fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Yorumlamanın Önemi

Görüntülenme Sayısı: 3575

Eskiden mahallemizde bulunan okul hangi okulsa ona gidilir, hangi öğretmene denk gelindiyse çocuk o sınıfa bırakılır , öğretmene “Hocam eti senin kemiği benim!” diyerek öğretmene ve disiplin anlayışına olan güven belirtir ve çıkılırdı.

Okul Yorumlamanın Önemi-1

Genel Bilgi ile Karar Vermek

Artık her şeyin değiştiği gibi hem okulların hem de anne-babaların anlayışı değişti ve didik didik okul ve öğretmen aranarak çocuk için “en iyi” ve “en doğru” kuruma karar veriliyor. Peki bu kurumlara nasıl karar veriliyor? Okullar ya da öğretmenlerle ilgili “genel kanı” ya bakılıyor ve evet bu benim çocuğum için iyi olan bu olmalı deniliyor.

Okul Arayış Süresi

Çocuğuna okul arayan her anne-baba şimdi okuyacağı satırları birebir yaşamıştır. Öncelikle imkanlar doğrultusunda çocuğun gidebileceği 5-6 okul ismi bulunur. Sonra sırayla şu sorularla ilerlenir…

  • Mahalledeki devlet okulu olsun, evet o olsun hem yakın eve yakın olması önemli. Çocuk yolda saatlerini harcamaz.
  • Mahallede olmayan fakat çok iyi diye “söylenen” devlet okulu, olsun servise biner, ikametgah işini ayarlarız, belli bir miktar bağış yapılınca kayıt yapılıyormuş diye duyduk sonuçta öğretmen okuldan daha önemli.
  • Özel okul olsun mu? Aslında ilkokulda çok gerek yok ama şimdi ortaokulda gidecekse diğerleri ilkokuldan yabancı dile başlayacaklar. Diğerlerini nasıl yakalayacak? Aslında çok imkanı olmasa da sadece yabancı dil için ortalama bir özel okul mu olsa?
  • Özel okul olsun. Nasıl olsa özele vereceğiz bari en iyisi olsun…

Okulların İnternet Sayfası Ne Kadar Objektif?

Listelenen okullar hakkında bilgi edinmek için hemen bilgisayarların başına oturulur. Ve ilk olarak okulların web sitelerine bakılır. Nasıl ki hepimiz sosyal medyada en iyi ve en güzel fotoğraflarımızı ve işlerimizi paylaşıyorsak, okulların da en iyilerini web sitelerinden görürüz. Sonra işin diğer kısmı aynı okula çocuğunu yollamış diğer velilere ulaşmak gelir.

Herhangi Bir Yoruma Ulaşamazsınız

İşte işin o kısmı gerçekten de çok üzücüdür. Okula giden diğer velilerin okulla ilgili yorumlarını ararsınız. Fakat bulamazsınız. Bir tencere alacak olsanız o tencerenin kullanıcıları tarafından farklı farklı kaynaklardan en az 150 yorum bulabiliyorken aradığınız okul için şanslıysanız 1 yorum bulabilirsiniz.  O da şanslıysanız..

Bunun birkaç tane geçerli nedeni olabilir. İnsanlar, söz konusu çocukları olunca doğal olarak çocuklarının olumsuz etkilenmemesi adına bazı olumsuz yorumları açığa çıkarmak istemiyorlar. Daha açık ifade etmek gerekirse;  “Ben şimdi bunu söylersem ve okulun ya da öğretmenin kulağına giderse çocuğuma kötü davranırlar.” Ya da kendi görüşlerinin objektif olduğunu düşünmüyorlar. Çocukları okuldan mezun olunca da nasıl olsa benim işim bitti diyerek yorumlama ihtiyacı duymuyorlar.

Okul Yorumlamanın Önemi-2

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Değerli anneler, babalar, okul arayışında olan veliler; Gelin artık insanların doğru kaynaklardan doğru bilgiye ulaşmaları için ortada olan engeli kaldıralım ve çocuklarımızın okullarını yorumlayalım.

Okul yorumlamak neden bu kadar önemli?

Önemli çünkü mecaz olsa dahi hiçbir çocuğun eti bir insana kemiği başka bir insana ait olamaz. Çocuğun bedeni ve ruhu kendine aittir ve ona kimsenin müdahale etme hakkı yoktur.

Önemli çünkü özellikle çocuk ruh sağlığına etkisi olabilecek olumsuz bir yorumda bulunacaksanız kendi çocuğunuzla beraber yüzlerce çocuğun duygu dünyasını aydınlatmış olacaksanız. Yapacağınız yorumla aynı olumsuzluğun bir daha yaşanma olasılığını ortadan kaldıracaksınız.

Önemli çünkü daha önce hiç duyulmamış, bilinmedik öğretmenlerin neler yapabildiğini diğer tüm velilere göstereceksiniz.

Önemli çünkü, çocukların olabilecek en iyi şartlarda eğitim görme hakkını savunan, yeni nesil velilerin oluşturacağı ve herkesin katılarak güçlenecek ve her daim veli insiyatifinin gücünü koruyacak bir harekete katkı sağlayacaksınız.

Önemli çünkü kararlar önemli.. Onlar çocuk, bizlerse yetişkiniz. Onlar adına kararlar alıyoruz. Alınan en önemli kararlardan biri okul kararı.  Bu karara katkı sağlayacaksınız.

Eğer okulunuzu yorumlarsanız diğer anne-babaların keşke bunu bilseydim çocuğumu bu okula verirdim deme ihtimalini dolayısıyla anne-babaların keşkelerini ortadan kaldıracaksınız.

Eğitime dair olumlu ve olumsuz her şeyi şeffaflaştıracak, sizinle aynı fikirde olan, çocuğu için en iyi ve en doğruyu isteyen diğer paylaşımcılarla bir platformda buluşacak ve şimdiye kadar yapılmamış müthiş bir okul arşivine öncelik edeceksiniz.

Okulunuzun idaresini yorumlayın. Fiziksel özelliklerini, sosyal imkanlarını, gezilerini, Okul-Aile Birliğini, yemeklerini, öğretmenlerini, başarılarını, yorumlayın! Çocuğunuzun okuluyla ilgili size göre iyi olan ve size ters gelen yaşantılarınızı paylaşın..

Yorumlarınızla çocuğuna okul arayan tüm anne-babalara destek olun. “Keşke”lerini azaltıp “iyi ki” lerini çoğaltın.  

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Merhaba Tatil Yaz tatili yaklaşıyor. Peki çocuğunuz okula gitmeden birşeyler öğrenebilir mi? En etkili faaliyetler nelerdir? Çocuğunuzla yazın neler yapabilirsiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu

Okul seçimi bir anne ve babanın çocuğunun geleceği için verebileceği en önemli kararlardan biridir.Bizim isteğimiz kızım...

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum