fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuzun Okulla İlgili 5 Şikayetine 5 Öneri

Görüntülenme Sayısı: 8675

Bütün çocukların okulu sevmesini bekleyemeyiz. Bazen çocuklar okulda birtakım problemler yaşarlar ve özellikle ilkokul döneminde okulla ilgili yakınmalara kulak vermemiz gerekir. Bazen önemsemediğimiz şikayetlerin altında çok ciddi sorunlar çıkabilir. Tam aksine ciddi olarak gördüğünüz yakınmaları, çocuğunuz sizin ilginizi devam ettirmek adına da sürdürüyor olabilir.

Çocuğunuzun Okulla İlgili 5 Şikayetine 5 Öneri

Okul Çok Sıkıcı

Çocuğunuz sürekli okuldan sıkıldığından yakınıyorsa ona “sıkılacak ne var?” demek emin olun hiçbir işe yaramayacaktır. Neden sıkılıyorsun sorunuza ise cevap vermeyecektir, genel olarak sıkıldığını söyleyecektir size. Bunun yerine biraz daha kurnazca sorular sorarak bu yakınmasının gerçek nedenini öğrenebilirsiniz. Okulda seni mutlu eden 3 şey söyle bana, şimdi de okulda seni üzen 3 şey söyle. Keşke okulda…. olsa, keşke okulda…..yerine …..olsa vb. boşluk doldurmaca sorularıyla okulda neden sıkıldığını öğrenip yardımcı olabilirsiniz.

Öğretmenimi Sevmiyorum

Bir çocuk öğretmenini sevmediğini söylüyorsa lütfen ciddiye alınız. Öğretmenini neden sevmediğine dair yönlendirici olmayan sorular sorun. Öğretmenin sana kızıyor mu, öğretmenin sana vuruyor mu soruları yerine öğretmeninin neden seni sevmediğini düşünüyorsun? Sınıfta başka böyle düşünen arkadaşın var mı? Sınıfında öğretmeninin sevmediğini düşündüğün başka çocuk olduğunu düşünüyor musun? Öğretmenini sevmediğini nasıl anladın? gibi sorularla problemi anlayıp mutlaka öğretmenini bilgilendirmelisiniz.

Dersler Çok Zor

Çocuğunuzun bu yakınmasını acilen dikkate alın ve hemen öğretmeniyle bu konuda görüşün. Öğretmenin görüşü bu noktada çok önemlidir. Çocuğunuzun derslerde zorlanıp zorlanmadığına dair en sağlıklı bilgiye öğretmeninden edinirsiniz. Çocuğunuz öğrenmeyle ilgili bir problem yaşıyor olabilir. Öğretmeni de bu konuyu onaylıyorsa, çocuğunuza destek olmalı ya da destek olacak bir uzman yardımı almalısınız.

Sabahları Okula Çok Yorgun Gidiyorum

Çocukların sabahları okula yorgun gitmelerinin nedeni uykularını iyi alamamış ve kahvaltı alışkanlığı kazanmamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Bunun çözümü ise evdedir. Çocuğunuzun uyku saatlerini düzenlemek ve kahvaltı alışkanlığını okulöncesi eğitime başlamasından itibaren kazandırmanız onun eğitim hayatına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Arkadaşlarım Beni Aralarına Almıyorlar

Okulda bir çocuğun başına gelebilecek en zor durumlardan biri akranlarının arasına kabul edilmeyişi ve yalnızlık çekmesidir. Çocuğunuz gerçekte ne yaşıyor bunu öğrenmelisiniz. Arkadaşları yok mu yoksa istediği grupla mı arkadaşlık yapamıyor. Eğer çocuğunuzun yalnızlığından eminseniz okuldan yardım almalısınız. Öğretmeniyle görüşmeli ve sınıftaki diğer çocuklara uyumunu işbirliği içinde sağlamalısınız.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuza Ne Zaman Telefon Almanız Gerekir? Çocukların cep telefonu kullanabilmesi için hangi yeterlilikler gerekmektedir ? Cep telefonu kullanımı için çocuğunuzun taşıması gereken nitelikler nelerdir ? Cep telefonu kullanımının çocuklara yararlı ve zararlı yönleri nedir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bağcılar Key Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Key Koleji Anaokulu

Oğlum Key kolejinde 5 yaş grubunda eğitim görmekte. İster sınıf ister İngilizce ve ya branş derslerinde çok başarılı ve...

Özel Beykoz Fröbel Anaokulu Özel Okul
Özel Beykoz Fröbel Anaokulu

Kaliteli eğitim Kaliteli bir kadro her şeyi ile okul cok güzel çocugum cok mutlu bu okulda olmaktan

Özel Dünya Barışı Kreş ve Anaokulu Özel Okul
Özel Dünya Barışı Kreş ve Anaokulu

Eve yakın olması sebebiyle tercih ettiğimiz bu kreşte kızım çok mutlu oldu. Özellikle öğretmenleri Rukiye ve Yasemin say...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum