fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Ebeveynlerin Akıllı Telefonları Endişe Etmek Yerine Ne Yapması Gerekir?

Görüntülenme Sayısı: 1910

Dijital bir hayat ile büyümenin ve gelişimsel aşamada çocuklar için bilgiye sürekli erişimin etkileri hakkında olumlu düşünenler insanların yanında buna olumsuz bakanlar da var. Bu nedenle, çocuklar sadece dijital eğilimlerden değil, dijital hayatın çocuklarımızı nasıl etkiledikleri konusunda ebeveynlerden ve öğretmenler düşünceli, mantıklı rehberliğe ihtiyaç duyarlar.

Ebeveynlerin Akıllı Telefonları Endişe Etmek Yerine Ne Yapması Gerekir?

Dijital Cihazlar Sağlık Sorunlarına Sebep Oluyor

Dijital cihazların bazı ciddi zihinsel sağlık sorunlarının kökeninde olduğunu öne süren başlıklar, ebeveynler tarafından sürekli paylaşılıyor. “Akıllı Telefonları Bir Nesil İmha mı Etti?”, "Telefonla vakit geçirmek hücreleri öldürüyor." başlıklı makaleler, ebeveynler arasında paniğe sebep oluyor.

Peki Bunlar Doğru mu?

Cevap ... bilmiyoruz. Bugüne kadar çok az kanıtımız var. Bu konulara daha fazla önem verilmesi iyi bir şey ve devam eden araştırmalar var. Fakat aynı az sayıda çalışma, konuşmaya yeni bir şey ekliyormuş gibi yeniden piyasaya sürülüyor. Her hafta, akıllı telefonların çocuklarımızı endişeli ve depresif hale getirdiğini gösteren düzinelerce çalışma olduğunu söylediklerinde bunu hayal etmek kolay oluyor.

Tam Tersi Örnekler Var

Bununla birlikte, bu neslin “akıllı telefonlar tarafından yok edilmediğine” dair pek çok kanıt var. Araştırmalar, akıllı telefonların sorunlara neden olduğunu kanıtlamadığını, ancak daha birçok çocuğun akıllı telefona sahip olduğunu kanıtlıyor. Ve çocuklara depresyon tanısı konuldu. Evet, bu çocuklarda son dönemde çokça rastlanan bir şey.

Ebeveynlerin Akıllı Telefonları Endişe Etmek Yerine Ne Yapması Gerekir?-1

Bazı Tanılar Yeni Sorular Ortaya Çıkarıyor

Araştırmanın ortaya koyduğu sorulardan bazıları şunlardır: Çocuklar endişeli yapan başka sorunlar var mı? Çocuğunuz depresyonda ise uzman bir terapist veya psikolog yardımı ile tüm olası faktörlere bakın. Teknolojiyi düşünün. Ancak sorunların kökü olup olmadığını veya daha kapsamlı bir şeyin buna sebep olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Çocuğunuz cihazında kiminle etkileşim kuruyor? Hangi içeriği görüntülüyor? Sadece ekran dakikalarına bakmak, bilmeniz gereken her şeyi size söylemez. Çocuğunuz depresyon belirtileri göstermiyorsa, ancak teknolojinin kullanımı uykuya engel oluyorsa, bu farklı bir konudur. Uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Kullanımı hafifletmek veya arada sırada çıkarmak için onunla çalışın.

İletişim Kurun

Çocuğunuz zayıf benlik saygısı, beden imgesi veya yaşıtlarıyla sık ve yoğun çatışmalarla boğuşuyorsa, sosyal medya ve grup mesajlaşma uygulamaları negatif kalıplar onu daha da sıkıntıya sokabilir. Aşırı örnekler, kendi kendine zarar verme veya düzensiz yeme ile ilgili içeriğe “nasıl” bakacağız? Genç akıllar bazen bunu tanımakta güçlük çeker - bu da ebeveynlerin yardımcı olabileceği bir konudur.

Çocuğunuzun depresyonda olduğundan şüpheleniyorsanız, bir uzmana başvurun. Eğer ekran zamanı çocuğunuzu fiziksel aktiviteden veya aile ve arkadaşlarla yüz yüze etkileşimlerden uzak tutuyorsa, dengeyi bulmak için onlarla birlikte bunu düzeltmek için çalışın.

Ebeveynlerin Akıllı Telefonları Endişe Etmek Yerine Ne Yapması Gerekir?-2

Dijital Medyada Ne Yaptıklarını İnceleyin

Diğer taraftan, çocuğunuzun sosyal medyada zaman paylaşımı konusunda güçlü bir ilgisi varsa, YouTube için videolar oluşturuyorsa veya Twitch'te canlı yayın oluşturuyorsa, bunu olumlu olarak kabul edin. Bağlanma, paylaşma ve yaratma dürtüleri sağlıklıdır. Bu kadar açık bir şekilde paylaşma tarzı hoşunuza gitmese bile. Bu karar çocuğunuzun yaşına ve hazırbulunuşluğuna bağlıdır, ancak nedenlerini ortaya çıkarmak için bazı sorular sorun. İlk olarak, paylaşmak istediklerine bakın. Bu size amaçlarını gösterecektir. Amacı başkalarına gitar çalmayı öğretmek gibi bir beceri kazandırmak mı? Ya da çizgi roman veya resim çizme gibi bir hobisinden bahsetmek olabilir mi? Daha sonra çocuğa sosyal medyadaki başarıyı nasıl tanımladıklarını sorun. Arkadaşlarıyla bir yemek yapma videosu paylaşmak isteyen bir çocuk, ünlü YouTuber'lardan biri olarak birçok takipçiyi toplamaya çalışan bir çocuktan farklı bir yerde olabilir. Sığ, kendine hizmet eden bir güdü karşısında öğretmek veya paylaşmak için sağlıklı bir istek arasındaki farkı hissedersiniz ve çocuğu sağlıklı arayışlara yönlendirebilirsiniz.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 09 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Bahçeşehir Koleji Fiyatları 2019 Bahçeşehir Koleji 2019-2020 fiyatlarını yayınladı. Bahçeşehir Koleji ücretlerini hemen inceleyin! Bahçeşehir Koleji eğitim ücretleri nedir ? Bahçeşehir Koleji'nin tüm eğitim seviyelerinde fiyatları nedir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel İncek İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel İncek İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Doğa'nın diğer şubelerini bilemeyeceğim fakat bu şubesinde oldukça ilgililer öğretmenler. Sürekli çocukla ilgili raporla...

Özel Bil Okulları Doğu Ataşehir Kampüsü İlkokulu Özel Okul
Özel Bil Okulları Doğu Ataşehir Kampüsü İlkokulu

Sosyal sorumluluk projelerinin altından alnının akıyla çıkarak hem kendi öğrencilerine hem ülkemizdeki diğer eğitim kuru...

Özel Maltepe Gökyüzü Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Maltepe Gökyüzü Koleji İlkokulu

Ailenin dışında da milli manevi değerleri küçük yaştan itibaren yaşayan yaşatan bir kurum. Bizlerin ve yavrumuzun yanın...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum