fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası

Görüntülenme Sayısı: 74292

Bazı aileler sanat eğitimini bir lüks olarak görse de, okul öncesi basit sanat etkinlikleri çocuk gelişiminin temel taşlarından biridir. Görsel estetiği yaratmayı ve takdir etmeyi öğrenmek, gelecek kuşağın gelişimi için her zamankinden daha önemli olabilir.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-1

Sanatın Çocuklara Gelişimsel Faydaları

1. Motor Becerileri

Bir fırça tutma veya boya kalemi ile oyma gibi sanatsal çalışmalara katılan hareketlerin çoğu, küçük çocuklarda ince motor becerilerinin gelişimi için gereklidir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, üç yaşın etrafındaki gelişimsel kilometre taşları bir daire çizmek ve güvenlik makaslarını kullanmaya başlamalı. Dört yaşına gelindiğinde, çocuklar bir kare çizebilir ve makaslarla düz çizgileri kesmeye başlayabilir. Pek çok okul öncesi programı, çocukların yazmaya ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirdiği için makas kullanımını vurgular.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-1

2. Dil Gelişimi

Çok küçük çocuklar için sanat yapma - ya da sadece onun hakkında konuşmak - renkler, şekiller ve eylemler için kelimeler öğrenme fırsatı sağlar. İlkokul öğrencileri Farklı resim stillerini gördüklerinde, kendi kreasyonlarını tartışmak için ya da hangi duyguların ortaya çıktığı hakkında konuşmak için betimsel kelimeleri kullanabilir.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-3

3. Karar Verme

Amerika’da sanat için yapılan bir rapora göre, sanat eğitimi problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini güçlendirir. Sanat yaratma sürecinde kararlar ve seçimler yapma deneyimi, yaşamın diğer alanlarına taşınır. Çocuklar araştırmak ve düşünmek, denemek ve yeni fikirler denemek istiyorsa, yaratıcılığın çiçek açma şansı vardır.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-4

4. Görsel Öğrenme

Çizim, oyma ve ip üzerine oyma boncuklar yerleştirme, her zaman olduğundan daha önemli olan görsel-mekansal becerileri geliştirir. Bebeklerin, çocukların okumadan akıllı telefonu veya tableti nasıl kullanacağını bilebiliyor olması, çocuklar görsel bilgiyi aldıkları anlamına gelir. Bu bilgi, dijital medyadan, kitaplardan ve televizyonlardan resimlerden veya üç boyutlu nesnelerden elde ettiğimiz ipuçlarından oluşur.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-5

5. Yenilikçilik

Çocuklar kendilerini ifade etmeye ve sanat yaratmada risk almaya teşvik edildiklerinde, yetişkin yaşamlarında önemli olacak yenilik duygusu geliştirirler. Yenilikçi yönelime sahip olan bireyler toplumun gelişmesi için araştırmalarını her zaman sürdürürler. Sanat, bu süreci ve düşünceyi ve şeyleri daha iyi hale getirme deneyimini teşvik etmenin bir yoludur!

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-6

6. Kültürel Farkındalık

Gittikçe farklılaşan bir toplumda yaşadığımız için, medyada farklı grupların imajları karışık mesajlar da gösterebilir. "Bir çocuk ırkçı veya cinsiyetçi bir anlama yönelten bir oyuncakla oynuyorsa, oyuncunun estetiği, saçının rengi, şekli ve dokusu nedeniyle ırkçı veya cinsiyetçi anlamın bir kısmını gelişir." Çocukların, bir konuyu düşünürken bir sanatçının veya tasarımcının yaptığı seçimlerin farkında olmalarını sağlamak, çocukların gördüklerinin sadece bir kişinin gerçekliği yorumlaması olabileceği doğruluğunu sorgulamalarına yardımcı olur.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Çocuklara Faydası-7

7. Gelişmiş Akademik Performans

Araştırmalar, sanat ile diğer alanlar arasında bağlantı olduğunu göstermektedir. Sanatla düzenli olarak (bir yıl boyunca her hafta 3 saat) katılan gençlerin bu alanda bir katılım göstermeyen gençlerden, matematik ve fen veya makale ve şiir yazımın dört kat daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

Bu Makalelerde İlginizi Çekebilir

 • 2-5 Yaş Beceri Destekleyici Etkinlikler
 • Anasınıfı Boyama Etkinlikleri
 • Bu makale Furkan Namlı tarafından 10 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır.
  Diğer Veliler ile Paylaş!

  Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
  Yorum Yap
  Ad Soyad *
  E-Posta Adresiniz *
  Yorumunuz *
  PAYLAŞ
  Sonraki Makaleye Göz Atın
  Çocuklarınız ve Sizin için Teknoloji Diyeti Amerika'da yapılan pediatri çalışması sizin ve çocuklarınız için dijital ortamda sağlıklı bir hayat için önerilerde bulunuyor.
  İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
  Özel Ümraniye Lego Anaokulu Özel Okul
  Özel Ümraniye Lego Anaokulu

  Okulda verilen eğitim çok eğitici ve öğretici.veliler İle iletişim süper öğrenciler okula giderken mutlu gelirken mutlu...

  Özel Altın İzler Anaokulu Özel Okul
  Özel Altın İzler Anaokulu

  Her anlamda Harika bir okul. Teknolojik sınıflar ve atölye Sistemi çocuklara çok şey katıyor. Temizlik ve hijyen 1 numar...

  Özel Düşbahçesi Anaokulu Özel Okul
  Özel Düşbahçesi Anaokulu

  Kızımızdaki değişimi ilk günlerden itibaren gözlemeye başlamıştık düşbahçesiyle tanışmamızdan kısa bir süre sonra. İyi k...

  Üye Girişi

  Şifremi Unuttum

  veya

  Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

  Üye Ol

  veya

  Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum