fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarla İzlenebilecek 10 Eğitici Belgesel

Görüntülenme Sayısı: 49856

Evde çokça vakit geçirdiğimiz şu günlerde çocukları oyalamak, eğlenceli ve eğitici aktiviteler bulmak oldukça zorlaşmış durumda. Online eğitim, dizi, film, oyun derken çocuklar ekran başında oldukça vakit geçirmekte ve faydalı içerikler bulmak da zorlaşmaktadır. Çocuklar kendi tercihlerine saygı duyulmasını isterler ve kendi seçtikleri içerikleri izlemekte diretebilirler. Ekran başında geçirilen bu vakti, çocuklarla birlikte evde yapacağınız eğlenceli ve eğitici bir aktivite haline getirmeniz için size 10 eğitici belgesel önerisiyle geldik.

Çocuklarla İzlenebilecek 10 Eğitici Belgesel

Çocuğunuz için 10 Eğitici Belgesel


Ahtapottan Öğrendiklerim (My Octopus Teacher) /2020

Ünlü bir belgesel yönetmeninin, hayatının zorlu bir döneminde rehabilite olmak için çocukluğunu geçirdiği Güney Afrika sahillerine gitmesini konu alır. Tüpsüz yaptığı dalışlarla deniz altı hayatı inceleyen ve kendini rahatlatan yönetmen bir gün meraklı bir dişi ahtapot ile karşılaşır ve hikaye başlar. Su altı kamerasını da yanına alan yönetmen ahtapotla arkadaşlık kurarak onun yaşamına ortak olur. Yumuşak ve doğrudan anlatımı olan bu belgesel ile su altı dünyasını keşfederken, çocuklarınızla keyif alarak izleyebilirsiniz.

Netflix / imdb:8.3 / ebeveyn rehberliğinde izlenmesi önerilir.

Ailecek İzlenebilecek Belgeseller

Izzy’nin Koala Dünyası (Izzy’s Koala World) /2020

Annesi bir veteriner olan 11 yaşındaki Izzy, bir gün annesinin eve getirdiği bakıma muhtaç koalaya isim takarak onunla arkadaşlık kurmaya başlar. Evde tedavi gören diğer koala ile yeni misafirin anlaşması için Izzy yardımcı olacaktır. Avustralya’da geçen belgesel dizi şeklindeki bu sıcak belgeselde, hayvansever Izzy ve koalalar sayesinde empati kurmanın ve tüm canlılara saygı duymanın önemini anlayacaksınız.

Netflix / imdb:8.1 / genel izleyici

Parlak Buluşlar (Brainchild) /2018

Çocuklar için zekice hazırlanmış, eğitici, merak uyandırıcı bu belgesel dizi ile çocuklar merak ettikleri konuları öğrenirken, yer yer komik unsurlar da barındıran belgeselle eğlenecekler. Düşünmek, okyanuslar, uzay, yaratıcılık ve anne-baba ilişkileri gibi daha birçok konuyu bölüm bölüm işleyen belgesel diziyi sizler de izlemekten keyif alabilirsiniz.

Netflix / imdb:8 / Aile

Çocuklar için Belgeseller

Lego House (Lego House: Home of the Brick) /2018

Lego’nun klasik tuğlasını, insan ölçeğine dönüştürerek tasarladığı ve 7 yılda inşa ettiği Lego Evi’nin yapılış sürecini anlatan bu belgesel, çocuklar kadar sizlerin de ilgisini çekecek. Hemen hemen her çocuğun Lego’ya olan düşkünlüğü sebebiyle merak uyandırıcı olan bu belgesel aynı zamanda tasarım, mühendislik, yaratıcılık ve işçilikle ilgili de eğitici bilgiler barındırıyor.

Amazon Prime - Netflix / imdb:6.5 / genel izleyici

Karşınızda StoryBots (Ask The StoryBots) /2016

Gece nasıl olur?, Burun nasıl koku alır? Gibi çocukların bitmek bilmeyen merak ve soru sorma eğilimlerine yönelik cevaplar sunan bu belgesel dizi oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra çok da bilgilendirici. Çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz ve bazen doğru anlatma biçimini bulamadığınız için cevapsız kalan soruların cevaplarını birlikte alabileceğiniz bir belgesel.

Netflix / imdb:8.4 / genel izleyici

Eğlenceli Çocuk Belgeselleri

Çayırın Sakinleri (Microcosmos) /1996

Böcek dünyasına etkileyici bir şekilde bakmak ve öğrenmek için son derece büyüleyici bir belgesel olan Çayırın Sakinleri Cannes Film festivalinde gösterilmiş ve birçok Cesar Ödülü almış bir belgesel. 7 yaşından itibaren izlenebilecek eğitici belgeseller arasında sayılan bu klasiği çocuğunuzla birlikte izlemekten keyif alabilirsiniz.

imdb:7.9 / genel izleyici

Güzel Gezegen (A Beautiful Planet) /2016

Uluslararası uzay istasyonundan dünyayı gözler önüne seren belgesel, 15 ay boyunca istasyondan yapılan çekimlerle dünyanın güzelliklerini gözler önüne seriyor. Güzel Bir Gezegen, astronotların günlük yaşamından uzay teknolojilerine ve gezegenimizin özelliklerine kadar bir çok konuda bilgi edinilebilecek ve uzayın merak uyandırıcı gizemlerini çözmek için çocuklarla izlenebilecek, eğitici bir belgesel niteliği taşıyor.

imdb:7.4 / genel izleyici

Vahşi Doğmak (Born to Be Wild) /2011

Çocuğunuza hayvan sevgisi aşılayacak olan, vahşi doğadaki hayvanlar ve onları korumaya çalışan insanların bağı hakkında etkileyici bir belgesel. Sevgi, özveri, nesli tükenmek üzere olan hayvanlar hakkında birçok bilgi ve duygu içeren bu belgeseli çocuğunuzla birlikte izlemekten keyif alabilirsiniz. Avlanmaya kurban gitme tehlikesi ile karşı karşıya olan fillerin, öksüz kalan yavru orangutanların Afrika’nın vahşi doğasında insanlar tarafından kurtarılma çabalarını izlemeye değer. Tüm canlılara karşı empati yapmayı aşılayan bu belgeselde vahşi görüntüler yok.

imdb:7.6 / genel izleyici

Çocuklar İçin Eğlenceli Belgeseller

Penguenlerin Yürüyüşü (March Of The Penguins) /2005

6 yaş ve üzeri çocuğunuzla izleyebileceğiniz etkileyici bir yolculuk için bu belgesele mutlaka şans tanıyın. İmparator penguenlerinin, binlerce yıllık yolculuk serüvenlerini anlatan belgeselde, binlerce penguen yavrulamak için çok uzaklara göç ediyor. Bizler de bu uzun yolculuk esnasında penguenlerin yaşayışlarına şahit olma fırsatı yakalıyoruz. Heyecan dolu bu hikaye hem eğitici hem de çok etkileyici.

imdb:7.5 / aile

Bebekler ( Babies) /2010

Oldukça merak uyandırıcı olan bu belgesel, aynı gün, 4 farklı coğrafyada doğan 4 bebeğin ilk yaşlarına kadar olan dönemlerini konu alıyor. Moğolistan, Japonya, Namibya ve Amerika’da doğan bebeklerin kültürel farklılıkları, gelenekleri, aile ortamları hakkında etkileyici hikayelere yer veriliyor. 7 yaş ve üzeri çocuğunuzla izleyebileceğiniz belgesel, çocuklar için hem etkileyici hem de eğitici olacaktır.

imdb:7.1 / ebeveyn gözetiminde izlenmesi tavsiye edilir.

Ayrıca çocuklarla birlikte evde yapabileceğiniz diğer etkinlik fikirleri için, sizlere hazırladığımız bu makaleye de göz atabilirsiniz: Çocuklarla evde yapılabilecek Etkinlikler Nelerdir?

Bu makale Umut Arslan tarafından 13 Şubat 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
LGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı; Başvurular Ne Zaman Başlıyor? LGS başvuruları ne zaman yapılacak? Sınav başvuruları nereden gerçekleştirilecek? LGS sınav sonuçları 2022 yılında ne zaman açıklanacak?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Geleceğin Yıldızları Anaokulu Özel Okul
Özel Geleceğin Yıldızları Anaokulu

Okul sahibinin disiplini öğretmenlerin eğitimi muhteşem kızımı güvenle bırakıyorum kendiside öğretmenlerini okulunu çok...

Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu Özel Okul
Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu

Okul seçimi oldukça sıkıntılı bir süreç bizim de bir sürü kriterimiz vardı ve çok okul gezdim. Birçok okul gezdikten son...

Özel Mucit Çocuklar Anaokulu Özel Okul
Özel Mucit Çocuklar Anaokulu

Tek kelime ile mükemmel okul.. Cocuklara olan ilgilerini anlatmaya gerek yok kesinlikle gormelisiniz cocuklara oldugu ka...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum