fb

Ne Olur Bırakma Beni Anne

Görüntülenme Sayısı: 2087

Uzun bir tatil sürecinden sonra okullar nihayet açıldı. Çocuğu okula yeni başlayan anne-babalar okulun ilk günü en az çocuklar kadar heyecanlıydı. Hem heyecanlı, hem mutlu, biraz da gergin. Özellikle de beklenmeyen bir durumla karşılaşınca; ayrılmak istemeyen çocuklar!

Ne Olur Bırakma Beni Anne

Çocuklar Neden Anne-Babadan Ayrılmak İstemez?

Bunun birçok nedeni olabilir. Genellikle sorun yeni, bilinmedik bir ortama karşı geliştirilen negatif tutumdur. Okul kavramı çocuğun zihninde tam bir karşılık bulmamış olabilir ve bu durumda kendini güvende hissetmez. Güvendiği kişi kimse ona daha fazla bağlılık geliştirir ve ayrılmak istemez. Çocuk aslında anne ya da babadan ayrılmak istemediği için ağlamıyordur, ilk defa karşılaştığı okul ortamında ne ile karşılaşacağını bilmediği için tedirgin oluyor, yeni bir sosyal ortama alışmaktan dolayı kaygılanıyor bu nedenle ağlıyordur.

Anne-Babalar Bu Durumda Ne Yapmalı?

Öncelikle sakin olunmalı. Şunu unutmamalısınız; bu durumu ilk yaşayan ebeveyn siz değilsiniz. Ve son da olmayacaksınız. Çocuğunuzun bu kaygısının normal olduğunu ve geçici olduğunu bilmelisiniz. Siz bu konuda ne kadar rahat olursanız çocuğunuzu da o kadar rahatlatırsınız. Çocuğunuza kaygılanmasının doğal ama geçici olduğunu anlatmalısınız. Öğretmenler ayrılık kaygısı yaşayan çocuklarla ilgili oldukça deneyimlidirler ve bu durumu yönetmekte profesyonellerdir. Öğretmen ile işbirliği yaparak çocuğunuzu okula sağlıklı bir şekilde alıştırma planınızı yapabilirsiniz. Sakın bu durumun hep böyle süreceğini, çocuğunuzun her gün ağlayacağını ve okula alışamayacağını düşünmeyin. Bu karamsarlık çocuğunuzu da olumsuz etkiler ve alışma sürecini uzatır.

Neleri Yapmamalı?

Çocuklarınız okula gitmek istemediği zaman yapmamanız gereken 4 önemli faktör vardır.

1. Çocuğunuzu kandırmayın.

Nasıl olsa alışana kadar unutur düşüncesiyle yapmayacağınız şeyleri vaat etmeyin. Ben seni dışarıda bekleyeceğim diyip, okuldan çıkıp gitmeyin. Zaten güven problemi yaşayan çocuğunuzun size karşı olan güvenini zedelemiş olursunuz. Size daha çok bağlanarak kandırılacağı düşüncesiyle hiç bırakmak istemeyebilir.

2. Çocuğunuzu ödüllere boğmayın.

Okula uyum sağlamak karşılığında ödül verilecek bir davranış olmamalı. Eğer çocuk okulda ağlamadan durmanın karşılığında ödül alırsa okulda kalmasının tek nedeni ödül olacak ve her zaman bir beklenti içinde olacaktır. Ödül vaat etmeden küçük sürprizler yapabilirsiniz.

3. Çocuğunuzu kıyaslamayın.

Çocuğunuzun bu sürecinde diğer çocuklarla asla kıyaslamayın. Yaşadığı kaygıya odaklanın ve çözüm yollarını birlikte arayın.

4. Çocuğunuzu yaftalamayın.

Onu bebek olmakla, güçsüz olmakla ya da zayıflıkla suçlamayın. Bu suçlama çocuğunuzun başa çıkmakta zorlandığı durumu daha da kötüye götürecektir.

Unutmayın; çocuğunuzla beraber yaşadığınız her problemde sizin başa çıkma beceriniz ve tutumunuz ileride çocuğunuzun kriz anlarında başa çıkma becerilerine yansıyacaktır.

Ayrıca Bakınız: Çocuğunuzun Sorumluluk Kazanması İçin Yapmanız Gerekenler

Bu makale Esin Acartürk tarafından 21 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
GEMS Uygulayan Okullar İstanbul'da GEMS programını uygulayan okulların profillerini inceleyebilir, detaylı iletişim bilgilerine ve okulun tüm özelliklerine hemen ulaşabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Şerifali Küçük Şeyler Anaokulu Özel Okul
Özel Şerifali Küçük Şeyler Anaokulu

Çocuğumu gözüm kapalı emanet edebildiğim bir okul. Öğretmenlerimiz güler yüzlü ve gerçekten çok sabırlılar. Daha önce hi...

Özel Aydın Kids Anaokulu Özel Okul
Özel Aydın Kids Anaokulu

Özel Aydın Kids Anaokulu, Aydın Çocuk evi adı ile 27 yıllık eğitim veren kurum yeni okuluyla hizmetiniz. Bu tecrübelerin...

Özel Beşiktaş GEO Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Beşiktaş GEO Koleji Anaokulu

GEO’da öğretmenler çocuklarımıza bir anne şefkatiyle yaklaşıyor. Diyalogları çok samimi ve sıcak. Çocuğumu onlara güvenl...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum