fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Fen ve Teknoloji Lisesi Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 14512

Fen ve Teknoloji liseleri teknoloji ve bilişim temelli eğitim veren özel eğitim kurumlarıdır ve öğrencilerinin genç yaşta yazılım, mühendislik gibi disiplinleri öğrenmelerine olanak sağlamaktadır. Son 10 yılda ebeveynler ve lise çağına gelmiş çocuklar tarafından tercih edilen bir lise türüdür. Fen ve teknoloji liselerinin özellikleri ve avantajları nelerdir, fen ve teknoloji liselerini fen liselerinden ayıran şeyler nelerdir, fen ve teknoloji liselerine nasıl girilir, mezunları ne yapar, fen ve teknoloji liselerinin fiyatları nelerdir gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabileceksiniz.

Fen ve Teknoloji Lisesi Nedir?

Fen ve Teknoloji Liselerinin Özellikleri ve Avantajları

2006 senesinde İstanbul’da eğitim vermeye başlayan fen ve teknoloji liseleri yıllar içerisinde çeşitli illere yayılmış durumdadır. 2021 yılı itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Kocaeli gibi illerde fen ve teknoloji liseleri eğitim vermektedir. Fen ve teknoloji liseleri üstün nitelikli bilim insanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Fen ve teknoloji liseleri fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini bütün olarak ele alan STEM (Science - Technology - Engineering - Mathematics) eğitim modelini esas alarak öğrencilerini yetiştirmektedir. Fen ve teknoloji liseleri kullandıkları eğitim modeli dışında sağladıkları birçok imkan sayesinde de avantajlı konumdadır. Fen ve teknoloji liselerinin sağladığı avantajlar;

 • Anadolu ve fen liselerinde bulunan klasik laboratuvarların yanında; genetik, araştırma, mekatronik, robot, yazılım laboratuvarları gibi hizmetleriyle öğrencilerin araştırma ve üretme potansiyellerini geliştirmektedir.
 • Fen ve teknoloji liseleri hazırlık dahil olmak üzere verdikleri 5 senelik eğitimle öğrencilerin yabancı dil gelişimlerini desteklemektedir.
 • Müfredatta yer alan temel bilim derslerinin yanında, üniversite akademisyenleri tarafından verilen temel mühendislik eğitimi de almaktadırlar.
 • Öğrencilerin aldıkları yoğun teknoloji eğitimi ve yabancı dil eğitimleri sayesinde yurt dışından eğitim bursları almak konusunda şansları daha yüksektir.
 • Fen ve teknoloji liseleri yoğun şekilde gerçekleştirdikleri uygulamalı dersler sayesinde öğrencilerine teorik ve pratik eğitimi bir arada verebilmektedir.
 • Fen ve teknoloji liselerinde öğrenim gören öğrenciler fen ve bilim alanında aldıkları donanımlı eğitim sayesinde kariyerlerine bir adım önde başlıyorlar.

fen teknoloji lisesi

Fen ve Teknoloji Liselerinin Anadolu Liselerinden ve Fen Liselerinden Farkları Nelerdir?

Fen ve teknoloji liseleri sıklıkla fen liseleri ile, zaman zaman da anadolu liseleri karıştırılabilmektedir. Özel fen ve teknoloji liseleri bazı açılardan fen liselerinden ayrılmaktadır. Anadolu liselerinden ise büyük oranda farklıdır. Fen ve teknoloji liselerinin anadolu liselerinden ve fen liselerinden farkları;

 • Anadolu liseleri müfredat derslerine eş ağırlık veren bir eğitim modeli izlerken fen liselerinde sayısal dersler daha ağırlıklıdır. Fen ve teknoloji liselerinde ise müfredat dahilindeki ağır uygulanan sayısal ders programının yanında, seçmeli bilim ve teknoloji dersleri alınabilmektedir.
 • Fen ve teknoloji liselerinde eğitim gören öğrenciler patentli çalışmalar yapabilecekleri yetkinlik düzeyinde teknolojik eğitim görmektedirler. Anadolu ve fen liselerinde bu teknolojilere ayak uydurabilecekleri ve hayatlarına entegre edebilecekleri düzeyde teknolojik eğitim görmektedirler.
 • Teknoloji liseleri, fen liselerinden ve anadolu liselerinden farklı olarak öğrencilerine robotik, genetik, bilgisayar, yazılım gibi alanlara ayrılmış laboratuvar imkanı sağlamaktadır.
 • Fen ve teknoloji lisesi öğrencileri, her okulda alınabilen seçmeli derslerin yanında bilgisayar destekli çizim, bilgisayar bilimi ve çeşitli programlama dersleri alabilmektedirler.

bahçeşehir fen ve teknoloji lisesi taban puanı

Özel Fen Teknoloji Liselerine Kimler, Nasıl Kayıt Olabilir?

Siz de eğer hızla gelişen teknolojiyi ilgiyle takip ediyor ve inceliyor, gördüğünüz gelişmeler karşısında “Bu fikir benim de aklıma gelmişti!” diyorsanız; alanında yetkin ve başarılı bir bilim insanı olmak istiyorsanız fen ve teknoloji liseleri tam size göre demektir. Teknoloji liseleri Fen teknoloji lisesi mezunları, Türkiye’nin alanında öncü üniversitelerinde lisans eğitimi alma fırsatı bulmalarının yanında, dünyada alanında bir numara olan Stanford gibi üniversitelerden çeşitli burs olanaklarıyla kabul alabilmektedirler. Ülkemizde şu an için devlet kurumu olarak fen ve teknoloji lisesi bulunmamaktadır. Fen ve teknoloji liseleri genelde adı bilinen kolejlere bağlı olarak açılmaktadır. Özel fen ve teknoloji liseleri sınav başarılarına göre öğrencilere çeşitli burslarla eğitim desteği sağlamaktadır.

Teknoloji liselerine kayıt olabilmek için Liseye Giriş Sınavında üstün başarı göstermeniz beklenmektedir. Girdiğiniz yüzdelik dilime göre teknoloji liselerinden alabileceğiniz burs oranı değişebilmektedir. Liseye Giriş Sınavında kazandığınız başarı, fen ve teknoloji liselerine girmek için her zaman yeterli olmayabilir. Bazı fen ve teknoloji liseleri Liseye Giriş Sınavında kazandığınız başarıya ek olarak, kendi okullarının bünyesinde yaptığı çeşitli mülakat ve sınavlarda da başarı göstermenizi bekleyebilir. Bu mülakatlarda ve Liseye Giriş Sınavında gösterdiğiniz başarıya göre %100’e kadar burslu şekilde fen ve teknoloji liselerinde eğitim görebilirsiniz.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi ve İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Liseye Giriş Sınavına ek olarak kendi okulları bünyesinde sınav ve mülakatlarla burs veren fen teknoloji liselerindendir.

fen ve teknoloji liseleri fiyatları

Özel Fen ve Teknoloji Liseleri Fiyatları

Özel fen ve teknoloji liselerinin fiyatları bulundukları şehre, bağlı oldukları kolej gibi eğitim kurumlarına, sunduğu imkanlara ve verdikleri eğitimin kalitesine bağlı olarak değişebilmektedir. Öğrencilerin neredeyse tamamı çeşitli yüzdelerde kazandıkları burslarla eğitim görmektedirler. Özel fen ve teknoloji liselerinin eğitim ücretleri, herhangi bir burs ve indirimin olmadığı haliyle aylık ortalama 8000 TL- 15000 TL aralığında değişmektedir.

Bulunduğunuz şehirdeki özel fen ve teknoloji liselerini aşağıdaki listeden hemen inceleyin.

 • İstanbul’daki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.
 • Ankara’daki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.
 • İzmir’deki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.
 • Antalya’daki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.
 • Bursa’daki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.
 • Kocaeli’deki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.
 • Adana’daki özel fen ve teknoloji liseleri için tıklayın.

Bu makale tarafından 26 Temmuz 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Z Kuşağı Nedir? Z kuşağı nedir? Z kuşağının özellikleri nelerdir? Y kuşağından farkları nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Madenler Birey Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Madenler Birey Anadolu Lisesi

Okulun müdürü çok kaliteli düzgün bir hanımefendi!! öğretmen değişikliği yapılmasa dahada iyi olur bütün öğretmenler çok...

Bilgin Özel Anadolu Lisesi Özel Okul
Bilgin Özel Anadolu Lisesi

Bilgin özel Anadolu lisesiyle tanışalı 3 yıl oldu.Müdüriyetten güvenliğine kadar bütün kadro öğretmenlerimiz birebir ilg...

Özel Çamlıca Oğuz Fen Bilimleri Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Çamlıca Oğuz Fen Bilimleri Anadolu Lisesi

Genel olarak tüm kadromuz çok iyi. Hepsi birbirinden ilgili. Fakat özellikle değinmek istediğim Şeyda Hocam var görüp gö...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum