fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çalışan Anneye Kreş Yardımı Hakkında Her şey

Görüntülenme Sayısı: 85222

Çalışan annelere destek olmak amacıyla, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamını Desteklenmesi Projesi kapsamında, belirlenen illerde kreş yardımı adı altında, 15 Ekim tarihi itibariyle başvuruları alınmaya başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anaokulu, Kreş ya da Gündüz Bakımevi adı altında bulunan tüm eğitim kurumlarına, 0-5 yaş arası çocuklarını gönderen, çalışan annelere, SGK tarafından sağlanan aylık 100 euro kreş yardımına ek, bu hakkı kazanmış olan ilk 13000 anne tek seferlik 100 euro kırtasiye desteğinden de faydalanabilecek.

Çalışan Anneye Kreş Yardımı

Çalışan Anneye Devlet Desteğini Kimler Alabilir?

 • Bunun için ilk kriter Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak ve daha sonra;
 • Başvuru tarihi itibariyle çocuğun 0-60 ay aralığında olması,
 • Anne ile çocuğun ikamet ettikleri adresin aynı olması,
 • Annenin, kesin kayıt tarihi itibari ile herhangi bir işyerinde SGK kapsamında tam zamanlı olarak çalışıyor olması,
 • Kesin kayıt tarihinden itibaren, son bir yılda SGK’ya belirtilen gelirin aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmaması,
 • Annenin, çocuğu düzenli olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anaokulu, Kreş veya Bakım evine gönderiyor olması gerekmektedir.

Peki Hangi İllerden Çalışan Anneye Kreş Yardımı İçin Başvuru Yapılabilecek?

Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden başvuru yapılabilmektedir. Projeye gösterilen yoğun ilgi sebebiyle ön kayıtlar Elazığ ve Malatya illerinde devam etmektedir. Kreş desteğini çeşitli sebeplerle bırakan anneler olması durumunda yedek listedeki anneler sırayla Çalışan Anne Kreş yardımından faydalanabileceklerdir. Bunun için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli şartları sağlayıp ön kayıt yapan annelere sistem tarafından kayıt randevusu oluşturularak, kesin kayıt için oluşturulan tarih ve saatte, projenin geçerli olduğu şehirlerdeki proje ofislerinden kesin kayıt yapılabilecek.

Kreş desteğinden faydalanmaya hak kazanan anneler, 24 ay boyunca destekten yararlanabilecekler ve Halk Bankasında TL ya da euro hesabı açtırarak her ay 100 euro düzenli ödeme alabilecekler. Anaokulu, Kreş veya gündüz bakımevlerine banka aracılığıyla ödeme yaptıklarına dair dekontları SGK’ya bildirmeleri ile, yapılacak kontroller sonucunda ödemeler SGK tarafından annelerin banka hesaplarına yatırılacak. Bu proje kapsamında 10 bin 250 anneye kreş desteği sağlanacaktır.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Kreş Desteğinden Faydalanan Annenin Yükümlülükleri Nelerdir?

Kesin kayıt yaptırdıktan sonra, çocuğun kreş, anaokulu veya gündüz bakım evine annenin çalıştığı süreyle paralel ve düzenli olarak gitmesi gerekmektedir. Çocuğun hastalık veya başka bir durumla alakalı devam edememesi halinde Proje Ofisine bilgi verilmesi gerekmektedir. İşverenin annenin 30 gün boyunca çalıştığına dair SGK’ya bildirim yapmalıdır. Kesin kayıt tarihinden sonra anaokulu, kreş veya gündüz bakımevine toplu ödeme yapılmamalı ve proje ofisine bildirilen hesaplar haricinde havale veya EFT yapılmamalıdır. Destekten yalnızca bir çocuğunuz faydalanabilir.

Kreş Yardımında Kesin Kayıtta İstenen Belgeler Nelerdir?

 • İmzalı başvuru formu
 • Anaokulu, kreş veya bakımevi çocuk kayıt bilgi formu ve taahhütname çalışma belgesi
 • Banka muvafakatname formu (Türkiye Halk Bankası’ndan açılan hesaplara dair ve imzalı)
 • Sizin ve çocuğunuzun kimlik belgelerinin fotokopisi
 • Çocuğunuzun vesikalık fotoğrafı istenmektedir.

Kreş Yardımı Hangi Durumlarda İptal Olur?

 • Kurumsal çocuk bakımı mali desteği, tek bir çocuk için ve en fazla 24 ay boyunca verilmektedir. Çocuk 72 aylık olduğunda veya ilkokula başladığında 24 ay mali destek almış olmasa dahi mali destek sona erecektir.
 • Mali destek ödemesi alınması şartlarının mücbir sebepler dışında üç kez ihlal edilmesi durumunda anne Kreş Desteğinden faydalanamayacaktır.
 • Projenin son geçerlilik tarihi olan 31 Mart 2022’den sonra, önceki aylar için ödeme alınamayacaktır.
 • Kurum tarafından yapılan denetimler, ziyaretler veya şikayetler sonrası, mali herhangi bir usulsüzlük yapıldığının tespit edilmesi durumunda, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanunu’na göre işlem yapılacak proje kapsamında sağlanan mali destek kesilecek, Projeye bir daha başvuru yapmaları engellenecek ve o güne kadar Proje kapsamında yapılmış olan tüm ödemeler geri alınacaktır.

Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

İşten Çıkarılma Durumunda Kreş Yardımı Kesilir Mi?

İşten çıkarılma durumunda iş aramanız süresince ve çocuğunuzun anaokulu, kreş veya gündüz bakımevinde devam etmesi durumunda en fazla üç ay Projeden faydalanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca covid sebebiyle çıkarılmalarda da İşkur’dan kayıt belgesi sunarak 3 ay daha mali destek almaya devam edebilirsiniz.

Peki Aylık Denetimler Nasıl Yapılacak?

Önceden haber vermeksizin, verilen bilgiler doğrultusunda çocuğun gittiği anaokulu, kreş veya gündüz bakımevine proje destek ekibi ziyaretler yapacak ve çocuğun üç kez mazeretsiz devamsızlığı tespiti durumunda veya herhangi bir usulsüzlüğün tespiti durumunda desteğin iptali sağlanacaktır.

Sizin için hazırladığımız, anaokulları ve kreşler listesi üzerinden çocuğunuz için en iyi kurumu hemen keşfedebilirsiniz.

İstanbul, Ankara ve İzmir anaokulları ve kreşleri hakkında ayrıntılı bilgi için listelerimizi inceleyebilirsiniz.

 • Proje başvuru kontenjanları dolduğundan ön kayıtlar kapanmıştır.

Bu makale Zehra Yeşilmen tarafından 12 Ekim 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek Özgüvenli çocuk yetiştirmek isteyen aileler neler yapabilir? Konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz makalemize göz atabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Natürel Orman Anaokulu Özel Okul
Özel Natürel Orman Anaokulu

Çocukların meraklarını esas alan, yaşatarak doğada doğayla öğreten bir okul.

Özel Bağcılar Düzgün Anaokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Düzgün Anaokulu

3 yaşında ki kızımın severek hergün koşarak gittiği değerli yöneticilerin ve sevgili öğretmenlerimizin son derece ilgili...

Özel Bihter Anaokulları Eyüp Şubesi Özel Okul
Özel Bihter Anaokulları Eyüp Şubesi

Bölgemizde kaliteli anaokullarından biridir. Böyle bir okulu eğitim sektörüne kazandıran başta kurucuları ve tabii en bü...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum