fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Montessori Eğitimi Almış 10 Başarılı İnsan

Görüntülenme Sayısı: 31038

Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori yaklaşımı her çocuğun kendine özgü bireyselliğine, becerilerine ve ilgi alanlarına uyan, bireysel öğrenme hızı ve karakter özelliklerini dikkate alan bir eğitim modelidir.

Maria Montessori’nin oluşturduğu eğitim yaklaşımı ile kendisi gibi ilkeli ve başarılı birçok bireyin yetişmesine katkı sağlamıştır. İşte Montessori eğtimi almış ünlülerden bazıları;

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-1

Gabriel Garcia Marquez

Tam adı Gabriel José de la Conciliación García Márquezolan Gabriel Marquez romancı, hikayeci ve oyun yazarıdır. Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar özellikle büyülü gerçekçilik edebi türünün en önemli temsilcisidir. Masalsı dili, güçlü gözlemleri ve hikayeleri anlatım biçimindeki sadeliği ile birçok edebiyat sever tarafından en önemli yazarlar arasında sayılır.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-2

Anneliese "Anne" Marie Frank

Anne Frank ilk Yahudi kadın yazardır. Yazdığı günlük, kendisinin Hitler'in toplama kamplarında ölümünden sonra bulunur ve yayınlanmasına karar verilir. 16 yaşında hayata veda eden Anne Frank, Yahudi Soykırımının simgesi olarak anılır.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-3

Larry Page ve Sergey Brin

Larry Page ve Serger Brin internetteki her şeyi kullanıcılara yararlı şekilde listelemek için kurdukları Google.com'la dünyanın en önemli isimleri haline geldi. Bu başarıları sayesinde dünyanın en zengin insanları listesinde üst sıralarda yer alırlar.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-4

Jeff Bezos

Dünyanın en büyük internet satış sitesi Amazon.com'un kurucusu olan Jeff Bezos da Montessori okulundan mezun. Amazon.com haricinde havacılık ve uzay araştırma şirketleri kurucusu ve sahibidir.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-5

Berry Brazelton

Berry Brazelton çok başarılı bir pediarist ve yazardır. "Anneler ve Çocuklar" ülkemizde en bilinen kitabıdır.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-6

Helen Hunt

Birçok sinemasever tarafından sevilen başarılı oyuncu Helen Hunt en iyi kadın oyunca dalında toplam 46 defa ödül almış ve 64 defa aday gösterilmiştir. Emmy, Altın Küre ve Oscar gibi sinema sektörünün en prestijli ödüllerine sahiptir.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-7

Sean ‘P.Diddy’ Combs

Birçok müzik ödülünün sahibi ünlü rap ve R&B yıldızı Puff Dady de Monstessori eğitimi görmüştür.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-8

Prens William ve Prens Harry

Prens William, İngiliz kraliyet ailesi mensubudur, eğitimini saray yerine devlet okulunda gerçekleştiren ilk kraliyet ailesi mensubu olmuştur. Prens Harry ise Britanya tahtının beşinci sıradaki varisidir. Kraliyet ailesi de çocuklarının eğitiminde Montessori yaklaşımını seçmiştir.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-9

Ayrıca İngiltere kraliyet ailesinin en küçük ikinci üyesi Prens William’ın oğlu 2 yaşındaki Küçük Prens George da eğitimini babasının gitmiş olduğu Westacre Montessori Anaokulu’nda sürdürmektedir.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-10

Katharine Graham

Katharine Graham, Washington Post'un eski sahibidir. 1998 yılında yazmış olduğu kitabı ile “Biyografı“ dalında Pulitzer Ödülünü kazanmıştır.

Montessori Eğitimi Almış Başarılı İnsanlar-11

Peki Maria Montessori Kimdir?

İtalya’daki tıp eğitimini tamamlayarak ilk kadın doktor unvanını elde eden Maria Montessori yaşadığı çağın ilerisindeki düşünceleriyle birlikte kadın haklarının önemli savunucularından olmuştur. Maria Montessori ayrıca felsefe, antropolojisi, sağlık ve psikoloji çalışmaları da yapmıştır. 1907 yılında Roma’da çalışan ailelerin çocuklarıyla çalışmak için üniversiteden ayrılır ve kürsüsünden vazgeçer. İtalya’da eğitim adına birçok görevde bulunan Maria Montessori, Mussolini yönetimin baskısıyla ülkeden ayrılmak zorunda kalır. 1940, 1950 ve 1951 yıllarında Nobel ödüllerine aday gösterilen Maria Montessori, Noordwijk Zee de Dutch sahilindeki bir köyde evin bahçesinde hayata gözlerini yummuştur.

Diğer ünlüler;

Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, Julia Child, Elizabeth Berridge, Kami Cotler, Melissa ve Sarah Gilbert gibi ünlü isimler de Montessori okulandan mezun olmuşlardır.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Montessori Eğitimi

Sitemizdeki Montessori Okulları için Montessori Eğitimi Veren Okullar içeriğini inceleyebilirsiniz.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kadıköy`de Yaz Okulu Programı Bulunan Anaokulları Kadıköy bölgesinde 2015-2016 eğitim döneminde yaz okulu eğitimi veren okulların isimleri nedir ? Kadıköy'de ki hangi okul tüm sene eğitim kapsamında yaz okulu hizmeti veriyor ? Kadıköy'de yaz okulu hizmeti veren kurumların isimleri nedir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel ParkTarabya Preschool Özel Okul
Özel ParkTarabya Preschool

Yeri, konumu, temizliği, güvenliği, egitimi, ögretmenleri kısacası herseyi ile mükemmel bir okul.Keşke ilkokuluda olsayd...

Özel Tuzla Yeşil Bahçe Anaokulu Özel Okul
Özel Tuzla Yeşil Bahçe Anaokulu

yeni bir binaya geçeceklerini öğrendiğimizde biraz tedirgin olmuştuk şimdi çok memnunuz

Özel Meva Alettin Anaokulu Özel Okul
Özel Meva Alettin Anaokulu

Okuldan öğretmenlerimizden yöneticimizden Her aşamada çok memnunuz. Kızım severek isteyerek gidiyor mutlu dönüyor. Sen...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum