fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklar İçin Anaokuluna Geçiş Sürecini Kolaylaştırmanın 12 Yolu

Görüntülenme Sayısı: 2523

Çocuklarınız anaokuluna giderken sorun mu yaşıyor, korkularımı var? Makalemizde bu sorunları çözmeye yardımcı olacak 12 ipucuna değindik.

Çocuklar İçin Anaokuluna Geçişi Kolaylaştırmanın 12 Yolu

Yaz boyunca konuşma dili terapi derslerini okuldan ve ofisten uzaktan yaz kampında aldım. Bu kamplar kreş çağındaki çocuklar için sıcak günleri arkadaşlarıyla geçirirken aynı zamanda dilsel ve sosyal becerilerini geliştirmeleri için bir fırsat.

Temmuz ayının sonlarına doğru benim, anaokuluna gitmeye hazırlanan kreş öğrencilerim daha fazla ilgiye ihtiyaç duymaya başladılar. Çocuklar bu geçişler için çok akıllı ve yeni bir sınıfa geçmenin öngörülmezliği onlarda duygu karmaşasına yol açıyor. Yeni arkadaşlar edinmek ve yeni öğretmenlerine alışmak konusunda endişeliler - tuvaleti bulabilecekler mi, atıştırmalıklarını nerede yiyecekler, nasıl uyum sağlayacaklar?

4 yaşındaki Maya gibi bazı çocuklar korkularıyla yüzleşmek konusunda tereddütsüzler. Bir gün kanosundan atladı ve beni karşılamak için rıhtıma doğru hızlı koştu. Ellerini göğsü üzerinde kavuşturdu ve geniş bir aralıkla karşımda durarak “Anne, çok korkuyorum. En yakın zamanda anaokuluna gitmeliyim!” dedi.

Diğer çocuklar endişeleri ile ilgili konuşmakta bu kadar kararlı değiller. Başka bir anaokulu yolunda öğrencim ise kafamdan bir kova su boşalttı. Ve ben yüzmek için hazırlıklı giyinmemiştim. Bu davranışın sebebinin muziplik olmadığını biliyordum. Benimle konuşmak istediği bir konu vardı ve ilgimi çekmeye çalışıyordu. Konu anaokuluna gitmekti.

Çocuklar İçin Anaokuluna Geçişi Kolaylaştırmanın 12 Yolu

Eğer eylülde anaokuluna gidecek bir çocuğunuz varsa onun adına bu geçişi kolaylaştıracak bazı ipuçlarımız var:

 • Evde oyun terapileri düzenlemeye çalışın. Küçük figürler, peluş hayvanlar veya kuklalar iş görecektir. “Aktörlerinizin” yeni bir ortama uyum sağlamaya çalışmasını canlandırın. Başa çıkma stratejilerini “canlandırmayı” unutmayın. Mesela, “Bay Fil korkuyor. Bu durumda ne yapmalı? Belki de bunu öğretmenine söyleyebilir!”.
 • Çocuğunuzla geçiş hakkında olumlu bir şekilde konuşun ve bu değişim konusunda sizin endişelerinizi ona yansıtmamaya çalışın.
 • Yaz boyunca çocuğunuzun okulunu edebildiğiniz kadar ziyaret edin. Eğer okulun ziyaret günleri varsa çocuğunuzla katılmaya çalışın. Eğer çocuğunuzun anaokulu günlük etkinlikler düzenliyorsa kızınızla veya oğlunuzla birlikte gidin. Mümkünse okulun, sınıfın ve yeni öğretmenin bir fotoğrafını çekin.
 • Çocuğunuzun yeni sınıf arkadaşlarıyla tanışırsanız bir oyun randevusu ayarlamaya çalışın. Bazı okullar yeni gelen anaokulu öğrencileri için yaz sonu oyun davetleri ayarlıyorlar.
 • 5. Elinizden geldiğince rol yapın. Bu heyecanlı oyun anaokulu öğrencilerinin değişimi kabullenmesine ve yeni roller edinmesine yardımcı olacaktır.
 • Eğer hatırlıyorsanız çocuğunuza siz anaokuluna gitmek zorunda kaldığınızda ne hissettiğinizi ve sizi neyin iyi hissettirdiğini, nasıl bu duruma alıştığınızı anlatın.
 • Çocuğunuzun büyük kardeşlerinden ona kendi deneyimlerini anlatmalarını isteyin.
 • Çocuğunuza “ Korkman çok doğal. Ancak, orada geçirdiğin her an biraz daha iyiye gidecek. Oradaki her çocuk senin gibi hissediyor.” demeyi unutmayın. Bir çocuğu korkularından arındırmak çok ilgi çekici olabilir. Bunun yerine çocuğunuzun korkularını gerçek ve yerinde kabul edip ona destek çıkmanız daha iyi olacaktır.
 • Kreş öğrencileri hissettiklerinin aileleri tarafından da doğru görüldüğünü hissetmek isterler.
 • Çocuğunuza korkularıyla ilgili konuşmak için zaman verin.
 • Çocuğunuzla birlikte anaokulunun ilk gününe dair bir hikâye yazın. Ana karakter kendisi olsun! Lojistik, duygular, vb. dâhil olsun.

Bu makale Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu Kurucusu Arif Bilici tarafından hazırlanmıştır.

Kaynak: https://www.health.harvard.edu/blog/12-ways-to-help-a-child-make-the-transition-to-kindergarten-201308166611

Bu makale Mustafa Aydın tarafından 06 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Anaokulu Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Anaokulu seçiminde dikkat ememiz gereken dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir ? Anaokulu kriterlerimizi neye göre belirlemeliyiz ? Okul öncesi dönemde veliler anaokullarında hangi özelliklere dikkat etmelidir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gelecek Nesil Minikler Anaokulu Özel Okul
Özel Gelecek Nesil Minikler Anaokulu

Büyük bahçesi ve rengarenk oyuncakları ile çocuklarımızın doya doya oynayabildği ve vakit geçirebildiği güzel okulumuz

Özel Denizin İncileri Anaokulu Özel Okul
Özel Denizin İncileri Anaokulu

aktivitelerde çok fazla eğleniliyor çocuğum eve geldiğinde anlatışından anlaşılabiliyor. teşekkürler

Özel Büyüyen Adımlar Anaokulu Özel Okul
Özel Büyüyen Adımlar Anaokulu

Okulun sahipleri çocukları tanıyan ve ihtiyaçlarına yönelik hareket eden insanlar. Okulda çocuklar genel olarak mutlu ve...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum