fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Anaokuluna Kayıt Süreci

Görüntülenme Sayısı: 239032

"Anaokulu kayıtları ne zaman?" sorusunun cevabını çocuğu olan her aile merak edebilmektedir. Anaokulu kayıt tarihleri devlet okulları ve özel okullara göre farklılık göstermektedir. Devlet okullarında anaokulu kayıt tarihi haziran ayında ön kayıt işlemleri, Temmuz ayında da kesin kayıt işlemleri şeklinde yapılmaktadır. Ancak özel okullarda Şubat ayından itibaren gelecek döneme yönelik yakıt işlemleri yapılmaya başlanmaktadır. Anasınıfı kayıt işlemleri ve anaokulu kayıtları 2023 yılı için bilmeniz gereken tüm detaylı bilgilere bu makale üzerinden ulaşabileceksiniz.

Size ve çocuğunuza uygun anaokulunu veli yorumlarına, görsellere, fiyat bilgilerine ulaşarak kolaylıkla bulmak, form doldurarak size ulaşmalarını sağlamak için tıklayın.

Anaokuluna Kayıt Süreci

Anaokulu Kayıtlarında Eylül Ayı Dikkate Alınır

Anaokuluna kayıt yaşı Eylül ayı dikkate alınarak belirlenir. Eylül ayı itibariyle 48-68 ay arası çocukların anaokulu kaydı yapılabilmektedir. Aynı durum özel okullar için de geçerlidir. Ancak devlet okullarında genellikle tüm yaş grupları aynı sınıfta bulunurken, özel okullarda yaş gruplarına göre sınıflar ayrılmaktadır. Anasınıfı kayıtları 2023 yılında kontenjanlar dahilinde yapılmakta ve ailelerin devlet tarafından yönetilen anasınıflarına kayıt yaptırabilmeleri için acele etmeleri gerekmektedir.

69 Ayı Dolduran Çocuklar

Eylül ayı itibari ile 69 ayını dolduran çocukların anasınıfına kayıtları yapılamamaktadır. Bu çocukların e-okul üzerinde görünen ev adresine en yakın olan ilkokula kaydı, sistem tarafından otomatikman yapılmaktadır. Çocuğunun henüz ilkokula hazır olmadığını düşünen aileler bu noktada okul müdürlüklerine dilekçe yazmak zorundadır. Bu başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda çocuklar ilkokula bir sene sonra başlayabilmektedir.

Devlet Anaokulu kaydı için gerekli evraklar;

 • Ön Kayıt Başvuru Formu
 • Dört Adet Fotoğraf
 • Aşı Kartı Fotokopisi
 • Ebeveyn ve Çocuk Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • İkametgah Adresi

Özel anaokullarında kayıt için gerekli evraklar;

 • Öğrenciye ait 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrencinin, annenin ve babanın nüfus cüzdan fotokopileri
 • Öğrencinin aşı karnesi/kartı fotokopisi
 • Öğrencinin kan grubu karnesi/kartı fotokopisi
 • Anne baba ayrı ise öğrencinin velayetini gösterir mahkeme tutanağı örneği

gibi belgeler genel olarak istenmektedir. Ancak okullara göre ek olarak istenebilecek belgeler olabilir. Bu sebeple kayıt yaptırmak istediğiniz anaokulunun internet sitesinden ya da okul ile görüşerek hangi belgelere ihtiyaç duyulduğunu ve anaokulu kesin kayıt tarihlerini öğrenebilirsiniz.

2023 Teşvik Başvuruları

Özel anaokullarına kayıt yaptırmayı düşünen veliler için her yıl Ağustos ayında devlet teşvik başvuruları yapılmaktadır. Öğrencinizi kayıt yaptırmayı düşündüğünüz okul ile görüşerek, devlet teşviki için okulun tercih kapsamına alınıp alınmadığını sormanız gereklidir. Eğer tercih kapsamında bir okulsa ve sizin şartlarınız da bunu karşılıyorsa, anaokulu kayıtlarında en fazla bir eğitim-öğretim sürecinde devlet teşvikinden yararlanabilirsiniz.

Özel Okul Öğretim Desteği Programına başvuruda bulunurken aşağıdaki belgeler genellikle talep edilmektedir:

 • Öğrencinin başarılarına ilişkin belgeler: Öğrencinin katıldığı il, ülke veya ulusal düzeyde elde ettiği derecelere ait belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu belgeler, öğrencinin yarışmalarda elde ettiği birincilik, ikincilik veya üçüncülük gibi dereceleri göstermelidir.
 • Aile gelir düzeyini gösteren belge: Öğrencinin ailesinin aylık gelir durumunu belirleyen bir belgenin sunulması gerekmektedir. Bu belge, ailenin gelir kaynaklarını ve düzeyini gösteren bilgileri içermelidir.
 • Kira gelir taahhütnamesi: Eğer öğrencinin ailesi kiralık bir evde yaşıyorsa, başvuru sırasında "Kira Gelir Taahhütnamesi" belgesinin doldurulması gerekmektedir. Bu belge, ailenin kira ödeme yükümlülüğünü ve ödeyebilme kapasitesini göstermelidir.
 • Kardeşlerin eğitim bilgilerini içeren belge: Öğrencinin kardeşleri varsa, bu kardeşlerin eğitim durumunu gösteren bir belgenin sunulması istenebilir. Bu belge, kardeşlerin okul ve sınıf bilgilerini içermeli ve ailenin eğitim giderlerini göstermesi açısından önem taşımaktadır.
 • Belirtilen belgeler, Özel Okul Öğretim Desteği Programı'na başvuru sürecinde talep edilebilir. Ancak, başvurunun yapıldığı kurumun veya programın spesifik gereksinimleri farklılık gösterebilir. Başvuruyu yapmadan önce ilgili kurumun veya programın belge taleplerini doğrulamanız önemlidir.

Bu makale tarafından 07 Temmuz 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocukla Etkili Vakit Geçirme Çocuğunuzla nasıl faydalı vakit geçirebilirsiniz? Çocuğunuza fayda sağlamak adına etkinlik zamanınızı nasıl değerlendirmelisiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada Anaokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada Anaokulu

Bir çok yönden koleje gitmenin avantajını küçük yaşta tattıran bir okul. Çocuğunuzu Armada'ya göndermeyi düşünüyorsanız...

Özel Validebağ Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Validebağ Koleji Anaokulu

DINAMIK,ENERJI DOLU KADROSUYLA ,GULERYUZLU VE PROFESYONEL PERSONELIYLE MUKEMMEL BIR OKULDA,HARIKA BIR YAZ KAMPI GECIRIYO...

Özel Çengelköy Limon Ağacı Anaokulu Özel Okul
Özel Çengelköy Limon Ağacı Anaokulu

Nitelikli eğitim, güzel yemekler ve çocuklara hiç bitmeyen bir ilgi ve sevgi. Daha ne olsun.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum