlet okullarında anaokulu kayıt tarihi haziran ayında ön kayıt işlemleri, Temmuz ayında da kesin kayıt işlemleri şeklinde yapılmaktadır. Ancak özel okullarda Şubat ayından itibaren gelecek döneme yönelik yakıt işlemleri yapılmaya başlanmaktadır. Anasınıfı kayıt işlemleri ve anaokulu kayıtları 2020 yılı için bilmeniz gereken tüm detaylı bilgilere bu makale üzerinden ulaşabileceksiniz. Size ve çocuğunuza uygun anaokulunu veli yorumlarına, görsellere, fiyat bilgilerine ulaşarak kolaylıkla bulmak, form doldurarak size ulaşmalarını sağlamak için tıklayın.

Anaokuluna Kayıt Süreci

Anaokulu Kayıtlarında Eylül Ayı Dikkate Alınır

Anaokuluna kayıt yaşı eylül ayı dikkate alınarak belirlenir. Eylül ayı itibariyle 48-66 ay arası çocukların anaokulu kaydı yapılabilmektedir. Aynı durum özel okullar için de geçerlidir. Ancak devlet okullarında genellikle tüm yaş grupları aynı sınıfta bulunurken, özel okullarda yaş gruplarına göre sınıflar ayrılmaktadır. Anasınıfı kayıtları 2020 yılında kontenjanlar dahilinde yapılmakta ve ailelerin devlet tarafından yönetilen anasınıflarına kayıt yaptırabilmeleri için acele etmeleri gerekmektedir.

66 Ayı Dolduran Çocuklar

Eylül ayı itibari ile 66 ayını dolduran çocukların anasınıfına kayıtları yapılamamaktadır. Bu çocukların e-okul'da görünen ev adresine en yakın olan ilkokula kaydı, sistem tarafından otomatikman yapılmaktadır. Ancak çocuğunun henüz ilkokula hazır olmadığını düşünen aileler bu noktada okul müdürlüklerine dilekçe yazmak zorundadırlar. Bu başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda çocuklar ilkokula bir sene sonra başlayabilmektedirler.

Devlet Anaokulu kaydı için gerekli evraklar;

  • Başvuru Formu
  • Dört Adet Fotoğraf
  • Aşı Kartı Fotokopisi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • İkametgah Adresi

Özel anaokullarında kayıt için gerekli evraklar;

  • Öğrenciye ait 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Öğrencinin, annenin ve babanın nüfus cüzdan fotokopileri
  • Öğrencinin aşı karnesi/kartı fotokopisi
  • Öğrencinin kan grubu karnesi/kartı fotokopisi
  • Anne baba ayrı ise öğrencinin velayetini gösterir mahkeme tutanağı örneği

gibi belgeler genel olarak istenmektedir. Ancak okullara göre ek olarak istenebilecek belgeler olabilir. Bu sebeple kayıt yaptırmak istediğiniz anasınıfının internet sitesinden ya da okul ile görüşerek hangi belgelere ihtiyaç duyulduğu öğrenebilirsiniz.

Teşvik Başvuruları

Özel anaokullarına kayıt yaptırmayı düşünen veliler için her yıl Ağustos ayında devlet teşvik başvuruları yapılmaktadır. Öğrencinizi kayıt yaptırmayı düşündüğünüz okul ile görüşerek, devlet teşviki için okulun tercih kapsamına alınıp alınmadığını sormanız gereklidir. Eğer tercih kapsamında bir okulsa ve sizin şartlarınız da bunu karşılıyorsa, anaokulu kayıtlarında en fazla bir eğitim-öğretim sürecinde devlet teşvikinden yararlanabilirsiniz.

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocukla Etkili Vakit Geçirme Çocuğunuzla nasıl faydalı vakit geçirebilirsiniz ? Eğlenceli etkinlikler kapsamında çocuğunuzla nasıl vakit geçirmelisiniz ? Çocuğunuza fayda sağlamak adına etkinlik zamanınızı nasıl değerlendirmelisiniz ? Etkili vakit geçirme konusunda faydalı bilgiler nelerdir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Üsküdar Üçpınar Anaokulu Özel Okul
Özel Üsküdar Üçpınar Anaokulu

Krese basladigimizdan bu yana cocuğumun kisisel beceri gelisimini ve manevi gelisimini çok net gorebiliyorum .Ogretmenle...

Özel Kartal Pınarın Şekerleri Müzik Anaokulu Özel Okul
Özel Kartal Pınarın Şekerleri Müzik Anaokulu

Açıldıgı günden beri kurumun velisiyiz 3 yaşına kadar bir çok bakıcımız değişti ..Kurum sahibi Pınar hanımı çok yakında...

Özel Dünya Barışı Kreş ve Gündüz Bakımevi Özel Okul
Özel Dünya Barışı Kreş ve Gündüz Bakımevi

Eve yakın olması sebebiyle tercih ettiğimiz bu kreşte kızım çok mutlu oldu. Özellikle öğretmenleri Rukiye ve Yasemin say...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum