fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Özel Okul Teşvik Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 148503

Çocuğunu özel okulda okutmak isteyen velilerin devletten aldığı maddi yardıma ‘Özel Okul Teşvik’ denir. Devlet verdiği teşvikle okul kayıt ücretinin bir kısmını karşılayarak, çocuğunu özel okulda okutmak isteyen velilere yardımda bulunur. Teşvik kayıtları açıklandığı için diğer fırsatları kaçırmamak için 2023 yılı Özel Okullar Bursluluk Sınavları tarihlerine hemen ulaşabilirsiniz.

Eğitim-Öğretim Desteği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı

Özel okul teşvik sonuçlarını merakla bekleyen velilerimiz için müjde! Sonuçlar açıklandı. Sonuç Sorgulamak için TC kimlik numarası, başvuru güvenlik numaranız ve başvuru yaptığınız dönem bilgilerini doldurarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Özel Okul Teşvik 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında verilmeye başlanmış olup hala devam etmektedir. Teşvikten; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve lise öğrencileri yararlanabilmektedir.

Özel Okul Teşvik Başvuru Tarihleri

Teşvik başvuruları her sene Ağustos ayında yapılmaktadır. Hemen hemen aynı tarihlerde başlayan başvuruların 2022 tarihindeki başvuru süreci aşağıdaki gibidir. 2023 yılında da bu tarihlere yakın zamanda gerçekleşmesi beklenmektedir.

Teşvik Başvuru Tarihi 18 Ağustos 2022
Teşvik Başvuru Bitişi 18 Ağustos 2022
Başvuru Sonuçları Açıklanması 28 Ağustos 2022
Teşvik Tercih Başlangıç Tarihi 05 Eylül 2022
Teşvik Tercih Bitiş Tarihi 09 Eylül 2022
Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması 20 Eylül 2017
Kesin Kayıt Başlangıç Tarihi 21 Eylül 2017
Kesin Kayıt Bitiş Tarihi 26 Eylül 2017

Teşvikten Kimler Yararlanabilir?

Teşvikten kimlerin yararlanabileceği her yıl devlet tarafından belirlenir ve duyurulur. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında; okul öncesinde 6 bin öğrenci, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim de 15 binden 45 bin öğrenci, temel liseden de 24 bin öğrenci devlet katkısı almıştır.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılında Özel Teşvik Alan Öğrenci Sayısı Aşağıdaki Tabloda Verildiği Gibidir:

Sıra NoKurum Türü AdıDestek TutarlarıDestek Verilen Öğrenci Sayısı
1Okul Öncesi4.165 TL6.000
2İlkokul4.165 TL15.000
3Ortaokul4.850 TL15.000
4Ortaöğretim4.850 TL15.000
5Temel Lise4.850 TL24.000

Özel okul teşvik başvurusu hangi okullara hangi tarihte yapılır?

Her okul “özel okul devlet katkısı tercih kapsamında” yer almayabilir. O yüzden başvuru ve kayıt yapılmadan önce mutlaka bu bilgi okul idaresine sorulmalıdır. 2017 Özel Okul Teşvik başvuruları ne zaman başlıyor sorusunun cevabı 15 Ağustos olarak cevaplandırılmıştır. Başvuruların bitiş tarihi ise 2 Eylül olarak belirlenmiştir.

Özel okula giden öğrencilerin de yararlanabildiği devlet desteğinin sonuçları 5 Eylül 2017 tarihinde açıklanacaktır. Eğer özel okul devlet desteği kazanırsanız. 6-19 Eylül 2017 tarihlerinde e-okul üzerinden tercih yapılacaktır. Bu tarihlerde yapılan tercihler ise 20 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak 21-26 Eylül 2017 tarihlerinde ise kesin kayıt dönemi başlamaktadır. Türkiye’de özel okul teşvik kapsamında olan 7 bin okulun 4 bin tanesi İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığının teşvik imkanları kapsamında olan; Doğa Okulları, TED Koleji, MEV Koleji, Eyüboğlu Okulları ve Oğuzkaan Koleji gibi önemli okullar da özel okul teşvik başvurusu yapılabilecek okullar arasında yer alıyor.

Eğitim-Öğretim Desteği Konusunda Bilinmesi Gerekenler-1

Özel okul devlet desteği şartları nelerdir?

‘Özel Okul Devlet Desteği’ başvurusu için çocuğunuzda bulunması gereken şartlar şu şekildedir;

  • T.C. vatandaşı olması
  • Kayıt yaptıracağınız yılın eylül ayı itibari ile çocuğunuzun İlkokul 1. Sınıf kayıt şartlarına sahip olması (Örneğin 2023 yılında kayıt yaptıracaksanız Eylül 2023 itibari ile çocuğunuzun ilkokul 1. Sınıf kayıt şartlarını sağlıyor olması gereklidir.)
  • Çocuğunuz ilkokula başladıysa, kayıt yaptıracağınız yılın bir dönem öncesinde sınıf tekrarı yapmamış olması (Örneğin; Eylül 2023'de çocuğunuzu özel okula göndermek istiyorsunuz. 2021-2022 eğitim öğretim dönemi sonunda sınıf tekrarı yapmamış olması gereklidir)
  • Çocuğunuzun resmi ya da özel ilkokulların ara sınıflarında kayıtlı olması
  • Eğitim öğretim desteği almak istediğiniz okul türünün kayıt ve nakil şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. (Ek 12 formundaki puanlamalardan uygun puanı almak.)

Teşvik Ödemeleri Kime yapılır?

Özel Okul Teşvik almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri velilere değil okullara yapılır. Eğitim-öğretim destek bedelinin %35’i Kasım, %35’i Şubat ve %30’u Haziran aylarında olmak üzere 3 bölümde ödenir. MEB’in ödediği kısmın dışında kalan tutarı veliler ayrı olarak okula ödemektedir.

Eğitim-Öğretim Desteği Konusunda Bilinmesi Gerekenler-2

Nasıl Başvurulur ve Nasıl Hak Kazanılır?

MEB’in verdiği teşvik için veliler EK-12 formunu doldurmalıdır. Öğrenci devlet desteğini almaya hak kazanırsa bu belgeler okul müdürlüğüne teslim edilir. Belge teslimatı sırasında herhangi bir bilgi üzerinde yanlış ibrazda bulunulursa teşvik hakkı geçersiz sayılarak yasal işlem başlatılır.

Teşvik almaya hak kazanan öğrencinin belirlenmesinde Ek-12 formu baz alınır. Ek-12 formu puanlarının eşit olması durumunda ise öncelikle bir önceki senenin yıl sonu başarı puanı yüksek olan, eşitliğin devam etmesi durumunda özürsüz devamsızlığı az olan öğrenci tercih edilir. Yine de eşitlik devam ediyorsa o zaman yaşı küçük olan öğrenci ‘eğitim-öğretim desteği’ alma hakkını kazanır.

Eğitim-Öğretim Desteği Konusunda Bilinmesi Gerekenler-3

Okul Değiştirme Durumunda Teşvik Hakkı Ne Olur?

Özel okul eğitim desteği almaya hak kazanmış öğrenciler, “Eylül ayı dışında” “eğitim-öğretim desteği verilme şartlarını” taşıyan başka bir okula nakil yaptırmaları halinde, öğrencinin nakil olduğu okul türüne göre özel okul devlet katkısı ödemesine devam edilir. Ancak öğrenci” Eylül ayı” içerisinde başka bir okul nakil olmaları durumunda eğitim-öğretim desteği haklarını kaybederler.

Özel Okul Teşvik Kesilir mi?

Okulların ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimde eğitim seviyesinde teşvik hakkı kazanan öğrenciler ancak aynı eğitim seviyesinde bu haktan yararlanabilmekte; lise eğitim seviyesine geçtiklerinde böyle bir hakkı olmayacaktır. Ciddi bir sağlık problemi dışında sınıf tekrarı, okuldan bağı kesilme durumlarında ise özel okul teşvik hakkı kaybedilir.

Tüm Okulları Aramak için

  • İstanbul bölgesinde okul arayışındaysanız İstanbul okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Ankara bölgesinde okul arayışındaysanız Ankara okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • İzmir bölgesinde okul arayışındaysanız İzmir okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Antalya bölgesinde okul arayışındaysanız Antalya okulları listesini incelemeyi unutmayın.
Bu makale Zehra Yeşilmen tarafından 03 Kasım 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Özlem Altıntaş sol

Teşvik olayını duyduğum çok sevinmiştim.Bizim bulunduğumuz mahallede istediğim gibi devlet okulu yoktu ve mecbur kayıt yaptırmıştım teşvik olayını duyunca kızımın kaydını hemen özel bir okula aldım.İlk faydalananlardanız çok güzel bir dört sene geçirdik ama beşinci sınıfta bir daha baş vurulacağını öğrenince canım çok sıkıldı ve nitekimde çıkmadı.Mağdem böyle güzel bir şey yapılıyor.en azından çıkan öğrenciyi orta okulu bitene kadar devam etse çocuğu özel okula ver sonra devlet okulana göndermek çocuğun piskolojisi açısından çok zor kızım okulundan ayrılmak istemedi bir çocuğum daha var kızım üzülmesin diye şartlarımı zorluyorum.Mağdem güzel birşey yapılıyor hakkıyla yapılsın.

arzu

ben kazandım

Vildan bayburt onaylı

Güzel bi uygulama .. ancak her zaman olduğu gibi batı illerinin faydalanacagi bi sistem ne yazık ki

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Ders Ne Zaman Gerekli? Anne-babalar çeşitli nedenlerle zaman zaman belirli derslerden özel ders aldırma ihtiyacı hissederler. Peki bu gerekli mi?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Beylikdüzü Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Key Koleji İlkokulu

Öğretmenler çok içten ve tecrübeli. Öğrencim olmamasına rağmen yine de bizlerle sohbet ediyorlar. Öğrencileri ile iletiş...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum