fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Görüntülenme Sayısı: 17796

Anaokulu seçiminde önemli olan kriterler elbette çok fazla. Bu kriterler ihtiyaca yönelik sıralamanıza göre değişecektir.

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? -1

Anaokulu Seçimi Nasıl Olmalı?

Örneğin çocuğunuz çok hassas bir çocuksa anaokulu seçiminde önceliğiniz; kullanılan öğretim yöntemlerinden çok öğretmenin yaklaşımı olacaktır. Ya da çocuğunuz içe dönük bir çocuksa sosyal etkinlikleri ve ders dışı aktiviteleri zengin bir anaokulu seçimi doğru olacaktır. Anaokulu seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta; sizin için önemli olan ana başlıkları listelemeniz sonrasında ilk olarak çocuğunuzun, daha sonra sizin önceliklerinize göre sıralamanız olacaktır.

Anaokuluna ulaşım nasıl sağlanıyor?

Çocuğunuzun yaşı küçükse ev-okul arasındaki mesafe özellikle çok önemli. Mümkün olduğunca evinize yakın, ulaşımı kolay bir anaokulu seçmeniz çocuğun yararına olacaktır.

Anaokulu öğretmenlerinin eğitim yaklaşımları nasıl?

Bu konuda en güvenilir bilgiyi alacağınız kaynak, daha önceden aynı anaokulu öğretmeninden çocuğu eğitim almış velilerin yorumları. Çocuğunuz çok duygusal ve hassas bir çocuk ise çok katı disiplin anlayışı olan bir anaokulu öğretmeninde çok zorlanacaktır. Tam tersi çocuğunuz kurallara uymakta zorlanan, sıra alma becerisi gelişmemiş ve disipline ihtiyacı olan bir çocuk ise aşırı yumuşak bir anaokulu öğretmenin sınıfında zorlanacaktır.

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? -2

Güvenlik önlemleri ve hijyen (sınıflar-tuvalet-mutfak) koşulları yeterli mi?

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz anaokuluna gün içinde yapacağınız kısa ziyaretlerle okulun temizlik koşulları hakkında az-çok bilgi edinebilirsiniz. Bu ziyaretleri anaokulu açıldıktan birkaç saat sonrasına denk getirmeniz gün içinde ne aralıklarla temizlik yapıldığını gözlemleme şansını verecektir size.

Anaokulu yemek listesinde bulunan yemeklerin temini

Anaokulu yemek listesinde bulunan yemekler Yemek şirketlerinden temin ediliyor ise seçeceğiniz anaokulunun gerekli sertifikalara sahip şirketlerle çalışıp çalışmadığını öğrenmenizde fayda var. En sağlıklısı ve tercih edileni okulun kendi bünyesinde pişirttiği yemekler ve bunların kalori dengesidir. Çoğu başarılı anaokulu yemek listelerini bir beslenme uzmanına danışarak oluşturmaktadır.

Spor ya da sanatsal faaliyetler var mı?

Çocuğunuzun tüm eğitim hayatı boyunca gerekli olacak temel sorulardan biridir bu aslında. Okulda drama, spor ve sanatsal faaliyetler var mı? Anaokulu etkinliklerinin içerikleri nedir? Ve en önemlisi bu faaliyetler alana hakim eğitmenler tarafından mı veriliyor?

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? -3

Eğitim materyali yeterli mi? Materyallerin malzemesi çocuklara uygun mu?

Anasınıfında kullanılan eğitim malzemeleri amacına uygun mu? Anasınıfı oyuncakları ve eğitim araçlarının boya, doku vb. özellikleri yaşa uygun mu? Hangi aralıklarla temizliği yapılıyor? Anaokulu etkinliklerinde ne kadar eğitim malzemesi kullanılıyor?

Anasınıflarının mevcutları ideal sınırda mı?

Anasınıfının metrekaresine göre ve eğitimcisi sayısına göre azami düzeyde sayıya sahip olması gerekmektedir. Yaş grubu küçük olduğu için tercih edilen her zaman makul sayıda öğrenci olmalıdır. Bir grubun öğrenci sayısı en fazla 20 olmalıdır.

Anaokulu eğitim personeli yeterli mi?

Anaokulunda anaokulu öğretmeni, okul öncesi öğretmeni, yardımcı öğretmen psikolojik danışman ve yeterli sayıda yardımcı personel ve güvenlik görevlisi bulunmalıdır. Çoğu anaokulu psikoloğu haftada 2 ya da 3 gün anaokulunda görüşme almak üzere anlaşmaktadır. Tercihiniz sürekli anaokulunda bulunan psikolojik danışman olmalı.

İyi bir anaokulu fakat maddi olarak bütçenize uygun mu?

Anaokulu seçiminizi yaptınız, doğru anaokulunu buldunuz. Anaokulu tüm aradığınız şartları taşıyor fakat yıllık bütçenizi aşıyor ise elbette bütçenizi zorlamayacak farklı arayışlar içerisine girmeniz gerekmektedir. Özel düşünüyorsanız daha uygun bütçeli ya da devlet bağımsız anaokullarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Anaokuluna Gitmenin Çocuğunuza Faydaları makalesine göz atın!

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olmalı? makalesini inceleyin!

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İki Sene Anaokuluna Gitmek Okul öncesi eğitimde iki sene geçirmesi öngörülen çocukta ve eğitim kurumunda nelere dikkat edilmelidir? Çocuğunuzu anaokuluna iki sene yollamak neler sağlar?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Pembe Mavi Yuvam Anaokulu Özel Okul
Özel Pembe Mavi Yuvam Anaokulu

KIZIM 2 YILDIR SEVEREK DEVAM ETMEKTE. BÖLGEMİZDEKİ EN KALİTELİ KURUM.OKUL GEREK FİZİKİ YAPISI GEREKSE KURUCULARININ EĞİT...

Özel Düşlerevi Anaokulu Özel Okul
Özel Düşlerevi Anaokulu

Okulda en önemli nokta 5 gün tecrübeli bir psikolojik danışmanın bulunması.Eğitimi ve profesyonel bakış açısı hemen hiss...

Özel Torbalı Bilgi Parkı Anaokulu Özel Okul
Özel Torbalı Bilgi Parkı Anaokulu

Bir okuldan çok daha fazlası. Her iki çocuğumuda gönderdim ve çok memnunum. Edep ahlak bilgi ve aklıma gelmeyen daha bir...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum