fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklar Depresyona Girer mi?

Görüntülenme Sayısı: 3250

Depresyon genellikle geç bir ergen ya da yetişkin meselesi olarak düşünülür, ancak çocuklar için de sorun olabilir. Bu, çocuklarda depresyonu tanımayı ve teşhis etmeyi zorlaştırabilir.

Çocuklar Depresyona Girer mi?

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon ile birinci dereceden biyolojik akrabaları olan çocuklar depresyondaki birinci derece biyolojik akrabaları olmayan çocuklara göre iki ila dört kat daha fazla depresyon riski altındadır. Bazı çocuklar daha yüksek risk altında olsa da, herhangi bir çocuğun depresyon yaşayabileceğini unutmamak önemlidir.

  • Uyku güçlüğü veya huzursuzluk
  • Yoğunlaşan güçlük veya düşük enerji
  • Baş ağrısı ve mide hastalığı gibi sık görülen şikayetler
  • Sürekli sıkıntı, arkadaşlara olan ilgi azalması, favori etkinliklerden artık zevk almama
  • Yeme alışkanlıklarında değişim
  • Değersizlik duyguları, düşük benlik saygısı
  • Ölüm veya intihar hakkında konuşmak
  • Evden kaçma çabaları

Bu semptomların iki haftadan fazla sürüp devam ederse, ebeveynlerin profesyonel yardım alması gerekir.

Çocuklar Depresyona Girer mi?-1

Çocuğunuzun depresif olabileceğinden endişeleniyorsanız, çocuğunuza desteklenip sevilmesi için fırsatlar sunun ve durumu birlikte konuşun. Çocuğa, büyük kardeşleri, teyzeleri veya amcaları veya çocuğunuzun duygusal durumuyla ilgili güvendiğiniz diğer aile arkadaşları gibi, yaşamındaki diğer destekleyici yetişkinlerle konuşmaya ve birlikte vakit geçirmelerini sağlayın. Çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürerek depresyon şeklinde olabilecek herhangi bir tıbbi durumu da göz ardı etmemeniz gerekiyor. Eğer çocuğun davranışları ya da ruh halleri, her zamanki mutluluk ya da sevinci sergileyemiyor ya da arkadaşlıklarından uzaklaşıyor ya da uyku bozukluğu varsa, aile faaliyetlerini etkiliyorsa bu semptomları ciddiye almanız gerekiyor.

Çocuklar Depresyona Girer mi?-2

Ne Yapmalısınız?

Çocuklarda depresyon için iki ana tedavi şekli vardır: psikoterapi ya da konuşma terapisi, çocuğunuzun olumsuz duygularıyla çalışmasına yardımcı olmak için bir psikologa (ya da psikiyatr) güvenir. Psikiyatr depresyon tedavisinde ilaç kullanır; şu anda Prozac, FDA tarafından çocuklar için özel olarak onaylanmış tek antidepresandır. Tüm ilaçlarda olduğu gibi, antidepresanların da yan etkileri olabilir ve ebeveynler, ilacın çocuğunuzun doktoru tarafından önerilmesi durumunda yararları ve potansiyel riskleri hakkında tüm bilgileri öğrenmeniz gerekir.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğum Neden Utangaç? Çocuğunuz sosyal ortamlara girmekte zorlanıyor mu? Utangaçlığını yenmesi için neler yapabilirsiniz? Bu gibi sorularınızın cevabı için makalemizi ziyaret edin.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel Erdem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Erdem Koleji İlkokulu

Bir aile dostumuzun tavsiyesi üzerine kayıt yaptırdık. Hiç bir sıkıntımız yok Allah'a şükür. Bizlere vatana millete yakı...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum