fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Erken Yaşta Yabancı Dil İçin Dikkat Edin!

Görüntülenme Sayısı: 15569

Çocuğunuz 3 yaşına kadar isteklerini ana dilinde 2-3 kelimelik cümlelerle ifade edebiliyor, soru sorabiliyor, söylediğiniz şeyleri anlayabiliyorsa, çocuğunuzun dil gelişimi olarak ikinci dil öğrenimine hazır olduğu düşünülebilir.

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okula Başlamaya Hazır mı?

İkinci dil öğrenimi için çocuğunuzu kreş ya da anaokuluna göndermeden önce çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişiminin okula başlamak için uygun olup olmadığını değerlendirmek gereklidir. Çocuğunuz sizinle sağlıklı bir bağ kurduysa, kendini bağımsız olarak ifade edebiliyor ve sizden belli bir süre ayrı kalabiliyorsa, yaşıtları ile oyun kurabiliyorsa sosyal ve duygusal olarak okula başlamaya hazır olduğu söylenebilir.

Anadili Türkçe Olan Bir Okul

Çocuğunuza yabancı dil eğitimi verecek bir okul ararken, dil eğitim programlarında farklı uygulamalar yapan okullar ile karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuz ilk kez okula başlayacaksa tamamen yabancı dil konuşulan okullar onun okula uyum sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple okula başladığı ilk yıl, anadilde eğitim veren, ders olarak yabancı dil öğreten bir okulun tercih edilmesi çocuğunuzun okul ortamına alışma sürecinde sosyal ve duygusal olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Dikkat etmeniz gerekenler

  • Çocuğunuzda işitme, öğrenme problemleri varsa ya da ciddi gelişimsel gerilik mevcutsa ikinci yabancı dil eğitimi ne başlamak doğru olmayacaktır. Gelişimsel öncelikler tamamlanmadan yabancı dile eğitimine başlanmamalıdır.
  • Yabancı dile öğrenimi anadil edinimi ile aynı süreçleri kapsar. Dil ediniminde öncelikle söyleneni anlama, daha sonrada konuşma gelişir. Bu sebeple çocuğunuza öğrendiği yabancı dilde belli bir birikime sahip olmadan, konuşması yönünde baskı yapmanız, çocuğunuzun içe kapanmasına, konuşma korkusunun oluşmasına sebep olabilir.
  • Çocuğunuz ikinci yabancı dile öğrenme sürecinde anadilini kullanmada yavaşlama görülebilir. Bu normal bir süreçtir. Bir süre sonra aynı hızda gelişimi devam edecektir.
  • Yabancı dil öğretimi sürecinde çocuğunuz “annem green etek giydi” gibi cümleler kurabilir. Böyle durumlarda onu direkt olarak düzeltip engellemek yerine, anladığınızı ifade ederek “evet anne yeşil etek giydi” diye ifadeler kullanmanız öğrenmesini kolaylaştıracaktır.
  • Çocuklarda yabancı dil eğitimi ne küçük yaşta başlamak, çocuğunuzun yabancı dil farkındalığının sağlanması açısından destekleyicidir. Ancak ilkokul döneminde alacağı yabancı dil eğitiminin niteliği, yetişkinlik döneminde kullanacağı yabancı dilin akıcılığı ve kalıcılığı için önem taşımaktadır.
  • Erken yaşta yabancı dil öğretiminde öğretmenin niteliği çok önemlidir. Öğretmen küçük yaş çocuğunun nasıl ve hangi süreçlerden geçerek öğrendiğini, kendisini nasıl ifade ettiğini bilen ve buna göre dersini planlayan nitelikli ve donanımlı olmalıdır. Öğretmen ana dili ve öğretilen yabancı dili sözel olarak çok iyi bir seviyede kullanabilmelidir.
  • Erken yaşta dil eğitiminde kullanılan yöntemlerinin çocuğun gelişim dönemine uygun olması önemlidir. Küçük çocuklar dili ilk aşamada işitsel algılama bazında öğrenirler. Oyun oynama, şarkı söyleme, kitap okuma ve çizgi film izleme şeklinde çocukların yaş seviyelerine göre merak uyandıracak şekilde düzenlenen eğitim programları çocukların öğrenmelerini kolaylaştıracak kalıcılığı arttıracaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okula Başlama Yaşı Çocuğunuzun yaşı ilkokula başlamaya uygun mu? İlkokul başlama yaşı hesaplanırken önemli olan noktalar nelerdir? 1. sınıfa başlama yaşı nedir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu

Evimize uzak olmasına rağmen bu okulu seçtik çünkü çok tavsiye almıştık çevremizden gerçekten iyi bir eğitim veriliyor ö...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum