fb

Sosyal Medya Anneleri

Görüntülenme Sayısı: 831

Eğer sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıyor ve çocuk sahibiyseniz hamilelik sürecinden itibaren mutlaka birkaç blogger, twitter fenomeni, instagramda yüzlerce takipçisi olan ve sonu “...anne” ile biten bir anneye denk gelmişsinizdir. Yazının bundan sonraki kısmında bu annelerden sosyal medya anneleri diye bahsedilecektir bilginize.

Sosyal medya annelerimizin binlerce takipçisi var. Hatta bazıları yoğun istek üzerine sosyal medyada yazdıklarını derleyip kitap haline getiriyor ve kitabevlerine gelir gelmez kapış kapış satılıyor. Çok sevenleri olduğu gibi eleştirenleri de var tabi ki. Acaba nasıl bu kadar takipçi sayısına ulaşabiliyorlar? Nedir sosyal medya annelerinin sırrı?

Sosyal Medya Anneleri

İnternet derya deniz. Doğru ve sağlıklı içerik bulmaya yönelik biraz da sıkıntılı bir dünya aslında.İşe yarar ve net bilgiler içeren bir içeriğin kopyalanmış hallerini onlarca farklı işte de görmeniz mümkün. Doğru ve sağlıklı içerik kirliliğinin olduğu bu dünyada hamilelik, çocuk oyunları, çocuk bakımı, çocuk gelişimi, çocuklara yapılacak yemekler, çocuklar için okunacak kitaplar, oyuncaklar, çocukların gittiği okullar kısacası çocuk büyütürken bir insanın karşılaşabileceği her şeyden bahsediyor sosyal medya anneleri. Peki bahsettikleri konular doğru mu? Neden bu kadar okunuyorlar?

Bu kadar insan tarafından sevilerek okunmalarının en büyük nedeni “deneyim” paylaşmaları. Bu deneyimin doğru ya da yanlış olması bu anlamda önemli değil.Çocuklarıyla yaşadıkları deneyimi olduğu gibi aktarmaları okuyuculara iyi geliyor. Herhangi bir art niyet olmadan iyisiyle, kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla anlatıyorlar yaşantılarını. Sıkıntılarını, kaygılarını, toplum tarafından bir annenin olması gerektiği gibi davranmadıklarında ne yaptıklarını, yeri geldiğinde bunaldıklarını birebir anlatıyor, fotoğraflıyor ve paylaşıyorlar.

Sosyal medya annelerini her konuda ahkam kesmekle eleştiren bir kesim de var. Aslına bakılırsa genel görüntü hiçbirinin eğitimci, psikolog, diyetisyen, doktor veya herhangi bir uzmanlık iddiaları söz konusu değil. Paylaştıkları kitlelere “şunu yapın, bunu yapmayın” türünden telkinlerde de bulunmuyorlar. Tek yaptıkları yaşadıklarını anlatmak. Bu nedenle eleştirilmeleri oldukça yersiz. Hatta aralarında eğitimcilere ilham veren yaratıcılıkta oyunlar öneren anneler bile bulunmakta.

İnsanın çocuğuyla ilgili önemli bir karar alırken eğer yardım gerektirecek bir durum ise uzmandan destek alması gerekir. Çocuk büyütmek, çocukla beraber yol almak hem çok keyifli hem de (hele ki ilk çocuksa) kaygılarla geçen bir süreçtir. Bu süreçte diğer insanların deneyimleri dinlemek, birebir paylaşımlarını görmek, aynı durumlarla karşılaşıldığında aynı kaygıların yaşandığını bilmek önemli ve rahatlatıcıdır da. Sosyal medya anneleri bu anlamda gerçekten etkililer. Beğenmeyen insanların takip etmesi zaten anlamsız. Beğenen insanların takip etmesi onların paylaşımlarını birebir uygulamaları anlamına gelmemekte.

Sosyal medya anneleri insanların çocuklarıyla ilgili ihtiyaç duydukları en önemli açıklardan birini kapatıyorlar o da “deneyim” Burada paylaştıkları deneyimin olumlu ya da olumsuz etkisi herkese göre değişkenlik gösterir. İnsanları rahatlatan yanı “gerçek” ve “yaşanmış” olması. Ondandır ki çeşit çeşit annelerin çeşit çeşit takipçileri bulunmakta. Okul çağında çocuğu olan sosyal medya annelerinin bir çoğu okula başlama deneyimlerini oldukça detaylı ve gerçekçi bir şekilde paylaşıyor. Okullarla ilgili yaşantılarını, ders çalışma problemlerini, ne zaman kimlerden destek aldıklarını aktarıyor yeri geldiğinde takipçilerinin önerileriyle bir uzmandan yardım bile alabiliyorlar.

Özetle sosyal medya anneleri gerçek yaşantı paylaşmaları adına insanları rahatlatan, güldüren, eğlendiren, farkındalık sağlayan ve genele bakıldığında herhangi bir uzmanlık iddiası bulunmadan bu paylaşımları gayet samimi şekilde yapan yaratıcı anneler. Sosyal medyayı bu şekilde kullanmaları ve insanlara ulaşabilmeleri de takipçi sayılarına bakılırsa insanları oldukça memnun eden bir durum. Umarız ilerleyen zamanlarda sosyal medya babaları da çıkar ve “babalığın” görülmeyen, bilinmeyen dünyasını deneyimleriyle paylaşıma sunarlar.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 28 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğumuz Mutlaka Müzik Aleti Çalmalı Mı? Çocuğum bir müzik aleti çalmalı mı? Enstrüman çalmaya başlamak için en doğru yaş hangisi? Tüm merak ettiğiniz soruların yanıtları bu yazıda...
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Orkunoğlu İlkokulu Özel Okul
Özel Orkunoğlu İlkokulu

ilgili öğretmenlerini seviyoruz. :) Ben de çocuğum da çok memnunuz.

Özel Batı Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Batı Koleji İlkokulu

Kesinlikle kalitesi ortada olan bir okul, tavsiye ederim.

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!