fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Amerika Eğitim Sistemi

Görüntülenme Sayısı: 12935

Amerikan eğitim sistemi, ülke eyaletlerden oluştuğundan dolayı tek bir merkezden yönetilmemektedir. Bunun yerine her eyaletin kendine has kuralları bulunmaktadır. Ülkeye dünyanın her yerinden öğrenciler gelmekte ve ABD'de üniversite okumanın ayrıcalıklarından faydalanmak istemektedirler. Zorunlu eğitimin başladığı yaş 5 ile 7 arasındadır. Öğrenciler 16 ile 18 yaşına kadar eğitime devam etmek zorundadırlar. Peki Amerika eğitim sistemi öğrencilerini nasıl yetiştiriyor? ABD'de zorunlu eğitimini tamamlayan öğrenciler daha sonra hangi okullarda eğitim almaya devam edebiliyor?

ABD Eğitim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerika'da anaokulu eğitimi zorunlu değildir. Ebeveynler dilerse çocuklarını ilkokula hazırlamak adına bir kreş veya anaokuluna gönderebilirler. Anaokulu eğitiminden sonra her öğrenci sırasıyla ilkokul, ortaokul ve liseye gitmek zorundadır. Amerika'da bir eğitim yılı genellikle Eylül ayında başlar ve Haziran ayında son bulur. Bu iki ay arasında eyaletten eyalete değişmekle birlikte eğitim 3 döneme ayrılmaktadır. Bu dönem aralarında Bahar ve Güz adı verilen birer haftalık tatiller olmaktadır. Okullar kapandıktan sonraki yaz tatili ise ortalama 3 ay sürmektedir. Ancak Amerika yüz ölçümü büyük bir ülke olduğundan farklı iklim koşullarını aynı anda yaşamaktadır. Bu sebeple tatil dönemleri eyaletlere göre farklılık göstermektedir.

Ulusal bir eğitim müfredatının olmadığı Amerika'da, müfredatı eyaletler ve okullar ortak belirlemektedir. Ders sayısı ve türü değişse de bütün eyaletlerde ortak olan bazı dersler bulunmaktadır. Bunlar; İngilizce, matematik, yabancı dil ve okumadır. Ülkede zorunlu eğitim devlet kurumları tarafından ücretsiz verilmektedir. Bunun yanında öğrencilerin başarı düzeylerini yukarı çeken, fiziksel imkanları fazla olan özel okullarda bulunmaktadır. Ancak bu özel okulların fiyatları çok yüksek olduğundan aileler genellikle devlet kurumlarını tercih etmektedir. Aileler okul tercihi yaparken evine en yakın olan eğitim kurumlarını belirlemektedir. Daha sonra bölge idaresine başvuru yapılmakta ve okula kayıt gerçekleşmektedir.

ABD eğitim sisteminde bir öğrenci 6 yaşında ilkokul eğitimine başlamaktadır. Bu eğitim süreci eyalete bağlı olarak 5 veya 6 yıl sürmektedir. Bu seviyeyi başarıyla tamamlayan öğrenciler ortaokul programına geçmektedir. Bu program iki farklı kademeden oluşmaktadır. Bunlar, ortaöğretim ve lisedir. Ortaöğretim genellikle 3 yıl, lise eğitimi ise ortalama 4 yıl sürmektedir.

Amerika'daki okullarda öğrenciler en az öğretmenler kadar derste aktif olmaktadırlar. Dönem boyunca birçok sunum hazırlayan öğrenciler bu sunumlarını sınıftaki arkadaşlarına sunmakta ve bazı dersler bu şekilde işlenmektedir.

Amerika'da Lise Eğitimi

Amerika özellikle lise eğitimi ile adından sıkça söz ettirmektedir. Öğrencilerin lisede dersleri 07.00 veya 09.00'da başlamakta 16.00 civarında son bulmaktadır. Ders süresi ise ortalama 40 ile 90 dakika arasındadır. 90 dakikayı bulan dersler çok uzun gibi görünebilir ancak bu uzunluktaki derslerin ara verilmeden yapılan blok dersler olduğu bilinmelidir. ABD lise eğitim sistemi öğrencilerin akademik başarısının yanında sosyal ve fiziksel gelişimini de oldukça önemsemektedir. Bu sebeple ülkede özellikle; basketbol, Amerikan futbolu, yüzme ve atletizm gibi sporlara büyük önem verilmekte ve dünyaca ünlü sporcular yetiştirilmektedir.

Amerika'daki liselerde her öğrencinin görmesi gereken bazı çekirdek dersler vardır. Bunun dışında öğrenciler kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusuna seçmeli derslerden faydalanabilirler. Öğrenciler liseye yerleşirken okulların derin bir araştırmasına girerler. Bu süreçte en önemli kriter öğrencilerin ağırlık not ortalaması yani GPA (Grade Point Average)'dır. Notların yorumlanması ve bir öğrencinin liseye kabul edilmesinden çok farklı kriterler bulunmaktadır. Örneğin 3.0 GPA'sı olan iki öğrenciden biri prestijli bir liseye gidebilirken diğeri sıradan bir liseye devam etmek zorunda kalabilir.

Amerika'da Yükseköğretim

Amerika'daki her üniversitenin bir kabul ofisi bulunmaktadır. Bu ofisler öğrencinin lise eğitimi boyunca hangi dersleri aldığını, zor derslerden başarıyla geçip geçmediğini inceler. Bu görevliler yalnızca öğrencinin ağırlık not ortalaması ve derslerdeki başarısına bakmamaktadır. Öğrencinin katıldığı kulüpler, düzenlemiş olduğu yardım kampanyaları, başarılı olduğu spor müsabakaları da üniversiteye kabul edilmede önemli rol oynamaktadır. Öğrencilerin bu tür organizasyonların içinde yer almış olmaları onların ekip çalışması, liderlik, sosyal sorumluluk gibi değerli yaşam becerilerini kazanmış olduğunu göstermektedir.

Lise eğitimini bitiren öğrenciler daha sonraki eğitim seviyesi için birçok seçeneğe sahip olmaktadır. Bir an önce meslek sahibi olmak isteyen ve herhangi bir sektöre kalifiye eleman olarak girmeyi düşünen öğrenciler meslek okullarına gidebilmektedirler. Bu kurumlarda 2 sene boyunca eğitim alan ve bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması almaya hak kazanmaktadırlar. Öğrencilerin lise eğitimini tamamladıktan sonra bir başka seçeneği ise 4 yıllık üniversitelerdir. Bu seviyeyi tamamlamak için öğrencilerin derslerden 120 kredi toplamaları gerekmektedir. Bu sayıya ulaşan öğrenciler lisans diploması almaya hak kazanmaktadırlar.

Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Montessori Etkinlikleri Montessori etkinlikleri ile ilgili önerileri inceleyebilir ve 3 ile 6 yaş arasındaki çocukların yapabileceği Montessori etkinliklerine göz atabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Hazar Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Hazar Koleji Ortaokulu

Hazar Koleji'ni çok seviyoruz, oğlum severek gidiyor. Öğretmenler, genel yönetim ve çalışanlardan da çok memnunuz. Önümü...

Özel Almira Butik Anaokulu Özel Okul
Özel Almira Butik Anaokulu

Çocuklara ve velilere yaklaşımıyla bir aile sıcaklığını aratmayan ve eğitim de katkılarıyla da tartışılmaz gelişimler ak...

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum