fb

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken Görgü Kuralları

Görüntülenme Sayısı: 2210

Çocuğunuz ancak sizden gelen uyarıları ve yardımları alarak görgü kurallarını, bu basit kuralları tüm doğrularıyla öğrenebilecek. Çocuğunuzun kaba davranışları her zaman bilinçli değildir ve bazı konularda görgü kuralları nelerdir bilmemektedirler. Bazen çocuklar büyüklerinin sözlerini keser ya da önlerinde yürüyen insanların arkasından yüksek sesle konuşabilirler, tıpkı büyüklerin de yaptığı gibi. Ancak, görgü kuralları kursu ihtiyacı olmadan da görgü kurallarını öğrenmek mümkün. Eğer kibar, nazik, sevimli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bu görgü kurallarını maddeler halinde öğretmelisiniz.

 Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken Görgü Kuralları
 • Bir şey isterken “ Lütfen” demek.
 • Bir şey alırken, “Teşekkür ederim” demek.
 • Büyükler birbirleriyle konuşurken acil bir durum olmadıkça kesmeyin. Onlar seni fark ettiğinde ve konuşmaları bittiğinde cevap verecektir.
 • Acil bir sorun varsa, hemen birilerinin dikkatini çekmek gerekiyorsa “afedersiniz” dedikten sonra konuşan kişilerin konuşmasına girmek görgü ve nezaket kuralları arasında olup konuşmanın en kibar ifade yoludur.
 • Eğer herhangi bir düşünceniz varsa ve bir şey yapmak istiyorsanız ve mutlaka izin isteyin.
 • Elbette her zaman insanlara iltifat yapılabilir. Ama insanların fiziksel görünüşleri hakkında yorum yapılmaması gerekir. Bu kişilerin elinde olan bir durum değildir.
 • İnsanlar size ne kadar soru sorarsa sorsun, onların sorularına sıkıldığınızı belli etmeden cevap verin.
 • Eğer arkadaşının evinde eğlenceli vakit geçirdiysen bunun için arkadaşına ve onun ailesine teşekkür etmeyi unutmamalısın.
 • Kapısı kapalı odalara girmeden önce kapıya ses çıkacak kadar vurup, yanıt alıp almadığını görmek için sabırla beklemelisin.
 • Yetişkin kişilerin önünde asla kaba dil kullanmamanız gerekiyor. Büyükler zaten bu kelimeleri iyi biliyor ve bu kelimeleri görgü kurallarına uygun olmayan davranışlar olarak görüyor, tatsız ve can sıkıcı buluyorlar.
 • Bir konuşmanın ya da gösterinin sıkıcı olduğu zamanlarda bile, sessizce oturarak etkinliğin bitmesini beklemelisin. Sanatçıları ve sunumu yapan kişileri asla kırmamalısın çünkü onlar o sunumlar için ellerinden geleni yapıyorlar.
 • Eğer yolda birine çarparsan mutlaka aynı anda “Afedersiniz” demelisin.
 • Öksürük ya da hapşırma gibi rahatsızlık durumlarında halkın içinde burnunu yüksek sesle silmemeli, mendil kullanmalı ve ağzını kapatmayı unutmamalısın.
 • Yemek sırasında ya da gün içerisinde yanında mutlaka bir peçete tutmalı ve ağzını silmek gerektiğinde o peçeteyi kullanmalısın.

Ayrıca Pozitif Disiplin Nedir Ve Neden Önemlidir? adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Erdem Kırbıyık tarafından 01 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuza Kendini Koruma Yollarını Öğretin Çocuklarınızın güvenliği için kendi başına alması gereken önlemler nelerdir ve bunları nasıl anlatmalısınız?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Güngören Minikler Akademisi Anaokulu Özel Okul
Özel Güngören Minikler Akademisi Anaokulu

Anlamaya, kavramaya yönelik işleniyor dersler okulda çocuklar bilgiyi ezberlemiyor deneyimleyerek öğreniyor. Takdir etti...

Cogito Çocuk Anaokulu Özel Okul
Cogito Çocuk Anaokulu

ekşi de özetlemiş bir arkadaş ben de tavsiyeye uydum diyebilirim ki bölgenin en yetkin okulu. Tecrübeli alanında uzman k...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!