fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Neden Karne Hediyesi Almamalıyız?

Görüntülenme Sayısı: 1008

Karne hediyeleri çok masum gibi görünse de çocukların önüne engel olarak çıkabilmektedir. Çocuğun kendi iç motivasyonu ve öğrenme keyfi ile sürdüreceği eğitim hayatını sekteye uğratabilecek bu hediyelerin çocuklarınıza bir faydası olduğu konusu tartışmaya açıktır. ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve İK Direktörü Gülçin Aşkın Çetin'in kaleme aldığı bu makale de "Karne Hediye Alınmalı? Alınmamalı mı?" sorusunun cevabını bulacaksınız.

Çocukları Beklenti İçerisine Sokmak

Pek çok aile çocuklarına daha küçük yaşlardan itibaren istediğini yaptırmanın bir yolu olarak “sürprizleri” kullanır. “Hadi bakalım şunu yaparsan sana sürpriz var!” Ailenin her isteğine karşılık çocuğun bir isteğini karşılama ritüeli ise okul çağlarına kadar devam eden ve yetişkinlikte de bireyin diğer ilişkilerinde karşılıklı beklenti içine girmesine yol açar. Her çocuk, aile ortamındaki bu tutumları kendi hayatına bir pusula olarak alıp kullanacaktır. Dışarıdan sağlamaya çalıştığımız bir motivasyon aracı olan hediyeler ise bir süre sonra aileler olarak bizlerin mecburiyeti haline gelebilir.

Hediye ile Motive Etmek

Çocuğunuz, “ben sınavdan şu puanı aldım, eee nerede benim hediyem?” dediğinde kendinizi doğrudan hediye arayışında bulabilir, her aşamada ise çocuğunuzun çıtayı yükselttiğini fark edebilirsiniz. Eğer siz hediye çıtasını yükseltmiyorsanız çocuğunuz da belki sınav sonuçlarını belki davranışlarını olumluya doğru değiştirmekte size karşı direnmeye başlayabilir. Çok masum bir ödüllendirme ile başlayan bu maceranın kazananı kimdir? Maalesef bunun kazananı yoktur. Ne çocuğunuz ne de siz bu hediyeleşme sürecinde karlı çıkmayacaksınız. Çocuğun kendi iç motivasyonu ve öğrenme keyfi ile sürdüreceği eğitim hayatına belki de iyi niyetli bir engeli farkında olmadan koymuş olacaksınız. Çocuğunuzun kendi için ve öğrenmek için sürdüreceği keyifli bir eğitim öğretim hayatı içinde kazanan olduğunu ve hayatın ona bunun karşılığı olarak pek çok sürpriz ödül sunacağını anlatmak ve yaşatmak çok daha kazançlı bir durumdur.

Karne Hediyesi Almak Yerine Neler Yapılabilir?

Her zaman bir beklenti ile yapılan öğrenmeler bir yandan kısa süreli öğrenmeler olacağından bir fayda sağlamayacak bir yandan da çocuğu dış motivasyona bağımlı hale getirerek pasifleştirebilecektir. Oysa eğitim öğretim hayatı ve devamında yaşamın diğer aşamaları inişli çıkışlı, uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta bazen ödüllendirilmeyi bekleseniz de bunu bulamayabilirsiniz. Eğer bu durum sizin motivasyonunuzu düşürüp öğrenme ve iş sürecinden koparıyorsa başarıdan giderek uzaklaşırsınız. Motivasyonunuz bu dış engellerle sarsılmadıkça ise başarıya daha da yakınlaşırsınız. Bunun gibi çocuklarınız da hedef odaklarına ödül yerine başarıyı koyarlarsa bu yolda daha dirençli ve azimli bir maceranın kahramanı olabilirler.

Tabii ki hediyeler hayatımızı süsleyen güzelliklerdir. Buradan çocuklarımıza hiç hediye almayacağımız sonucunu çıkarmak doğru değildir. Sadece hediyenin öncüllerini değişken yaparak hediyeyi ve sevgimizi göstermeyi belli başlı sonuçlara mahkum etmemekten bahsediyoruz. Çocuğumuza içimizden geldiğinde ve koşulsuz olarak vereceğimiz herhangi bir hediye koşullu hediyelerin yanında çok daha anlamlı ve değerli olacaktır. Bu karne gününde siz de çocuğunuzla ilişkinizi notlara bağlamadığınızı göstermek için lütfen ona hediye almayın! Ona olan sevginizin koşulsuz bir sevgi olduğunu hissettirin ve ona verdiğiniz en büyük hediyenin bu sevgi ve birliktelik olduğunu hatırlatın!

Bu makale Umut Arslan tarafından 15 Ocak 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Ataşehir Yönder Okulları Tanıtım Günleri Ateşehir Yönder Okulları 8 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştireceği Tanıtım Günü'nde, aileler akıllarındaki tüm sorulara cevap bulabilecek.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Haliç İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Haliç İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Anaokulu

Oğlum anaokulundan beri Doğa Kolejinde büyüyen bir doğa neslidir.Doğa nesli diyorum çünkü 4 yaşından beri şevkatli öğret...

Özel Altınay Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Altınay Koleji Anaokulu

Kızım 2 yıldır anaokulu bolumunde duygu ogretmen sen şahanesın

Özel Yeni Okul Anaokulu Özel Okul
Özel Yeni Okul Anaokulu

Çocuğumuz için kocaman bir eğitim ortamı hazırlamışlar, keşfetme ve merak güdülerini ön plana çıkartmak üzerine kurdukla...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum