fb

Okul Öncesi Bilgisayar Eğitiminin Artıları ve Eksileri

Görüntülenme Sayısı: 879

Bilgisayar çağının başında sınıfta bilgisayarları kullanan tek eğitim kurumları üniversitelerdi. 1960'larda ve 1970'lerde, bazı lise öğrencileri onlara erişmeye başlamıştı. 1980'li yılların kişisel bilgisayar devrimi, bilgisayarları ortaokullara ve ilköğretim okullarına yerleştirmeye başladı ve günümüz bilgisayarları ve tabletleri anaokullarına girme yollarını buluyor. Bunun iyi bir şey olup olmadığı önemli bir tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

Okul Öncesi Bilgisayar Eğitiminin Artıları ve Eksileri

Teknoloji ile Tanıdık Olma

Bilgisayar teknolojisini sınıfta tanıtan en önemli faydalardan biri genç yaşta çocuklara teknolojiye tanıtıyor olmasıdır. Akıllı telefonlar, araç içi navigasyon, ATM makineleri ve hatta akıllı TV'ler gibi teknolojik okur-yazarlık içeren geniş bir kategori olan cihazlar, bilgisayarlarla etkileşime geçerek harcadığımız zaman sadece bir lüks değil; bir zorunluluk. Teknolojiye alışılan çocukların bunlara alışması modern toplumda yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Okul Öncesi Bilgisayar Eğitiminin Artıları ve Eksileri-1

Görsel Öğrenme

İnsan beyni, görsel bilgileri tüketmek üzerine gelişmiştir. Gezegendeki deneyimlerimizin çoğunda derslik, ders ya da resmi dilimiz yoktu. Çevremizde bir dünya vardı, bu dünya bize görsel ipuçları verdi. Bilgisayar teknolojisini sınıflara entegre etmek, okul öncesi yaştaki öğrencilere duvar vitrini veya kitaplara bakarak mümkün olduğunca daha fazla şey görme şansını verir. Ancak bir çocuğun bilgisayar başında uzun zaman geçirmesi kendisi için iyi olmayabilir. Bu alışkanlığı sürdürmeye devam ederse bilgisayar başında yemek yemek gibi alışkanlıklar kazanırsa. Bir koltukta uzun süre vakit geçirirse; kas gelişimini durdurur, aile bağlarını zayıflatabilir.

Okul Öncesi Bilgisayar Eğitiminin Artıları ve Eksileri-3

Etkileşim

Bir anaokulu öğrencisinin gelişmesine yardımcı olmanın en iyi yolu etkileşimle ilgilidir. Bir çocuk video izlemek için bir ekranının önüne koymak onları eğlendirmek amaçlı olabilir, doğru programlarla onlara zarar vermez ve bilişsel yeteneklerinin büyümesine yardımcı olur. İyi bilgisayar yazılımı etkileşimli olup, anaokulu öğrencilerini meşgul ederler ve eğlendirilirken öğrenirler.

Okul Öncesi Bilgisayar Eğitiminin Artıları ve Eksileri-4

Uygunsuz içerik

Bilgisayar teknolojisinin anaokullarına dahil edilmesindeki en büyük risk, çocukların uygun olmayan içeriğe maruz kalma ihtimalini arttırmasıdır. Okul öncesi yaştaki çocuklarımızın karmaşık dünyamızı işleme kabiliyeti sınırlıdır ve bir bilgisayar bu dünyayı sınıfa getirir. Bu risk, filtreleme yazılımının kullanılmasıyla veya hatta bilgisayarın ağ bağlantısını keserek hafifletilebilir, ancak bu yasal bir endişe kaynağıdır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 16 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Öncesi Çocukların Okuma Alışkanlığı Okul öncesi dönemde çocuklarınıza temel seviyede okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır ? Okuma alışkanlığının çocuklarda faydası nedir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Keşif Anaokulu Özel Okul
Özel Keşif Anaokulu

İki yıldır ikizlerim tuzla keşif anaokuluna gitmekte oncelikle okul kurucumuz ve öğretmenlerimizin içtenliği çocuklarıma...

Özel Çayyolu Şirin Ada Kreş Ve Gündüz Bakım Evi Özel Okul
Özel Çayyolu Şirin Ada Kreş Ve Gündüz Bakım Evi

Güler yüzlü, enerjik ve öz verili öğretmenleri var. Kızımala kendi çocukları gibi ilgileniyorlar. Okul tertemiz, geniş v...

Özel Ataşehir YAPA Yaşam Paylaşım Anaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir YAPA Yaşam Paylaşım Anaokulu

Fiziksel imkanları bakımından görünüşte güzel bir okul gibi geliyor ancak eğitimi açısından çok memnun kalmadık. Öğrenci...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum