fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuza Ne Zaman Telefon Almanız Gerekir?

Görüntülenme Sayısı: 2490

İstesek de istemesek de artık yaşadığımız çağda çocuklarımıza cep telefonu almak bir gereklilik. Şehirler güvenli değil ve biz her an çocuklarımızın yanında olamıyoruz. Aslında doğru kullanım öğretildiğinde cep telefonları çocuklara sorumluluk kazandıran araçlar haline gelebilmekteler.

Çocuğunuza Cep Telefonu Almanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Belli Bir Yaş Doğru Değil

Uzmanlar, istatistiklerde göz önünde alındığında cep telefonu almak için belli bir yaş aralığı vermenin doğru olmayacağını düşünüyorlar. Yaş aralığından daha çok çocuğun cep telefonu kullanma olgunluğuyla daha çok ilgileniyorlar. Çünkü yaşı büyük dahi olsa cep telefonu kullanma olgunluğuna erişememiş bir çocuk bu kadar güçlü bir iletişim ve medya paylaşım aletini kullanırken birçok siber zorbalık, istismar ya da buna benzer tehlikelere maruz kalabilir.

Peki çocuğunuzun bu olgunluğa erişip erişmediğini nasıl anlarsanız?

Biliyorsunuz cep telefonları birebir sözel iletişimin yanı sıra çok ciddi medya üretim içerikleriyle karşımızda. Çocuk elindeki bu ufacık aletle bir metin üretebilir, bir video ya da görsel içeriği anında onlarca platformda görünür kılabilir. Çocuğunuzun bu aleti bir teknolojik akıllılıkla kullanabileceğini düşünüyorsanız ve tabi ki okul kuralları da cep telefonu kullanmaya izin veriyorsa düşünebilirsiniz. İşte size bunu anlamanız için birkaç ipucu niteliğinde soru.

  • Siz evden çıktıktan sonra çocuğunuz tek başına evde kalabiliyor mu? Tek başına evde kalabilmek büyük bir sorumluluktur.
  • Çocuğunuz sürekli olarak ev ödevlerini, okul eşyalarını ya da aksesuar tarzı giyim eşyalarını kaybediyor mu? Eğer kaybediyorsa henüz bir cep telefonu taşıma sorumluluğu vermeniz çok da doğru olmayacaktır çünkü her an cep telefonunu da kaybedebilir.
  • Çocuğunuz gün içinde okul dışında birden fazla yerde bulunuyor mu? Bu gittiği yerlerde onunla iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz? Eğer birden fazla yere gidiyorsa güvenlik nedeniyle çocuğunuza cep telefonu almayı düşünebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun teknolojik zekaya sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Sahip olduğu bilgisayarını kullanımı nasıl? İnternette sosyal medya hesapları var mı? Varsa onları güvenli bir şekilde kullanabiliyor mu?
  • Çocuğunuza sınır koyabiliyor musunuz? Eğer sınırlandırmalara konusunda problem yaşayan ebeveynler iseniz cep telefonu sınırlandırmalarında da yaşamanız muhtemeldir. Çünkü cep telefonu bir çocu için sınırlı kullanım, sınırlı konuşma ve sınırlı paylaşım demektir.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse “Çocuğum Olursa Asla Yapmam” Listeleri adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 02 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuza Kendinizi Dinletmenin 5 Yolu Çocuğunuzla etkin iletişim kurmanız gerektiğinde kullanacağınız teknikler nelerdir? Çocuğunuzun ilgisini çekmenizi sağlayacak 5 iletişim tekniğini sizler için sıraladık.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ödül Anaokulu Özel Okul
Özel Ödül Anaokulu

En olumlu yani bu okul ticarethane degil burasi evladimi bıraktığım da gozumun arkada kalmadigi para icin değil isini se...

Özel Ümraniye Sınav Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Ümraniye Sınav Anadolu Lisesi

Ben 2 cocugumu da bu okulda okuttum kızım son sınif hala okumakta ögretmenlerimiz mükemmel egitimleri icin hepsine cok t...

Özel Ümraniye Düzgün Anaokulu Özel Okul
Özel Ümraniye Düzgün Anaokulu

Oynayarak öğrenme deneme-yanılma deneysel aktiviteleri imkanına sahip çocukları gerçekten sevdiğine inandığım, çocukları...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum