fb

Ders Çalıştırırken Bunları Yapmayın!

Görüntülenme Sayısı: 1644

Çocuklarımıza derslerinde yardımcı olurken çoğu zaman iyi niyetle kullandığımız ifadeler maalesef olumsuz sonuçlanabilmektedir. Biz çocuklarımızda istek uyandıralım, daha başarılı olsunlar diye yola çıkarız sonuç bazen çalışmamak için büyük bir direnç olur. Acaba bu küçük hatalarımız neler? Gözden geçirelim..

Ders Çalıştırırken Bunları Yapmayın!

Olumsuz İfadeler Kullanmayın!

Çocuğunuza hangi konuda yardım ediyorsanız yapabildiği, yapmakta zorlanacağı ve yapamayacağı durumlarla karşılaşacağınızı kendinize sık sık hatırlatmalısınız. Ders çalışırken çocuğunuza olumsuz ifadeler kullanmak motive etmez aksine çocuğu demoralize eder. “Her zaman bu kısımda hata yapıyorsun.”, “Seri okumuyorsun”, “Kaç kere tekrar ettik hala anlamadın mı?” şeklinde ifadeler sizinle çalışmak istememesine yol açacağı gibi genel olarak ders çalışmaya karşı olumsuz bir tutum geliştirmesine neden olur.

Kıyaslama Yapmayın

Her konuda olduğu gibi ders çalıştırırken de kıyaslama yapmanız doğru bir davranış değildir. “Bak Deniz çabucak yapıyormuş ödevlerini, annesinden yardım bile almıyormuş.”, “Çınar haftada 2 kitap okuyormuş sen 2 sayfa okuyamıyorsun.” Şeklinde ifadeleri kullanırken çocuğunuzun bu mukayese sonucunda daha çok çalışmasına ya da daha istekli olmasına neden olmaz. Aksine kendini değersiz ve yetersiz hissetmesine neden olur.

Yaftalamayın

“ Zaten 1. Sınıftan beri matematikle aran iyi değil.”, “ Türkçede hep zorlanmıştır.”, “Yazın çok çirkin okunmuyor bile.” İfadeleri çocuğu etiketleyen ifadelerdir. Çocuk yardıma ihtiyaç duyduğu konuyu bir eksikliği, yetersizliği olarak algılar ve bunu benimser. Bir süre sonra öyle olmamasına rağmen “evet ben bu konuda zayıfım nasıl olsa yapamam” düşüncesiyle başarabilecekken baştan yenilgiyi kabul ederek konuyu atlar.

Ödevlerini Siz Yapmayın

Öğretmenler ödevleri çocuklara verirler. Özellikle beceri isteyen proje türü çalışmalarda çocuğun yaptığı çirkin oldu anlayışıyla daha çok anne-babanın becerisi görülmektedir. Çocuğun yaptığı nasıl olursa olsun ödev ya da ismi her ne olursa olsun, onun yapması için verilmiştir ve o haliyle başarılıdır.

Pekiştirmenin Dozunu Ayarlayın

Çocuğunuzu sürekli pekiştirmek pekiştirmenin gücünü ortadan kaldırır. Her çalışmada, her kalemi eline aldığında, her cevapladığı soru sonrasında pekiştirirseniz, bir süre sonra pekiştirmenin hiçbir motivasyonu kalmayacaktır. Pekiştirmenin çocukta istek uyandırması ve çalışma heyecanı doğurması için yeter miktarda olması önemli.

Ayrıca Bakınız: Ders Çalıştırırken Bunları Yapın!

Bu makale Esin Acartürk tarafından 22 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Fransızca Eğitim Veren Anaokulları İstanbul'da hangi okullarda çocuklara Fransızca eğitim veriliyor? Fransızca eğitim veren anaokullarından oluşan listemizi hemen inceleyin!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Maple Bear Çekmeköy Anaokulu Özel Okul
Özel Maple Bear Çekmeköy Anaokulu

Verdikleri hizmetlerde en iyisini yapmayı, kendisiyle barışık, topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi ve öğrencilerinin e...

Özel Masallar Diyarı Anaokulu Özel Okul
Özel Masallar Diyarı Anaokulu

Çevre okulların arasında güvenilecek okullardan biri. İşini ciddiye alan bir yönetim var. Çocuklara fazlasıyla özeniyorl...

Özel Badem Şekeri Anaokulu Özel Okul
Özel Badem Şekeri Anaokulu

İŞ YERİMDE GÖZÜM HİÇ AMA HİÇ ARKADA KALMIYOR İYİKİ ESENGÜL HANIMI TANIDIM OGLUM İÇİN ŞUAN EVİMİZDEN FARKI YOK HERGÜN SE...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum