fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuzun Hayatında Büyükanne ve Dede`nin Önemi

Görüntülenme Sayısı: 6923

Bugünün ebeveynleri ve çocukları önceki nesilden çok farklı bir dünyada yaşıyor. Bu farklılıkların bilincinde olmak bugünün ebeveynlerine çocuğun gelişiminde büyükanne ve dedenin rolünün yolunu çizmekte ve diğer yandan onların ailede özel bir rol oynamasına yardımcı olabilir.

Cocuğunuzun Hayatında Büyükanne ve Dede'nin Önemi

Anahtar Kelimeler İletişim ve Saygı

Örneğin bugün çocuğun sağlığı ve güvenli önceki döneme göre çok daha önemli konular. Bugünün büyükanne ve dedeleri yani çocukları 1967’den önce doğanlar, onları okula, oyun parkına ve dedelerinin evine emniyet kemeri veya araba koltuğu olmadan götürüyorlardı. Araba yolculuğunun tehlikeleri hakkında bildiklerimizi düşünürsek hiç kimse özellikle bebekler ve çocuklar bu şekilde seyahat ettirilmezdi.

Ayrıca çoğu ebeveyn için pasif içicilik de çocukları için görünmez bir tehlike. Bunun doğurduğu sağlık sorunları düşünüldüğünde bugünün ebeveynleri daha bilinçli hale geliyorlar ve ebeveynlerinin verdiği kararlardan farklı kararlar veriyorlar. Dünya değiştikçe büyükanne ve dedeler kendilerini çocuklarıyla karşılaştırma ve onların anne babalık tarzlarıyla uyumlu olmaya çalışıyorlar. Dede-büyükanne ve anne-baba ilişkisinde anahtar kelimeler iletişim ve saygı. Yine de unutmayın ki bazı şeyler hiç değişmiyor: büyükanne ve dedenin torunlarına olan sevgisi ve onların önemi.

Cocuğunuzun Hayatında Büyükanne ve Dede'nin Önemi-1

Ebeveynlik Tüyoları: Çocukların Hayatında Büyükanne-Dedenin Rolünü Oluşturma

Bunlar hem sizi hem de çocuğunuzu mutlu ve güvenli hissettirecek bazı tüyolar:

Eğer ebeveyn iseniz;

  • Anne babanız ve eşinizin anne babasıyla iletişim içinde olun. Sizden ve eşinizden sonra onlardan başka çocuğunuzu daha çok seven ve en az sizin kadar onun başarılı olmasını isteyen kimse yok. Çocuk gelişiminde ve ebeveyn yardımında onların rolünü görmezden gelmeyin. Onlar birer bilgi hazinesi olabilirler ve size önemli hayat dersleri verirler. Unutmayın ki onlar da kendi çocuklarını yetiştirdiler ve bunları öğrenmek yıllar harcadılar.
  • Anne babanızın çocuğunuzdan beklentilerinizi bilmelerine izin verin. Bunu yapmak bazen zordur. Annenize veya eşinizin annesine bazı şeyleri daha farklı yapmak istediğinizi nasıl söyleyebilirsiniz? Cevap gayet dürüstlük ve saygı içeriyor. “Anne meyve suyunun içindeki şeker oranından endişeleniyoruz bu yüzden şimdilik sadece süt ve su içmesi yeterli. Dikkate aldığın için sağol.” veya “Baba, bu filmin ona uygun olduğunu düşünmüyoruz. Bunun yerine onu patenle kaymaya götürebilirsin, şimdiden sağol.”

Eğer dede veya büyükanne iseniz;

  • Çocuğunuzun ve eşinin torununuz ile geçirmenizi bekledikleri zaman ile ilgili beklentilerini öğrenin.
  • Sürdürmenizi istedikleri bir rutin var mı? Yatma zamanı rutinini bilmeniz sizin ve torununuzun daha keyifli zaman geçirmesini sağlar.
  • Torununuzun günlük rutinini öğrenin. “Yemek zamanları ne zaman, bir şeye hazırlanırken ne kadar zaman harcıyor, ne zaman dışarıya oyun oynamaya gidiyor” gibi sorular sizin torununuza daha tutarlı ve değerli bir zaman harcamanızı sağlar.
  • Yasak olan bazı etkinlikler var mı? Torununuzun ayrıcalıklarını kaybetmesine sebep olmak istemezsiniz.
Cocuğunuzun Hayatında Büyükanne ve Dede'nin Önemi-2

Anne Baba Tarafından Oluşturulan Sınırlar

Peki bu büyükanne/dede kurallara her zaman uymalı anlamına mı geliyor? Muhtemelen hayır. Çocukların sevmediği şey dedenin evinde geç kalkmak, bir kaşık daha dondurma yemek veya fazladan televizyon izlemek mi? Dedenin evi de kendi rutin ve ritüelleriyle çok özel olabilir. Bunun kendi evinde de uygulanması gerekmez ama fakat şunu bilin ki; eğlence hala anne-baba tarafından çizilen ölçüler arasında kalmalı.

Dede ve büyükanne olarak veya torununuz size nasıl sesleniyorsa ailedeki rolünüzün ve öneminizin farkına varın. Ayrıca çocuklarınızın artık sorumluluk sahibi birer yetişkin olduğunu ve kendi çekirdek ailesini kurmuş olduğunu unutmayın. Siz de yıllar önce bu yollardan geçtiniz ve anne/baba olarak saygı duyulmasının, kararlarınızın onaylanmasının nasıl iyi hissettirdiğini unutmayın.

Bu yazı Ataşehir Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu kurucusu Arif Bilici tarafından derlenmiştir.

Cocuğunuzun Hayatında Büyükanne ve Dede'nin Önemi-3
Bu makale Furkan Namlı tarafından 09 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz? Çocuklar kitap okumakta zorlanıyor veya sıkılıyor olabilir. Ona nasıl daha iyi bir okuyucu haline getirebileceğinize dair tüm detaylar yazımızda.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu

Bağcılarda güvenilir ve tarafsız eğitim veren kurum bulmak çok zor iken Key Kolejiyle tanıştım çocuğum anaokulu itibariy...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum